Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Žiadosti na obnovu domov máte podávať na zatvorenom úrade! Jednoducho Slovensko

Žiadosti na obnovu domov máte podávať na zatvorenom úrade! Jednoducho Slovensko
Zdroj | SAŽP
Števo Porubský
Žiadosti na obnovu domov máte podávať na zatvorenom úrade! Jednoducho Slovensko
Zdroj | SAŽP
Zdroj | SAŽP

Opäť si niekto z bežných ľudí strieľa. Najnovšie je to Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Najskôr to bola informácia o viac ako smiešnych 15 miliónoch eur vyčlenených na obnovu v prvej fáze, teraz je to zmena dátumu predkladania žiadostí. 

Namiesto najbližšieho pondelka máte žiadosť podať dnes, v sobotu. Na zatvorenom úrade alebo cez nefungujúci štátny web! Toto je naozaj možné iba na Slovensku. 

AKTUALIZOVANÉ: V sobotu sa na webe ObnovDom.sk objavila správa, že počas tohto víkendu budú regionálne centrá otvorené. V čase písania tohto článku táto informácia dostupná nebola.

Obsah pokračuje pod reklamou

Jednoducho si niekto povedal, že poďme si z ľudí vystreliť ešte viac a namiesto týždne známeho dátumu 17. októbra sa budú žiadosti podávať od 15. októbra. Nové informácie ale neboli zverejnené 12. októbra, ale najskôr niekedy 13. 10. 2022, keďže ešte 13. októbra autor tohto textu overoval informácie o možnom posunutí dátumu predkladania výzvy na webe ObnovDom.sk (viď screenshot nižšie). Navyše to dokazuje aj informácia z vytvorenia samotného dokumentu, 13. 10. 2022, 14:21 hod. v MS Word 2016, opäť s dôkazom v podobe screeshotu z informácií o dokumente. 

Pozrite si

Ako získať 19 000 € na obnovu domu? Stačí splniť „iba“ 50 podmienok!

Dva dni hore-dole, veď nič sa nedeje… Takmer. Opäť ale pripomínam, že sa rozdeľuje viac ako smiešnych 15 miliónov eur. Smiešnych preto, pretože táto suma znamená, že k peniazom môže prísť okolo 790 – 1 070 domov v prípade, ak budú žiadať maximálnu možnú výšku (19, resp. 14 tisíc eur). Zaokrúhlime to teda na 1 000 domov. 

Neverím, že na Slovensku je len 1 000 domov, ktoré sa do výzvy chcú zapojiť. Je ich určite násobne viac. Tak ako tomu bolo aj pri iných spackaných výzvach zo strany štátu. Stačí si spomenúť na dotácie na elektromobily či dotácie na solárne kolektory, fotovoltiku či tepelné čerpadlá. Všetko rozchytané v priebehu minút. 

Dva dni hore-dole sú preto extrémne rozhodujúce. Kto nemá elektronický občiansky alebo fungujúcu tlačiareň a otvorenú poštu, má smolu. Agentúra SAŽP si totiž až 14. októbra 2022 o 19:50 hod. dovolí rozposlať hromadný e-mail záujemcom o dotácie s tým, že podávanie žiadostí je od 15. 10. 2022. 

V e-maili sa píše: “Žiadosť vyplňte online cez formulár na webstránke, vytlačte, podpíšte a spolu s prílohami doručte:

  • poštou a osobne na adresu podateľne (SAŽP, Rožňavská 24, 821 04 Bratislava).
  • Osobne na regionálnu kanceláriu. Podanie žiadosti je možné iba v uzavretej obálke s označením „Žiadosť – Plán obnovy“ a „Skrátený názov výzvy a číslo výzvy, do ktorej sa zapájate“ (ak žiadateľ prinesie žiadosť bez uzavretej obálky – nebude možné žiadosť prijať)
  • Alebo ak disponujete elektronickým podpisom, žiadosť môžete podať prostredníctvom www.slovensko.sk

Samozrejme: “Žiadosť bude zaradená do poradia žiadostí, ktoré splnili podmienky na poskytnutie príspevku, podľa dátumu predloženia dokumentov, na základe ktorých  bude žiadosť vyhodnotená ako úplná.” Takže z balíka 15 000 000 eur si budú môcť zobrať svoju časť iba tí, ktorí vedia čo a ako. Bežný človek má smolu, nech má aj elektronický podpis, cez slovensko.sk nemá šancu nájsť čo potrebuje, veď tam sa nevyznajú ani tvorcovia, ktorí si za úžasný portál zhrabli čosi okolo miliardy eur. 

Pozrite si

Štát je neschopný, kalkulačku príspevku na obnovu domu sme spravili sami!

Ak by ste sa dostali do úzkych, máte možnosť sa ozvať aj na zelenú linku SAZP, kde vám poradia:
Pre viac informácií nás kontaktujte na: ZELENÁ LINKA: 0800 144 440 (v pracovných dňoch od 8:00 do 18:00 hod.)”

No najskôr až v pondelok od ôsmej, pretože cez víkend nikto na úradoch nepracuje, iba sa tam podávajú žiadosti. Nezmysel? Nie, realita na Slovensku v roku 2022. 

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | SAŽP