Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Záleží vám na dobrom vzduchu? Vyskúšali sme čističku a zvlhčovač vzduchu

Záleží vám na dobrom vzduchu? Vyskúšali sme čističku a zvlhčovač vzduchu
Zdroj | StadlerForm
Richard Pliešovský
Záleží vám na dobrom vzduchu? Vyskúšali sme čističku a zvlhčovač vzduchu
Zdroj | StadlerForm
Zdroj | StadlerForm
50 %

Na čistom vzduchu záleží nielen počas pandémie nového koronavírusu. Na čistom vzduchu záleží vždy, no práve v tomto období je to obzvlášť náročné najmä pre alergikov, ktorých ohrozuje zvýšený výskyt peľových častíc.

V interiéroch trávime zhruba 90 % nášho času a tak sme nútení žiť medzi jemným prachom, prchavými organickými zlúčeninami, vírusmi, baktériami a peľom. Čističky vzduchu už našťastie nie sú doménou horných desaťťisíc a môže si ich dovoliť naozaj každý, dokonca aj tie naozaj kvalitné. Ich cena je totiž polovičná ako dáte za minuloročné modely vlajkových lodí smartfónov.

Využili sme ponuku od spoločnosti Stadler Form a na zhruba mesiac sme si od nich požičali dva výrobky, ktoré by mohli zaujať aj vás. Prvým je čistička vzduchu Roger Little, druhým zvlhčovač vzduchu Oskar.

Čistička vzduchu Roger Little

Neviem ako si predstavujete čističku vzduchu vy, ale ja som rozhodne nečakal od tohto typu zariadenia zaujímavý a elegantný dizajn. Roger vyzerá naživo oveľa lepšie ako na fotografiách, čo je nesporným plusom, pretože z princípu jeho fungovania nemôže byť zavretý niekde v kumbálku, naopak – máte ho v miestnosti, kde trávite najviac času.

Druhým prekvapením je, že ho stačí zapojiť do elektrickej siete a zvoliť si jeden z režimov (manuálny, alebo automatický). Jednoduché a ideálne aj pre nie príliš technicky zdatného používateľa.

Výrazným dizajnovým prvkom je indikátor zobrazenia kvality vzduchu. Čistička vzduchu Roger má dva senzory, ktoré priebežne merajú kvalitu vzduchu v miestnosti a dokážu okamžite zistiť jeho kontamináciu. Indikátor informuje o zhoršení vzduchu tak, že zmení farbu: modrá – vzduch je v poriadku, žltá – stredná kvalita vzduchu a červená – zlá kvalita vzduchu.

https://youtu.be/37taDPgj7VY

Srdcom Rogera je Dual Filter, ten sa skladá z HEPA filtra (ten odstraňuje znečisťujúce látky vo vzduchu, napríklad jemný prach, peľ, vírusy a baktérie) a aktívneho uhlíkového filtra (absorbuje nepríjemné pachy, napríklad zápach, tabakový dym, prchavé organické látky) a odfiltruje ich z ovzdušia. Predfilter odstraňuje hrubé prachové častice a nečistoty zo vzduchu. Tým sa chráni Dual Filter od ťažkej kontaminácie a zároveň sa optimalizuje jeho funkčnosť.

Optimálne čistý vzduch vedie k pocitu pohody, zvýšenia vitality a k lepšiemu zdravotného stavu.

Roger má funkciu časovača, pomocou neho si viete nastaviť jeho prevádzku od 1 do 7 hodín. Regulovať sa dá aj rýchlosť prúdenia vzduchu (5 úrovní). To sa hodí napríklad vtedy, ak senzor zaregistruje horší vzduch. Čím rýchlejšie ho Roger prefiltruje, tým skôr ho máte opäť čistý.

Pozrite si

Môžu vás čističky vzduchu ochrániť pred koronavírusom?

LED kontrolky signalizujú aj stav HEPA filtra. Podľa výrobcu sa má meniť raz za 8 až 12 mesiacov, záleží od intenzity používania čističky a znečistenia vzduchu.

