Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Zlaté glóbusy 2022 - víťazné filmy a seriály si môžete pozrieť aj na streamoch

Zlaté glóbusy 2022 - víťazné filmy a seriály si môžete pozrieť aj na streamoch
Zdroj | Golden Globes
Michal Spiegel
Zlaté glóbusy 2022 - víťazné filmy a seriály si môžete pozrieť aj na streamoch
Zdroj | Golden Globes
Zdroj | Golden Globes

V noci z 9. na 10. januára boli udelené prestížne filmové ocenenia Zlaté glóbusy. Prinášame prehľad víťazných aj nominovaných snímok, ktoré si môžete pozrieť na streamoch.

Zlaté glóbusy, BAFTA a ceny Akadémie (Oscar) patria medzi tri najprestížnejšie filmové ocenenia v USA a Veľkej Británii. Práve Zlatými glóbusmi sa začína rok. Udeľovanie ocenení začalo v roku 1944 a v 50. rokoch pribudli k filmovým oceneniam aj ceny za seriály a televízne relácie. 79. ročník Zlatých glóbusov ocenil množstvo kvalitných titulov. Keďže nie všetky nominované filmy a seriály aj premenili svoje nominácie na víťazstvá, rozhodli sme sa urobiť prehľad aj nominovaných snímok, ktoré si viete pozrieť na streamovacích službách.

Zdroj | Variety

Víťazné filmy

The Power of the Dog

Netflix

Originálny Western z Netflixu s Benedictom Cumberbatchom v hlavnej úlohe. To je The Power of the Dog. Príbeh sleduje charizmatického, no despotického majiteľa ranču, ktorý sa chová kruto k svojmu bratovi, ktorý domov priviedol svoju novú manželku aj so synom. Pomalá dráma, ktorá je viac zameraná na herecké výkony, kameru a pomalý dej než na akciu a prekvapivé zvraty. Práve artový nádych filmu s množstvom náznakov boli pravdepodobné dôvody, prečo si film odniesol hlavnú cenu za najlepší film – drámu.

Film bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný v siedmich kategóriách: Najlepší film – dráma, Najlepší mužský herecký výkon vo filme (Benedict Cumberbatch), Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme (Kirsten Dunst), Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme (Kodi Smit-McPhee), Najlepší filmový režisér (Jane Campion), Najlepší filmový scenár (Jane Campion) a Najlepšia originálna filmová hudba (Jonny Greenwood).

Okrem hlavnej ceny, The Power of the Dog premenil aj nomináciu za Najlepší mužský herecký výkon vo filme (Benedict Cumberbatch), Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme (Kodi Smit-McPhee) a za Najlepšu filmovú réžiu (Jane Campion).

Being the Ricardos

Amazon Prime Video

Životopisný film o kultovej hereckej dvojici Lucille Ball a Desi Arnazovi, ktorý čelili kríze, ktorá mohla ukončiť ich kariéry. O réžiu sa postaral výborný scenárista Aaron Sorkin a v hlavných úlohách sa objaví Nicole Kidman, Javier Bardem a J. K. Simmons.

Film bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný v troch kategóriách: Najlepší ženský herecký výkon vo filme (Nicole Kidman), Najlepší mužský herecký výkon vo filme (Javier Bardem) a Najlepší filmový scenár (Aaron Sorkin).

Being the Ricardos premenil nomináciu za Najlepší ženský herecký výkon vo filme (Nicole Kidman).

Tick, tick…BOOM!

Netflix

Film o nádejnom hudobnom skladateľovi, ktorý si žije život umelca v New Yorku a do toho rieši milostné vzťahy a priateľstvá. Životopisná dráma s Andrewom Garfieldom v hlavnej úlohe. O réžiu sa postaral hudobný skladateľ Lin-Manuel Miranda, ktorý zložil hudbu aj napísal scenár k úspešnému muzikálu Hamilton.

Film bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný v dvoch kategóriách: Najlepší film – muzikál alebo komédia a Najlepší mužský herecký výkon vo filme – muzikáli alebo komédii (Andrew Garfield).

Tick, tick…BOOM! premenil nomináciu za Najlepší mužský herecký výkon vo filme – muzikáli alebo komédii (Andrew Garfield).

Nominované filmy

Don’t Look Up

Netflix

Sci-fi komédia o dvoch astronómoch, ktorí vyrážajú na mediálne turné, aby varovali ľudstvo pred blížiacou sa kométou, ktorá môže všetko zničiť. Keďže však svet trápia oveľa viditeľnejšie problémy ako voľby, politika či šoubiznis, blížiaca sa hrozba nikoho netrápi. Výborný film, ktorý je metaforou na klimatickú krízu, no je aktuálny aj počas pandémie koronavírusu. Jennifer Lawrence, Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Meryl Streep, Timothée Chalamet, Jonah Hill či Ariana Grande. To sú filmové hviezdy, ktoré si zahrali v tomto vynikajúcom filme.

