Reklama

Žilinský „srdciar“ chce pomáhať druhým

PR článok

Hlavným životným cieľom prof. Ing. Iva Čápa, CSc., z Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity, je pomáhať druhým. A keďže chcel už od detstva všetkému okolo seba porozumieť, prirodzene ho to začalo ťahať k prírodným vedám a technike.

Pocit radosti, ktorý mu jeho životná láska prináša, sa rozhodol odovzdávať aj druhým, a tak sa začal venovať výchove novej generácie vedeckých talentov na vysokoškolskej pôde, ale aj na pôde Fyzikálnej olympiády pre žiakov základných a stredných škôl. V duchu pravidla „dobre učiť znamená neustále vzdelávať aj seba samého“ nezabúda ani na svojou vlastnú vedeckú činnosť a svet fascinujúcich objavov.

PR clanok september Ivo Cap
prof. Ing. Ivo Čáp, CSc., zdroj: ktebi.uniza.sk

Podstatná časť mojej vedeckej kariéry sa venovala ultrazvuku. Tak, ako netopierovi umožňuje ultrazvuk ‚ť‘ aj v tme a ako rybári nachádzajú hlboko pod hladinou kŕdle rýb pomocou sonaru, tak je možné ultrazvukom  ‚ť‘ aj do vnútra telies a skúmať ich vlastnosti. V súčasnosti sa venujem  podobnému nazeraniu  do vnútra ľudského tela pomocou tých najmodernejších zobrazovacích zariadení. Sú to len malé čriepky odboru biomedicínske inžinierstvo, ale všetky tieto vymoženosti môžu ľuďom pomáhať pri odhaľovaní chorôb, hľadaní účinných spôsobov ich liečby, ako aj ich predchádzaniu,“ vysvetľuje mentor, ktorý v súčasnosti na počítači modeluje srdcovo-cievny systém človeka.

Výskumníčka a keramika

Doc. Ing. Beatrice Plešingerová, CSc., z Hutníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, už od detstva presne vedela, čomu sa bude po zvyšok svojho života venovať. Dobrodružný svet pokusov v laboratóriu a hľadanie odpovedí na nezodpovedané otázky nosila v sebe už od narodenia.

V súčasnosti sa venuje spôsobom výroby nekovových materiálov – konkrétne jej učarovala keramika. „Veci okolo nás sú z rôznych materiálov, látok, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami. Ak tieto látky dokonale poznáme, dokážeme prinášať riešenia blízke našim ideálnym predstavám,“ hovorí kreatívna výskumníčka.

Hlasuj aj ty za najcoolerskejšieho vynálezcu v hre a svojimi hlasmi rozhodni o tom, ktorí vedci sa stanú historicky prvými členmi KLUBU AKČNÝCH HRDINOV. Hlasovanie je bezplatné a neobmedzené, trvá do 20. 10. 2015 a zúčastniť sa ho môže každý, koho vek neprekročil 30 rokov. Za tvoju pomoc môžeš získať COOL CENY! Viac informácií nájdeš na www.dikymoc.sk v sekcii TECHNOLÓGIE.

Anketu s názvom „KLUB AKČNÝCH HRDINOV – hľadá sa najcoolerskejší vynálezca v hre“ ti prináša edukačno-mentorský portál www.dikymoc.sk v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR ako priamo riadenou organizáciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

PR clanok august

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.