Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ZDRAVIE V KANCLI | Chcete mať krásne a zdravé oči?

ZDRAVIE V KANCLI | Chcete mať krásne a zdravé oči?
Zdroj | Samsung
Richard Pliešovský
ZDRAVIE V KANCLI | Chcete mať krásne a zdravé oči?
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Oči podliate krvou určite nie sú synonymom krásy. Okrem estetického dojmu však signalizujú, že s nimi nie je všetko v poriadku a deje sa niečo zlé. Vieme tomu zabrániť? Pokračujeme v piatej časti nášho seriálu o zdraví.

Určite ste už počuli, že si pozeraním na monitor ničíte oči a rýchlo sa vám pokazí zrak. Dnes už mnohé štúdie toto tvrdenie jednoznačne vyvracajú a navyše technológia zobrazovacích jednotiek na monitoroch je na úplne inej úrovni ako napríklad pre desiatimi rokmi. Na druhej strane – pred desiatimi rokmi sme sa nehrbili nad smartfónmi, tabletmi, inteligentnými hodinami, ba aj tých notebookov bolo o čosi menej.

Bolesť očí nespôsobuje práca s počítačom, ale únava očí. Keď sa zamyslíte, oko je vlastne snímač, ktorý sa spustí zobudením a vypne pri večernom spánku. Pracuje teda v priemerne 16 až 18 hodín denne, viac ako my v práci. Uvedomili ste si niekedy, že musí fungovať v rôznych podmienkach, napríklad v šere, na priamom slnku, v daždi, v teple alebo v zime?

Zdroj | PEXELS – free photo stock

Základný problém všetkých zamestnancov sediacich za počítačom a monitorom je to, že strávia všetok čas pozeraním na obrazovku z rovnakej vzdialenosti. Preťažia  zaostrovací sval, unavia zrak, čo môže obmedziť ďalšiu prácu, vyvolať  bolesti hlavy, objavia sa kruhy pod očami, častejšie žmurkajú, pociťujú pálenie očí, alebo majú začervenané oči. Ak chcete eliminovať problémy s očami pri práci v kancelárii, mali by ste dodržiavať niekoľko zakladných rád.

Pozrite si

ZDRAVIE V KANCLI | Infarkt, alebo bolesť v hrudnej chrbtici?

Robiť prestávky pri práci. V škole sme mali po každej hodine prestávku, tak sa stačí vrátiť do čias, keď sme chodili do školy a po každej hodine si dopriať aspoň 5-minútovú prestávku. Mali by sme svoj zrak z blízkej vzdialenosti upriamiť do diaľky, stačí pohľad z okna.

Ak mávate v kancelárii často zapnutú klimatizáciu (alebo vám ju v zime prekurujú) má to za následok vysušovanie oka. Vtedy je dobre použiť kvapky, ktoré sú určené pre unavené oči, no nepoužívajte ich viac ako trikrát denne. Vysušovanie oka môže spôsobiť aj užívanie liekov na prechladnutie (ale aj hormonálne lieky, antidepresíva, antikoncepcia), preto si treba uvedomiť čo spôsobilo vysušenie oka. Páni, žmurkanie aj na kolegyne má blahodarný účinok, dodáva oku slzný film a tým oko chráni pred infekciami a vysýchaním. A navyše takto máte od nás grátis vierohodné vysvetlenie pre svoje drahé polovičky, prečo žmurkáte po iných ženách.

Zdroj | Nokia

Aby si oči dostatočne oddýchli, potrebujú spánok a to minimálne 7 až 8 hodín. Ponocovanie alebo len pár hodín spánku vašim očiam škodí a rýchlo sa začnú hlásiť o zvýšenú pozornosť.

Chcete mať dobrý zrak, jedzte mrkvu! Tak toto som počul aj ja a najmenej stokrát. Opäť výskum potvrdil, že nám mrkva neuškodí, ale ani oči nevylieči. Pre udržanie dobrého zraku by ste mali mať vyváženú stravu, v prípade únavy sa doporučuje zvýšiť množstvo potravín oranžovej a žltej farby.

Pozrite si

ZDRAVIE V KANCLI | Bolia vás kríže? Poradíme vám!

Bolesť hlavy, migrénu spájame s únavou oči. Príčina je často v nesprávnom držaní a nakláňaní hlavy k monitoru. Už v predchádzajúcich článkoch o zdraví sme si vysvetlili, aké je dôležité správne sedenie za kancelárskym stolom.

V obchode pri prečítaní informácií o produkte musím maximálne zaostriť zrak, aby som videl na maličké písmená. Na monitore si nastavte veľkosť písma tak, aby ste si oko zbytočne priveľa nenamáhali.

Zdroj | Logitech

Ak pracujte na väčšom monitore, nastavte si dostatočnú vzdialenosť. Ako mierku využite dĺžku ruky a kde nám končia prsty mali by sme osadiť monitor, jeho horná hrana by mala byť vo výške očí. Krátkozrakým by trvalé pozeranie na blízku vzdialenosť mohlo stav zhoršiť.

Očiam škodia aj svetelné podmienky, v ktorých pracujeme. Jas monitora by mal byť rovnaký alebo približujúci sa jasu v našej miestnosti. Ak je rozdiel veľký, naše oko má zvýšenú záťaž spôsobenú jeho adaptovaním z jedného svetelného prostredia na druhé. Aby svetlo poškodilo zrak, muselo by mať oveľa väčšiu intenzitu, než akú dosiahneme prispôsobením jasu v miestnosti.

Zabráňte odleskom na monitore a v celom zornom poli, tým tiež odstránite väčšiu námahu očí.

Pozrite si

ZDRAVIE V KANCLI | Bolí vás krk? Vieme ako pomôcť!

Každý zamestnanec, ktorý pracuje v kancelárii si má dať vyšetriť zrak každé dva roky a po štyridsiatke sa doporučuje pravidelná kontrola raz ročne.

Nábytok v kancelárii by mal byť tmavší, doporučuje sa hnedý, čierny, tmavosivý a bez lesklej úpravy,

Umiestnenie monitora oproti oknu nie je vhodné. Nezabúdajme na vybavenie kancelárie regulovateľnými tienidlami.

Čo dodať na záver? Skúste sa riadiť podľa našich jednoduchých zlepšovákov, žite zdravo a nešetrite pohybom. To platí samozrejme nielen preto, aby ste mali krásne oči, ale aby ste mali krásny a dlhý život. Náš seriál sa priblížil ku koncu, posledný diel nás čaká o týždeň. Povieme si niečo o civilizačných chorobách a ako sa im dôkladne vyhnúť.