Film bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný v štyroch kategóriách: Najlepší film – muzikál alebo komédia, Najlepší ženský herecký výkon vo filme – muzikáli alebo komédii (Jennifer Lawrence), Najlepší mužský herecký výkon vo filme – muzikáli alebo komédii (Leonardo DiCaprio) a Najlepší filmový scenár (Adam McKay).

CODA

Apple TV+

Príbeh sleduje Ruby, ktorá je potomkom nepočujúcich rodičov a ako jediná z rodiny počuje. Zároveň má výnimočný spevácky talent. Keď rodinný biznis zažíva problémy, musí sa rozhodnúť či pôjde za svojim snom alebo pomôže rodine. Pohodový feel-good film, ktorý je remakom pôvodne francúzskeho filmu La Famille Bélier. Pekne natočené, sympatickými hercami obsadené a s výborným soundtrackom ozvučené.

Film bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný v dvoch kategóriách: Najlepší film – dráma, Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme (Troy Kotsur).

The Lost Daughter

Netflix

Staršia žena prichádza na dovolenku k moru, kde sa spoznáva s mladou matkou. Tá jej však pripomenie jej temnú minulosť a začína sa kolotoč udalostí, ktoré budú viesť k prekvapivému rozuzleniu. Filmový debut herečky Maggie Gyllenhaal, ktorá sa rozhodla sfilmovať knihu oceňovanej talianskej autorky Eleny Ferrante. V hlavnej úlohe sa objaví fenomenálna Olivia Colman.

Film bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný v dvoch kategóriách: Najlepší ženský herecký výkon vo filme (Olivia Colman) a Najlepší filmový režisér (Maggie Gyllenhaal).

Swan Song

Apple TV+

Hviezdami nabitá sci-fi dráma, v hlavných úlohách s Mahershala Ali, Naomie Harris a Glenn Close. Film sleduje postavu Camerona Turnera, ktorému diagnostikujú smrteľnú chorobu. Ponúknu mu však alternatívne riešenie, ktorým môže ochrániť svoju ženu a dieťa pred bolesťou zo straty – výmenu s dvojčaťom klonom.

Film bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo filme (Mahershala Ali).

Tender Bar

Amazon Prime Video 

Film režiséra Georga Clooneyho natočený podľa memoárov J. R. Moehringera, slávneho spisovateľa. Film sleduje jeho cestu životom. Na stoličke v bare svojho strýka, ktorého si zahral Ben Affleck, poznáva taje dospievania vďaka miestnym návštevníkom.

Film bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme (Ben Affleck).

The Hand of God

Netflix

80. roky 20. storočia. 17-ročný Fabietto Schisa je talianskym teenagerom, ktorý sa snaží nájsť svoje miesto vo svete. Dochádza však k udalostiam, ktoré všetko zmenia – na jednej strane tragicky a na strane druhej božsky. Najosobnejší film výborného talianskeho režiséra Paola Sorrentina o osude, rodine, športe, láske a strate.

Film bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný v kategórii Najlepší film nie v anglickom jazyku.

Víťazné seriály

Succession

HBO GO

Seriál skúma témy moci, politiky, peňazí a rodiny. Pojednáva o bohatej dysfunkčnej rodine, na čele ktorej stál donedávna Logan Roy, ktorého stvárnil výborný Brian Cox, generálny riaditeľ jedného z najväčších mediálnych a zábavných konglomerátov na svete. Tento rok nám HBO GO prinieslo už tretiu sériu a kvalita stále neklesá. V novej sérii sa predstaví aj Adrien Brody a Alexander Skarsgård.

Seriál bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný v štyroch kategóriách: Najlepší televízny seriál – dráma, Najlepší mužský herecký výkon v televíznom seriáli – dráme (Brian Cox a Jeremy Strong), Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v televíznom seriáli (Sarah Snook) a Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v televíznom seriáli (Kieran Culkin).

Seriál vyhral v kategórii Najlepší televízny seriál – dráma a Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v televíznom seriáli (Sarah Snook).

The Underground Railroad

Amazon Prime Video

Historický seriál s prvkami magického realizmu rozpráva príbeh Cory Randallovej a jej boj o slobodu na americkom Juhu v období otroctva. Intenzívny dej s množstvom drsných záberov a perfektným hereckým obsadením vás chytí a nepustí počas desiatich epizód. Pochvalu si tiež zaslúži vizuálna stránka, ktorá vás prenesie do depresívneho obdobia otroctva a temných dejín USA.

Seriál bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný v kategórii Najlepšia televízna miniséria, antológia alebo TV film, ktorú aj premenil na víťazstvo.

Mare of Easttown

HBO GO

Perfektná krimi miniséria s Kate Winslet v hlavnej úlohe prinesie príbeh detektívky, ktorá vyšetruje miestnu vraždu a zmiznutia mladých dievčat. Chladná atmosféra, prekvapivý záver a vynikajúci herecký výkon Kate Winslet. Príbeh, ktorý skúma temnú stránku uzavretej komunity v malom mestečku v americkej Pensylvánii.

Seriál bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný v dvoch kategóriách: Najlepšia televízna miniséria, antológia alebo TV film a Najlepší ženský herecký výkon v televíznej minisérii (Kate Winslet).

