Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Aký vplyv mala pandémia na spánok a stres? Výsledky výskumu sú prekvapivé

Aký vplyv mala pandémia na spánok a stres? Výsledky výskumu sú prekvapivé
Zdroj | Fitbit
Richard Pliešovský
Aký vplyv mala pandémia na spánok a stres? Výsledky výskumu sú prekvapivé
Zdroj | Fitbit
Zdroj | Fitbit

Česká spoločnosť Focus Agency urobila výskum, ktorý sa týkal vplyvu pandémie na stres, spánok a ďalšie aspekty života českej populácie. Keďže rozdiely medzi Českom a Slovenskom sú minimálne, výsledky sa dajú preniesť aj na nás.

Výskum zadala spoločnosť Fitbit a zúčastnilo sa ho 1 004 respondentov vo veku do 18 rokov. Hneď prvý záver prekvapil. Zhoršená kvalita spánku sa netýka len malého okruhu populácie, ale až 30 % dotazovaných uviedlo, že ich spánok je čoraz horší. Naopak, len 3 % opýtaných zhodnotilo zlepšenie kvality spánku.

Tretina respondentov bojovala od vypuknutia pandémie s vysokou mierou stresu, ďalšia tretina zhodnotila mieru prežitého stresu ako strednú. Určite nepoteší ani ďalšie zistenie – polovica opýtaných začne stresovať, keď uvažujú nad svojou budúcnosťou, resp. budúcnosťou detí.

Zdroj | Pixabay

NUDZ (Národní ústav pro duševní zdraví) vo svojom výsume „Kvalitný spánok môže mať vplyv na zvládanie stresu. Kedy inokedy si ho preto dopriať, ak nie teraz“ zistil, že stres a spánok sa navzájom ovplyvňujú. Zjednodušene povedané, človek v strese je pripravený konať a preto sa mu oveľa horšie zaspáva a ak aj zaspí, spánok nie je kvalitný. Naopak, ľudia so spánkovým problémom horšie zvládajú stres a ľahšie podliehajú emóciám.

Počas pandémie nezmenilo svoju fyzickú aktivitu 62 % opýtaných, tretina ju obmedzila a len 8 % využilo viac voľného času na zvýšenú aktivitu. Vďaka tomuto zisteniu sa podarilo dokázať významnú príčinnosť (kazualitu) medzi zmenou fyzické aktivity a kvalitou spánku. Kto sa počas pandémie pohyboval viac, uviedol, že sa jeho kvalita spánku zlepšila. Ten, kto sa pohyboval menej, registroval výrazné zhoršenie spánku (60 % v porovnaní s celkovým výsledkom 30 %).

Výskum potvrdzuje, že aktívny pohyb je pre človeka veľmi dôležitý a má veľký vplyv na kvalitu spánku. Dobrý spánok a dobré spánkové návyky zaručujú dostatok energie pre ďalší deň.

Z ďalších zistení môžeme spomenúť, že len 12 % opýtaným sa podarilo uviesť do života rutinu pomáhajúcu riešiť problémy so spánkom, stresom a sedavým spôsobom života. Lenivosť a nechuť aplikovať zmeny v živote potvrdzuje zistenie, že až 46 % opýtaných necíti žiadnu potrebu takúto rutinu zavádzať. Viete, aké je najčastejšie predsavzatie na tento rok? Zvýšenie fyzickej aktivity a viac trávenia voľného času so svojimi blízkymi.

Zdroj | Samsung

54 % opýtaných cíti potrebu mať svoje zdravie viac pod kontrolou, ide o reakciu na pandémiu koronavírusu. Tretina ľudí vôbec nešportuje, tí ktorí sa venujú aktívnemu pohybu to robia v priemere 2 až 3-krát týždenne.

Keďže výskum inicioval Fitbit, zaujímalo ho aj to, kto najviac používa smart hodinky a náramky. Najobľúbenejšie sú u používateľov vo veku 18 až 34 rokov, z tejto kategórie ich používa zhruba 40 %.

Inteligentné hodinky a náramky používateľov oveľa lepšie motivujú k pohybu, ich veľkým benefitom je však aj monitoring zdravia, najmä spánku, stresu a srdca.

Zdroj | Fitbit

„Smart hodinky a náramky nám pomáhajú presne zmapovať naše telesné funkcie a prezentovať ich v čo najzrozumiteľnejšej podobe. Tieto poznatky  tiež môžu byť základom pre komplexné lekárske vyšetrenia a môžu potvrdiť významné premeny nášho telesného zdravia,“ povedala Alexandra Pahomi zo spoločnosti Fitbit.

Výsledky výskumu sú nepochybne zaujímavé, no z veľkej časti potvrdzujú staré známe V zdravom tele zdravý duch. Previazanosť fyzickej aktivity s duševným zdravím sa v plnej miere prejavilo počas pandémie. Škoda, že táto výnimočná doba nespustila reštart zdravotných návykov väčšieho množstva populácie.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.