Zaplavia nás autá od Dysonu, výrobcu vysávačov?

ZDROJ | DysonDyson Supersonic

Dyson, popredný výrobca vysávačov, zvažuje, že rozšíri svoje portfólio o elektrické autá. Má sa teda Tesla, BMW, či Volkswagen obávať o svoje zisky?

ZDROJ | Dyson

Pozrite siVýrobca vysávačov Dyson chce mať do roku 2020 vlastný elektromobil

Niet pochýb, o tom, že výroba automobilov je lukratívny biznis. Jeho vývoj je však neskutočne drahý a časovo náročný. V prípade elektrických áut (EV) to platí dvojnásobne.

Britský Dyson má ale v pláne uviesť na trh nie jeden, ale hneď tri modely. Jeden má byť určený pre vlastný vývoj, pôjde teda o akúsi testovaciu beta verzia auta. Ďalšie dva modely už budú určené pre masové využitie.

Dyson chce investovať 2 miliardy dolárov, z čoho plánuje polovicu vložiť na výskum a vývoj batérií, s tým, že výroba EV by sa spustila na v rozmedzí rokov 2020/2021. Na porovnanie, Volkswagen ide investovať 70 miliárd do EV, aby spustil výrobu I.D. – e-verziu Golfu v roku 2019. V roku 2020 pridá VW SUV Crozz a v 2021 Buzz – akýsi Transporter zajtrajška.

Ponuka Dysonu dnes
ZDROJ | Dyson

Dyson to teda nebude mať vôbec ľahké. Preto sa aj rozhodol investovať do vývoja nových technológií batérií. V prvom modeli chce použiť lítiovo-iónové batérie, ale v druhom a treťom type EV už majú byť nové, takzvané pevné batérie, postavené na technológii SSL.

Pozrite siPartnerstvo BMW a Solid Power prinesie pevné batérie pre elektromobily

Málokto dnes pochybuje, že budúcnosť automobilizmu je práve v e-autách. Inžinieri majú pred sebou ešte veľa práce, ale ak sa plány „starých“ značiek splnia, tak za dva – tri roky máme veľkú automobilovú revolúciu.

Noví výrobcovia prinesú vítanú konkurenciu a tlak na znižovanie cien. Uvidíme ako sa v tomto rodiacom sa odvetví zaboduje Dyson a jeho nový typ pevných batérií.

Dyson Supersonic
ZDROJ | Dyson

ZdrojFinancial Times

Komentáre k článku