Seriál premenil nomináciu za Najlepší ženský herecký výkon v televíznej minisérii (Kate Winslet).

Ted Lasso

Apple TV+

Druhá séria úspešného seriálu Ted Lasso. Príbeh sleduje trénera amerického futbalu, Teda Lasso, ktorého stvárnil vynikajúci Jason Sideikis. Ted sa sťahuje do Anglicka, kde ho najali, aby trénoval miestny futbalový tím. Pochopiteľne ide o európsky futbal, s ktorým nemá Ted žiadne skúsenosti. Výsledkom je výborná komédia postavená na situačnom humore.

Seriál bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný štyroch kategóriách: Najlepší televízny seriál – muzikál alebo komédia, Najlepší mužský herecký výkon v televíznom seriáli – muzikáli alebo komédii (Jason Sudeikis), Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v televíznom seriáli (Hannah Waddingham) a Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v televíznom seriáli (Brett Goldstein).

Ted Lasso premenil nomináciu Najlepší mužský herecký výkon v televíznom seriáli – muzikáli alebo komédii (Jason Sudeikis).

Squid Game

Netflix

Chudoba, zadlženosť, rodová nerovnosť či hon za peniazmi. To nie sú zrovna témy, ktoré si predstavíte, keď sa povie Kórejská republika. Seriál Squid Game tieto témy zobral a zasadil ich do sveta hry, v ktorej ide o život. Fenomén Squid Game v tento rok rozbehol celosvetovú diskusiu a na niekoľko dní sa zdalo, že nikto nepozerá nič iné iba Squid Game. Pokiaľ vám nevadí ťažšia téma a krvavé scény, potom určite dajte tomuto seriálu šancu.

Seriál bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný v troch kategóriách: Najlepší televízny seriál – dráma, Najlepší mužský herecký výkon v televíznom seriáli – dráme (Lee Jung-jae) a Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v televíznom seriáli (O Yeong-su).

Squid Game premenil nomináciu za Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v televíznom seriáli (O Yeong-su).

Nominované seriály

The Morning Show

Apple TV+

Návrat do vnútra fungovania rannej televíznej show, zákulisie, intrigy a pohľad na životy ľudí, ktorí pomáhajú bežným ľuďom každé ráno vstávať. Druhá séria úspešného seriálu ponúkla opäť herecký koncert Jennifer Aniston, Reese Witherspoon a Stevea Carella.

Seriál bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný v troch kategóriách: Najlepší televízny seriál – dráma, Najlepší ženský herecký výkon v televíznom seriáli – dráme (Jennifer Aniston) a Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v televíznom seriáli (Billy Crudup a Mark Duplass).

The Great

HBO GO

Rusko, 18. storočie a vzostup Kataríny Veľkej. Nie, nejde o historickú drámu, ale o satirický fiktívny seriál zasadený do reálneho historického prostredia. Odľahčený seriál, ktorý kombinuje reálne udalosti s tými fiktívnymi si získal fanúšikov po celom svete. V hlavnej úlohe sa objavili známi herci ako napríklad Elle Fanning a Nicholas Hoult. Tvorcom seriálu je Tony McNamara, ktorý sa zaslúžil o oceňovaný film Favoritka.

Seriál bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný v troch kategóriách: Najlepší televízny seriál – muzikál alebo komédia, Najlepší ženský herecký výkon v televíznom seriáli – muzikáli alebo komédii (Elle Fanning) a Najlepší mužský herecký výkon v televíznom seriáli – muzikáli alebo komédii (Nicholas Hoult).

Maid

Netflix 

Po tom, čo mladá matka  Alex opúšťa svojho násilného partnera, musí začať pracovať ako upratovačka, aby uživila svoju dcéru a postarala sa jej o lepšiu budúcnosť. Medzitým musí žiť ako bezdomovkyňa. Nový dramatický debut z dielne Netflixu ukázal boj s byrokraciou a náročnú cestu matky samoživiteľky. V hlavnej úlohe sa objavila Billy Burke a Andie MacDowell.

Seriál bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný v troch kategóriách: Najlepšia televízna miniséria, antológia alebo TV film, Najlepší ženský herecký výkon v televíznej minisérii (Margaret Qualley) a Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v televíznom seriáli (Andie MacDowell).

Lupin

Netflix 

Moderné spracovanie francúzskej klasiky od Maurice Leblanca, ktorá pojednáva o zlodejovi gentlemanovi a majstrovi prevlekov – Arséne Lupinovi. V hlavnej úlohe sa predstavil výborný Omar Sy, ktorého si môžete pamätať z francúzskeho filmu Nedotknuteľní. V polovici minulého roka dorazilo pokračovanie v podobe druhej série. Seriál ponúka zaujímavú zápletku, dobre napísané postavy a skvelú atmosféru obohatenú humorom.

Seriál bol v rámci Zlatých glóbusov nominovaný v dvoch kategóriách: Najlepší televízny seriál – dráma a Najlepší mužský herecký výkon v televíznom seriáli – dráme (Omar Sy).