Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Zima bude náročná, pripravte sa na ruské hackerské útoky, varuje Microsoft

Zima bude náročná, pripravte sa na ruské hackerské útoky, varuje Microsoft
Zdroj | Towfiqu barbhuiya
Stanislav Vinc
Zima bude náročná, pripravte sa na ruské hackerské útoky, varuje Microsoft
Zdroj | Towfiqu barbhuiya
Zdroj | Towfiqu barbhuiya

Vojna na Ukrajine už od počiatku neprebieha iba v reálnom, ale aj kybernetickom priestore. Hackerské skupiny na oboch stranách konfliktu sa týmto spôsobom snažia oslabiť infraštruktúru nepriateľa a podľa najnovšej správy Microsoftu sa zdá, že tieto aktivity v priebehu zimy neustanú, skôr naopak.

Americký technologický gigant v priebehu víkendu upozornil Ukrajinu a členské štáty NATO na „niekoľko línií potenciálneho ruského útoku v digitálnej doméne v priebehu tejto zimy“. Útoky majú mieriť na kritickú infraštruktúru Ukrajiny, ale aj krajiny a spoločnosti, ktorí túto zimu Ukrajine podávajú pomocnú ruku.

Microsoft v uplynulých týždňoch zaregistroval rozsiahle ransomvérové útoky, ktoré okrem Ukrajiny cielili aj na poľské organizácie poskytujúce vojenskú a humanitárnu pomoc vojnou zasiahnutej krajine. Takzvaný Prestige útok by mohol v priebehu zimy podľa spoločnosti zasiahnuť aj ďalšie východoeurópske krajiny.

Obsah pokračuje pod reklamou

V druhej línii sa má Rusko podľa expertízy spoločnosti snažiť o narušenie ľudovej podpory Ukrajiny v Európskych krajinách prostredníctvom kybernetiky, resp. dezinformačnej scény. Chránená voči takýmto útokom podľa Microsoftu môže byť iba mediálne zdatná spoločnosť, ktorá má k dispozícii dostatok informácií.

Microsoft vo svojej správe taktiež upozorňuje na to, že Rusko koordinuje svoje hackerské útoky na kritickú infraštruktúru Ukrajiny s raketovými, čo má byť dôkazom, že za nimi stojí ruská vojenská spravodajská služba GRU. Túto koreláciu evidovali kybernetickí experti spoločnosti už po ruskej anexii Krymu v roku 2014.

Zdroj | Microsoft

V priebehu októbra po zhruba 2-mesačnej odmlke počet takýchto útokov opätovne stúpol. Cieľom sa stali energetické, vodárenské a transportné spoločnosti, v ktorých sa hackeri pokúšali o zničenie dát na ich sietiach. Tieto útoky môžu mať okrem silových zložiek negatívny dopad aj na humanitárnu pomoc, ktorú bude Ukrajina potrebovať v priebehu zimy ešte intenzívnejšie.

Októbrové útoky na poľské zásobovacie cesty a logistické operácie boli pre Rusko pomerne neúspešné. Včasné upozornenia zákazníkov a rýchla reakcia zo strany miestnych skupín a tímu Microsoft Detection and Response Team (DART) mali pomôcť znížiť dopad hackerských útokov na menej ako 20 %.

Zdroj