Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Zaokruhľovanie na 5 centov, ako to bude fungovať?

Zaokruhľovanie na 5 centov, ako to bude fungovať?
Richard Pliešovský
Zaokruhľovanie na 5 centov, ako to bude fungovať?

To bolo slávy, keď sme na Slovensku začali platiť eurom. Jedna minca s hodnotou 30, resp. až 60 slovenských korún bol veľký peniaz. Dnes akoby kovové mince strácali na hodnote, nikto ich nechce. Tento trend je až taký vážny, že bohaté Slovensko prestáva vydávať v jedno a dvojcentovkách.

Od 1. júla vstupuje do platnosti novela zákona o cenách. Tá zavádza povinnosť zaokrúhľovania konečnej sumy nákupov v hotovosti. Zaokrúhľovať sa bude na najbližších päť centov. Nariadenie platí len pre hotovostné platby, nevzťahuje sa teda na bezhotovostné platby (kartou, mobilom či smart hodinkami).

Ako to bude fungovať?

Stačí si zapamätať dve najdôležitejšie veci. Zaokrúhľovať sa bude konečná suma nákupu, nie jednotlivé položky. To sa preráta na najbližší 5 cent (smerom dole, ale i smerom nahor). Pozrime si príklad.

Celková konečná suma nákupu v hotovosti končiaca na: Zaokrúhlenie na: Príklad: Suma pri zaokrúhlení zaplatená v hotovosti:
1 cente alebo 2 centy  0 centov 9,42 9,40
3 centy alebo 4 centy 5 centov 9,43 9,45
5 centov 5 centov 9,45 9,45
6 centov alebo 7 centov 5 centov 9,47 9,45
8 centov alebo 9 centov najbližší násobok 10 centov 9,48 9,50

Ako je to v prípade, že oplatíte časť nákupu v hotovosti a časť bezhotovostne (platobná karta, stravné poukážky)? V tomto prípade sa zaokrúhľuje len časť platby realizovaná v hotovosti.

V obchode budete platiť účet 28,62 eur. Zaplatíte šiestimi stravnými lístkami v hodnote 4,50 = 27 eur. Ostane vám doplatiť 1,62. V hotovosti doplatíte 1,60 eur. Ak by ste ale chceli zvyšok bezhotovostne, zaplatíte 1,62 eur, teda o 2 centy viac.

Pozrite si

Slovensko v mobile – konečne užitočná appka pre občanov?

Viete, že…

Slováci podporujú zaokrúhľovanie nákupov už dlhší čas? Podľa prieskumu Eurobarometra z mája 2021 podporujú zrušenie používania jedno- a dvojcentových mincí viac ako piati zo šiestich obyvateľov Slovenska, čo bolo v tom čase najviac v eurozóne. 

Zdroj | Flash Eurobarometer 488

Aké sú výhody zaokrúhľovania?

NBS už v januári 2019 spísala výhody. Tie predstavujú veľké finančnými úspory pre podnikateľov aj NBS, ako aj úsporou času pre obyvateľov. Náklady pre domácnosti z možného zaokrúhľovania cien nahor sú údajne minimálne nízke, typickú rodinu nezaťažia viac ako 1 cent mesačne. NBS má aj ďalší argument, keď sa v roku 2003 podobným spôsobom zrušili 10- a 20-halierniky, žiadny vplyv na ceny to nemalo.

Pripomíname, že nové pravidlo neznamená zrušenie jedno a dvojcentových mincí, ostávajú naďalej zákonným platidlom a musia ich prijať všetci obchodníci. Obmedzenie používania najmenších nominálnych mincí už funguje v niekoľkých krajinách, stretnete sa s tým v Taliansku, Belgicku, Holandsku, Fínsku a Írsku.