Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Zažili sme tech vychytávky vrátane pestovania mikrobyliniek cez smartfón

Zažili sme tech vychytávky vrátane pestovania mikrobyliniek cez smartfón
Roman Calík
Zažili sme tech vychytávky vrátane pestovania mikrobyliniek cez smartfón

Vyrazili sme do Prahy nadupanými elektromobilmi Mercedes-EQ EQS a EQB od MB Panónska, aby sme spoznali robotickú priemyselnú revolúciu. V špeciálnom laserovom centre ELI Beamlines sme sa zoznámili s novinkami iRobot, LeafLearn a Owlet.

Kam sa technologický svet môže ešte posunúť? Aj vás prekvapujú neustále nové gadgety, ktoré ovládate smartfónom? Ak ste si zvykli, že doma upratuje za vás robotický vysávač, možno ešte nepestujete mikrobylinky a nesledujete ich smartfónom.

Mali sme možnosť spoznať viacero noviniek spoločnosti Certus, ktorá je výhradným distribútorom produktov pre každodenný život. Poďme sa na novinky spoločne pozrieť. V laserovom centre ELI Beamlines sme neboli náhodou, tak ako laser zmenil svet, menia ho aj gadgety, ktoré sa stávajú bežnou súčasťou našich domácností.

Značku iRobot vám pravdepodobne netreba nejako zvlášť predstavovať. Spoločnosť Certus je novým distribútorom aj pre Slovensko a boli sme zvedaví, čo nové iRobot na náš trh prinesie. Pred tlačovou konferenciou sme sa tešili, že možno naživo uvidíme ručný vysávač iRobot či robotickú kosačku, ktorej sa už v redakcii nevieme dočkať. Žiaľ na tieto vychytávky si ešte budeme musieť počkať. iRobot však už čoskoro aj na náš trh uvedie čističky vzduchu Aeris. Fyzicky sme ich však ešte taktiež nevideli.

Pozreli sme sa však na aktuálne portfólio iRobot, kde nechýbajú najnovšie robotické vysávače iRobot Roomba j7 či j7+, ktoré zaujmú štýlovou vyprázdňovacou stanicou Clean Base a vynikajúcou aplikáciou, cez ktorú robotický vysávač viete ovládať do najmenších detailov. iRobot vám dokáže odfotiť prekážku, ktorú zaznamená počas vysávania, vie obísť aj zvieracie exkrementy (rozozná až 80 prekážok) a miestnosť zmapuje vďaka technológii PrecisionVision do najmenších detailov. O dokonalé vysávanie sa pritom stará operačný systém iRobot OS.

Pozrite si

Vyskúšali sme najnovší iRobot Roomba j7+, ktorý obíde aj h…..o

Portfólio modelov Roomba je veľké, nechýbajú známe modely série s9, i7 a i3 a pre dokonalý poriadok vo vašej domácnosti sa odporúča dvojica Roomba a Braava. Prečo? Ak Roomba vysávač dokončí svoju prácu, vyšle signál mopu Braava jet, ktorý sa postará o utretie podlahy. Všetko funguje automaticky, o nič sa nemusíte starať. Toto duo naplo používame aj v našej redakcii.

Pozrite si

TECHBOX smart redakcia je ešte lepšia a má nových pomocníkov

Absolútnou novinkou na našom trhu, ktorú spoločnosť Certus prináša, je značka Owlet. V tomto prípade ide o modernú smart domácu pestúnku, kde základom je kamera Owlet Cam. Vďaka kamere máte pod kontrolou spánok vášho dieťaťa, pričom sa môžete spoľahnúť na kvalitný HD obraz. Kamera má 130-stupňový uhol záberu a tak máte skutočne prehľad o prostredí, kde ste vaše dieťa uložili. Aplikácia je prehľadná a kamera mimoriadne kompaktná.

Ku kamere si môžete dokúpiť (predáva sa aj samostatne) aj ďalšiu novinku Owlet Smart Sock 3, tzv. inteligentnú ponožku. Vďaka nej máte v rovnakej aplikácii prehľad napríklad o frekvencii tepu čo dokonca hladine kyslíka vášho dieťaťa. Samotná smart ponožka využíva technológiu pulzovej oxymetrie, a tak sú hodnoty presné a bezpečné. Súčasťou Smart Sock 3 je aj základňa, kde vidíte, či sú hodnoty v norme. Ak svieti na zeleno, tak je všetko v poriadku.