Roger Little poskytuje výkon od 5 do 40 wattov, má 5 úrovní výkonu a je určený pre miestnosti s plochou do 35 m² / 90 m³. Rozmery čističky sú 330 x 450 x 170 mm, hmotnosť 5,5 kg a hlučnosť 29 – 59 dB(A).

O tom, že čistička vzduchu to naozaj vie, nám pravidelne dokazovala napríklad vtedy, keď niekto prišiel z vonku. V čase peľovej sezónny senzory okamžite zaregistrovali zvýšený výskyt prachu a automatika spustila čistiaci režim naplno.

Manželke, ktorá musí brať lieky na alergiu, sa zlepšil zdravotný stav a v porovnaní s minulými rokmi lepšie znáša toto ťažké obdobie.

Zvlhčovač vzduchu Oskar

Na trhu síce existuje množstvo zvlhčovačov, výrazne sa medzi sebou líšia jednak kvalitou a jednak spôsobom použitia. Nie každý je totiž stavaný napríklad na dennodenné využívanie. Poznám to z vlastnej skúsenosti.

Pred jeho kúpou treba vedieť v akej miestnosti sa bude používať (m² alebo m³). Podľa týchto údajov si viete nájsť model, ktorý zvládne aj „vašu“ miestnosť. Ďalšie faktory, na ktoré treba prihliadať je jeho jednoduchá údržba a čistenie, nízka hlučnosť, no aj dizajn a nízke prevádzkové náklady.

Oskar je určený do miestností s 50 m², patrí medzi najvýkonnejšie vo svojej kategórii. Pri vyššej z dvoch rýchlostí ventilátora totiž dokáže do vzduchu počas hodiny dostať až 370 g vody.

Pracuje na princípe prirodzeného odparovania, ktorý sa odohráva aj v prírode. Tento spôsob zvlhčovania je výborný aj v interiéroch – vlhkosť v miestnosti rýchlo stúpa, no zároveň je takmer nemožné presýtiť vzduch vodnými parami.

Pri bežnej automatickej prevádzke je mimoriadne tichý, nádržka na vodu nám v priemere vydržala 24 hodín. Páči sa mi aj dopĺňanie vody. Je to možné dvomi spôsobmi. Buď zdvihnete vrchnú časť zvlhčovača a nad umývadlom napustíte nádrž (3,5 l), alebo môžete dopĺňať vodu cez výklopné dvierka na bočnej stene. Automatika vypne zvlhčovač, keď sa minie voda v nádrži.

Oskar je vybavený dvoma antibakteriálnymi filtračnými kazetami. Sú ekologické, vyrobené len z látky a papiera. Para stúpa cez kazety smerom nahor, ventilátor ju potom rovnomerne rozptýli do miestnosti. Filtre sa dajú dokúpiť aj samostatne, cena za pár je 18,90 €.

O tom, že Oskar nie bežný výrobok svedčí niekoľko zaujímavých funkcií. V prvom rade je to integrovaný vlhkomer. Je vybavený LED diódami (v noci sa dajú vypnúť), ktoré informujú o činnosti a pripomenú, kedy treba vymeniť filter.

Zvlhčovač je vybavený funkciou aromaterapia, tá slúži na rozptyľovanie vôní. Esenciálny olej sa jednoducho naleje na doplnok rozptyľovača vôní. Aj oleje sa dajú kúpiť na stránke predajcu.

Oskar ponúka dve úrovne výkonu (6 a 18 W), úroveň hluku je 26 – 39 dB(A), rozmery zariadenia sú 246 × 290 × 246 mm pri hmotnosti 3,1 kg. Na výber je v bielej, bronzovej, limetkovej, titanum a čiernej farbe.

Čo dodať na záver? Oba výrobky nám slúžili absolútne spoľahlivo. Ovládanie je úplne intuitívne, automatika sa postará o všetko potrebné, nielen o prevádzku, ale upozorní, keď treba vymeniť filter, alebo sa vypne, keď dôjde voda vo zvlhčovači. Ďalším nezanedbateľným plusom je dizajn zariadení. Nepôsobia ani lacno, ani nevkusne. No hlavne, slúžia tomu na čo sú určené. Skutočne čistia a zvlhčujú vzduch.

Zdroj