Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Zaostrené na zvuk: Parabolický mikrofón Dodotronic zmení videozáznamy z terénu

Zaostrené na zvuk: Parabolický mikrofón Dodotronic zmení videozáznamy z terénu
Zdroj | Dodotronic
Juraj Procházka
Zaostrené na zvuk: Parabolický mikrofón Dodotronic zmení videozáznamy z terénu
Zdroj | Dodotronic
Zdroj | Dodotronic

Kvalita objektívov a obrazových senzorov vo videokamerách, fotoaparátoch a dokonca aj v smartfónoch (ak je reč o obrazových čipoch) dosiahla vynikajúcu úroveň, o snímaní zvuku v týchto zariadeniach sa to však tvrdiť nedá. Tvorcovia filmov o divokej prírode síce môžu použiť prídavné smerové mikrofóny, ale zvuky vzdialených objektov dokážu kvalitne snímať len s ťažkosťami.

Talianska spoločnosť Dodotronic to chce zmeniť, preto predstavila parabolický mikrofón montovateľný na kameru. Ivano Pelicella založil v roku 2003 spoločnosť Dodotronic s cieľom navrhnúť a postaviť kvalitné parabolické a ultrazvukové mikrofóny.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Žeby recept na perfektné zábery z dovolenky? Je tu nová Insta360 ONE RS 1“

Teraz prináša vysoko smerový mikrofón Hi-Sound Compact, ktorý je montovateľný priamo na kameru. Pelicella sa pri návrhu riešenia inšpiroval po stretnutí s fotografmi divokej prírody na nedávnej výstave v Španielsku. Hoci mali vo výbave drahé špičkové fotoaparáty a objektívy, kvalitné mikrofóny im chýbali.

Zdroj | Dodotronic

Hoci niektorí používajú zvukový záznamník a externý parabolický mikrofón na smerové nahrávanie zvuku, práca s kamerou a takýmto zvukovým zariadením je náročná. Mikrofón Hi-Sound Compact integrovateľný s kamerou bol navrhnutý tak, aby natáčanie takýchto videí uľahčil.

Hi-Sound Compact je modifikáciou parabolického stereo mikrofónu Dodotronic Hi-Sound DR s priehľadným zvukovým reflektorom z polykarbonátu, ktorý sústreďuje zvukové vlny na kapsule mikrofónu podobne, ako funguje parabolická anténa na príjem satelitnej TV.

Hi-Sound Compact obsahuje dva mikrofónové meniče s priemerom 9,7 mm, ktoré sú kalibrované ako pár pre pomer signál / šum 80 dB. Majú citlivosť -24 dB, 110 dB SPL a ponúkajú „skutočnú“ frekvenčnú odozvu v rozsahu 20 Hz až 20 kHz. Každá kapsula je namontovaná na opačnej strane stredového rámu zariadenia a nasmerovaná do stredu reflektora, kde sa sústreďuje prichádzajúci zvuk.

Zdroj | Dodotronic

Audio zariadenie s hmotnosťou iba 300 g sa nasunie do držiaku kamery a zapája sa do konektora pre mikrofón. Kameramanom, sledujúcim divú zver, terénnym výskumníkom, alebo investigatívcom umožní nielen priblížiť objekt pomocou fotoobjektívu, ale aj nasnímať inak nepočuteľné zvuky v perfektnej kvalite a s nízkym šumom. Hi-Sound Compact sa dá pripevniť aj na statív, ale v takom prípade stráca svoju výnimočnosť.

Zdroj | Dodotronic

Ak by sa vám takýto kompaktný smerový mikrofón pozdával, budete musieť preukázať istú mieru trpezlivosti. Projekt v súčasnosti zhromažďuje financie na rozbehnutie výroby na Kickstarteri, kde sa uvádzacia cena pohybuje na úrovni 200 EUR. V optimálnom prípade by sa mikrofón mohol na trhu objaviť v máji tohto roku.

Zdroj