Ak by sa náhodou sledované hodnoty pohoybovali mimo prednastavené rozsahy, rozsvieti sa na červeno a upozorní vás aj akusticky. Samozrejme všetko máte a sledujete aj v mobilnej aplikácii. Dobré je, že ponožka je variabilná a je možné ju používať pre deti od narodenia až do 5 rokov (do 25 kg).

Nás však mimoriadne zaujala ďalšia novinka a priznáme sa, už ju naplno testujeme aj v redakcii. V Čechách totiž vznikol projekt LeafLearn, ktorý umožní smart pestovanie zdravých microgreens. Ide doslova o modernú technológiu domáceho pestovania 4.0, kedy si kúpite jedinú kapsulu, oskenujete QR kód na nej a potom už len „pestujete“ sledovaním cez mobilnú aplikáciu.

Ako to celé funguje? Ak chcete začať s pestovaním mikrobyliniek alebo mikrozeleniny, ktoré majú v sebe makro živiny, začať môžete s tzv. Mini Starter Pack zariadením. Ide o moderný doplnok domácnosti s lampou, kamerou a Wi-Fi modulom, ktorý sa postará o dokonalé pestovanie a sledovanie rastu vašich mikrobyliniek.

Súčasťou Mini Starter Packu sú okrem samotného stojanu na pestovanie aj 4 kapsule so semienkami. Všetko je pritom ekologické, recyklovateľné a kompostovateľné. Po otvorení kapsule ju stačí zaliať vodou a oskenovať aplikáciou LeafLearn.

Tu máte prehľad o všetkých práve pestovaných mikrobylinkách. Samotné zariadenie celý proces rastu kontroluje, dokonca aj fotografuje. Všetko vidíte v aplikácii. Keď mikrobylinky dorastú a sú z nich dospelé rastliny, prostredníctvom notifikácie sa o tom dozviete a môžete začať jesť resp. použiť mikrobylinky do vašich obľúbených jedál.

Kapsule si potom môžete dokupovať, sú k dispozícii rôzne mikrobylinky a mikrozeleniny. Napríklad horčica, reďkovka daikon, brokolica, červená kapusta, rukola siata, žerucha a podobne. Nám sa projekt LeafLearn mimoriadne páči, vznikol v Českej republike a myslíme si, že má potenciál presadiť sa na celom svete.

Pozrite si

Mercedes-Benz EQS – elektrická Trieda S prekvapí dojazdom a technológiami

Za poznaním na návštevu laserového centra ELI Beamlines sme sa pritom vybrali mimoriadne moderne a komfortne. Vyskúšali sme si elektromobily Mercedes-EQ EQS a EQB od MB Panónska. Najmä EQS je vo svojej triede unikátnym elektromobilom, okrem luxusu vám totiž ponúkne až 120 kWh batériu, s ktorou zvládnete stovky kilometrov. Našu trasu sme totiž začali so 100 % nabitou batériou a ohláseným dojazdom 715 km!  Áno, hovoríme o elektromobile.

Dá sa povedať, že kľudne by sme Prahu otočili aj bez nabíjania. Na nabíjacích staniciach IONITY sme sa však zastavili kvôli súrodencovi EQB, ktorý si zamilujú hlavne rodiny. Batéria je však už podstatne menšia.

Mimochodom, ak vás elektromobilita zaujíma, boli by ste z rýchleho nabíjania modelu EQS nadšení. Totiž tento elektromobil viete nabíjať výkonom až 200 kW! A keďže sme boli za hranicami, využili sme roaming prevádzkovateľa ZSE Drive. Všetko fungovalo na 100 %, dokonca sme pomohli s nabíjaním iného elektromobilu, ktorého vodič na fyzickú kartičku k svojmu nabíjaciemu programu nemyslel.

Zaujali vás niektoré z noviniek, ktoré sme zažili? Dobrou správou je, že všetky si viete kúpiť aj na Slovensku. A ak radšej pozeráte ako čítate, pozrite si aj naše video z tlačovej konferencie.