Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Zažili sme budúcnosť technológií na výstave IXPO 2019

Zažili sme budúcnosť technológií na výstave IXPO 2019
Imrich Maťo
Zažili sme budúcnosť technológií na výstave IXPO 2019

„Brány budúcnosti sú otvorené.“ Neveríte? Ľahko sa o tom môžete presvedčiť počas tohto (26.-28.4.2019), technologicky nabitého víkendu. Tak isto, ako sme sa o tom presvedčili aj my. Navštívili sme technologický festival IXPO 2019. Poďte s nami na malú exkurziu toho najlepšieho z výstavy.

Hlavným partnerom technologického festivalu IXPO 2019 je Orange, preto je pochopiteľné, že najväčšiu expozíciu má tento operátor. A keďže telekomunikačnou budúcnosťou je 5G a IoT (Internet vecí), nemalý priestor, popri ostatnom, dostala práve táto oblasť. No a okrem zariadení pre internet vecí sme videli aj LG V50 ThinQ 5G, prvý 5G smartfón na svete.

Pozrite si

LG V50 ThinQ 5G – duálny displej v podobe príslušenstva

Pozrite si

Orange štartuje testovaciu prevádzku siete LTE-M

Pozrite si

S Orange TV Stick-om nezmeškáte žiadne športové stretnutie

V expozícii Orangeu sme mali možnosť vidieť aj riešenie inteligentného parkovania, ktoré v pilotnej prevádzke funguje v Žiari nad Hronom. Na tomto projekte Orange spolupracuje so spoločnosťou Unicorn a študentmi Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Pozrite si

ZAPARKUJ.TO v Žiari nad Hronom. Parkovacia služba štartuje aj vďaka Orangeu

Okrem klasického výstavného stánku má Orange na IXPO 2019 aj vlastný Orange Stage, v ktorom prebiehajú rôzne pútavé a inšpiratívne prednášky. Na úvod piatkového programu tu Adela Vinczeová vyspovedala generálneho riaditeľa Orangeu, Pavla Lančariča, ktorý od 1. mája 2019 uvoľňuje tento post, aby zastával nemenej dôležitú pozíciu predsedu dozornej rady v spoločnosti Orange Slovensko. V priestore Orange stageu odpovedal najmä na otázky ohľadom toho, čo sa dá stihnúť za 20 rokov v telekomunikačnom biznise.

Mimochodom, Pavol Lančarič, ktorý medzi slovenskými telekomunikačnými operátormi najdlhšie (dnes ešte stále) pôsobí na pozícii generálneho riaditeľa, poskytol našej redakcii veľký, exkluzívny rozhovor. Ten sme publikovali v prvom tohtoročnom vydaní časopisu TECHBOX jar 2019.

Čerešničkou na torte expozície Orangeu je ukážka exkluzívneho skladacieho smartfónu Huawei Mate X. Prvýkrát sme ho síce videli na výstave MWC 2019 v Barcelone, avšak tam bol vystavený iba v sklenenej vitríne. My sme si na IXPO 2019 Huawei Mate X konečne mohli vyskúšať vo vlastných rukách. A veru, bol to skvelý zážitok.

Pozrite si

Huawei Mate X je skladací smartfón otvárajúci dvere do sveta 5G

Pozrite si

Samsung Galaxy Fold vs. Huawei MateX – ktorý skladací smartfón je lepší?

Na IXPO 2019 nechýba ani Samsung so svojimi najnovšími vlajkovými loďami medzi smartfónmi radu Galaxy S10, novými smartfónmi radu A, inteligentnými hodinkami Galaxy Watch a taktiež s hernou zónou.

Pozrite si

Oplatilo sa čakať! Samsung Galaxy S10+

Ďalšou z oblastí, ktorej patrí budúcnosť a ktorej sa nie len venujeme v našej redakci, ale sme jej veľkými fanúšikmi, je elektro mobilita. Spomeňte si na náš ostrý test „Mesiac s Hyundai KONA Electric„, alebo súboj štyroch elektromobilov. Na IXPO 2019 sme mali možnosť vidieť a aspoň staticky si vyskúšať plne elektrické vozidlo Kia Niro so 64 kW batériou a dojazdom až 452 km. Na náš trh sa dostane už v budúcom roku a my sa už teraz tešíme na jeho test.

Pozrite si

Kia Niro EV pozná svoj finálny dizajn aj parametre

O tom, že moderné technológie prenikajú aj do bankovníctva, viete už z našich článkov. Naživo ich môžete zažiť v expozícii Tatra banky, kde vás privíta humanoidný bankový asistent Pepper. Vyskúšať si môžete prototyp Mobile internet bankingu použitím technológie s okuliarmi Hololens, aplikáciu VISA, kde si na troch rôznych scenároch skúsite platenie napríklad za parkovanie či tankovanie a mnoho ďalšieho. Stánok Tatra banky preto určite nevynechajte.

Pozrite si

Tatra Banka otvorila Elevator Lab, priestor pre inovatívne nápady

Ani na IXPO 2019 nesmie chýbať svetový líder v kybernetickej bezpečnosti, slovenská spoločnosť ESET, so svojimi modernými bezpečnostnými technológiami, implementovanými do softvérových produktov.

Pozrite si

Richard Marko | ESET – slovenský ESET chráni celý svet

Do herného sveta vás môžu posunúť nové notebooky Lenovo Legion 740. Rad pracovných notebookov zastupuje napríklad aj ThinkPad X1 Extreme, no a záujemcom o najnovšie smartfóny Motorola sú k dispozícii modely moto radu g7. Nie len toto na vás pri návšteve výstavy IXPO 2019 čaká v stánku Lenovo.

Viacerí vystavovatelia vo svojich expozíciách na prezentácie využívajú aj VR, čiže virtuálnu realitu. Jedným z nich je aj slovenská firma KVANT. S ňou zažijete aj VR vesmírne dobrodružstvo.

Viete, čo je Tesla medzi e-motorkami? Zastavte sa v stánku Super SOCO a zistíte to. My to už vieme. Čo poviete na týchto elektrických motocyklových krásavcov?

Prezentáciu herných zariadení a príslušenstva značky OMEN pre návštevníkov IXPO 2019 pripravilo HP.

Garantom gaming zóny je jeden z hlavných partnerov výstavy IXPO 2019, spoločnosť NAY. Vo svojom NAY Stage poskytuje priestor pre návštevníkov na súťaže v e-športoch, ale aj na inšpiratívne prednášky či diskusie.

Pozrite si

Emil Huraj – Reštart NAY Zlaté Piesky po 20 rokoch

No a na záver sme si nechali niečo pre tých, ktorí neprávom patria medzi spoločensky najslabšie skupiny, pre zdravotne znevýhodnených. Pre nich je na technologickom festivale IXPO 2019 pripravená unikátna klávesnica HandCubeKeys.

Toto všetko, čo sme vám v skratke ako to najzaujímavejšie z výstavy IXPO 2019 ukázali, ale aj oveľa viac, môžete vidieť a zažiť ešte dnes a zajtra (do 28.4.2019 do 19. hod.) na Tyršovom nábreží v Petržalke v Bratislave. Určite vám to odporúčame. Sami sa tak budete môcť presvedčiť, že slogan organizátorov „Brány budúcnosti sú otvorené“ je pravdivý.