Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Zahrajte si ich znova: Persona 5 Royal, Resident Evil Village GOLD

Zahrajte si ich znova: Persona 5 Royal, Resident Evil Village GOLD
Zdroj | Steam
Michal Korec
Zahrajte si ich znova: Persona 5 Royal, Resident Evil Village GOLD
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

Nové vydania, zlaté edicíe či rozširujúce verzie sú obľúbené u najväčších herných hitov. Aj túto jeseň sa ich dočkali viaceré tituly. Špičkový horor z vlaňajška Resident Evil: Village sa rozširuje vo viacerých smeroch, pridal aj nový kúsok príbehu. Za to Persona 5 Royal je už natiahnutá verzia, ale prichádza na nové platformy a jedna z nich je zásadná pre časť hráčov.

V konkurencii nových hitov to nemajú re-edície vždy ľahké, ale táto dvojica sa môže spoľahnúť na špičkovú kvalitu. Resident Evil: Village od nás získal skóre 90% pri vydaní a Persona 5 Royal titul najlepšia hra roka 2020.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Resident Evil: Village GOLD

Zlatá edícia Resident Evil: Village obsahuje základnú hru a pár dôležitých prídavkov s titulom Winter’s Expansion. Ak máte pôvodnú hru, môžete si expanziu kúpiť aj samostatne. Kto sa k RE: Village nedostal, má unikátnu šancu získať celú porciu naraz.

Resident Evil: Village je prekvapivo sugestívny horor, zavedie vás do východoeurópskej dedinky a odpáli sériu udalostí, kde bojujete o život v napínavom príbehu. Celá dedina tvorí bizarný, výborne prepletený ekosystém, kde sú rôzne nebezpečné zákutia, fascinujúce lokality a okamžite dorazia nervydrásajúce chvíle. Samotný príchod patrí medzi pamätné začiatky série (najmä úvodných 45 minút, potom hra mierne zvoľní) a aj do ďalších hodín si pripravil výborne momenty. Číhajú tu pamätní bossovia a súboje s nimi, ktoré vedie Lady Dimitrescu so svojimi dcérami, no okrem nich je tu kopa nebezpečných krvilačných oponentov a tí na vás skúšajú rôzne triky. Vyskočiť na vás tmavom dome? Jasné! Poslať na vás presilu z cintorína? Iste! Padať niekam do hnusnej pivnice, ktorá slúžila ako väzenie? No skúste sa odtiaľ dostať.

Zdroj | Steam

Resident Evil: Village prepol žáner na akčný horor, no výborne dávkuje všetky elementy. Samotné napätie je sprevádzané drsnou akciou, kde máte rôzne zbrane a často nedostatok nábojov, takže zvažujete čo používať. Skúmanie cestičiek, dedinky či neskorších interiérov je tiež výborne poňaté – spôsob otvárania hry vnímam za výborný, mapa slúži ku cti, ale celé prepájanie lokalít je veľmi funkčné a veľa si dokážete aj zapamätať. Sú tu logické hádanky v priestore, puzzle na otváranie častí, všetko autori výborne nachystali na prieskum.

A teraz tri zásadné novinky zlatej edície, resp. Winters Expansion. Prvým je možnosť hrať v third-person móde. Znie to ako kozmetická záležitosť, ale pre hrateľnosť a časť hráčov celkom zásadná vec. Sledovať hru z vlastných očí je určite atmosféricky výborná voľba – ale third-person mód vám otvára nové možnosti, kde sa niektoré momenty dajú inak vnímať a podvedome patria k hernému štýlu začiatkov série. O napätie nie je ani takto núdza, ale je inak dávkované – vidíte viac z dediny hry, na Ethana sa valia nepriatelia inak a všetko sa dá vstrebávať iným spôsobom. Rozhodne odporúčam tento mód pre ďalšie prechádzanie hrou.

Zdroj | Steam

Druhým bonusom je rozšírenie módu The Mercenaries o nové postavy. Hlási sa ikonická Lady Dimitrescu, je tu legenda série Chris Redfield i Heiseberg. Preháňať sa môžete v nových lokalitách (The Bloody River, The Bloody Village) a z trojice postáv je určite najlepšia Lady Dimitrescu. Jej brutálne pazúry sú výraznou zbraňou do módu, kde potrebujete sekať nepriateľov v časovo náročných leveloch – a to sa jej ešte nabíja aj ukazovateľ Thrill Meter, ktorým naseká ešte väčšiu paseku a získa vyššiu rýchlosť. A top moment príde, keď si zavolá na pomoc svoje dcéry. Chris Redfield je iná postava, sčasti sa podobá na Ethana, ale dokáže použiť aj päste na boj zblízka a využíva iné zbrane. Aj on má špeciálny ukazovateľ (Onslaught Gauge) pre výrazne silnejšiu deštrukciu. A napokon Karl Heisenberg plní rolu hromotĺka s megakladivom: je pomalý, ale silný, na jeho štýl si treba zvykať a miešať ho s elektromagnetickými silami. Plus vyvolá robotov na počkanie.

Zdroj | Steam

Najväčšiu pozornosť láka pridanie príbehového rozšírenia Shadows of Rose. Odohráva sa 16 rokov po základnej hre a ponúka novú hrateľnú postavu: Rose je dcéra Ethana, má unikátne schopnosti, no tie jej počas detstva spôsobujú skôr problémy s rovesníkmi ako výhody. Rose chce byť normálnym dieťaťom, preto pri prvom náznaku nájdenia lieku neváha a vyráža na nebezpečnú cestu. Počas nej sa vráti na staré miesta ako ikonický hrad Dimitrescu, kde namiesto Lady vládne teraz obchodník The Duke s vlastnými monštrami. Nakuknete aj do iných lokalít a najmä môžete využívať vlastnosti Rose. Napríklad si vyvolať pomocníka Michaela, ktorý vám dáva rady alebo využiť aj zbrane. Iná vec je špeciálne zameranie na nepriateľa a ich zamrazenie na pár sekúnd. Samozrejme, nedá sa využívať bez obmedzení, takticky treba zvážiť, kedy ho využiť. Po zámku sa premávajú nebezpeční nepriatelia menom Face Eaters (pojedači tvárí), s ktorými strávite náročné chvíle. Asi tou najväčšou výzvou bude, že Shadows of Rose porcia sa dá hrať iba v pohľade z tretej osoby, ale pár hodín by som jej určite venoval.

Resident Evil: Village GOLD či DLC Winter’s Expansion vyšli 28. októbra 2022 na PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One a PC.

Zdroj | Steam

Persona 5 Royal

Persona 5 je špičková hra a verzia Royal ju ešte naťahuje o viac ako iba úžasný epilóg. Je to výrazne kvalitná japonská RPG, ktorá má najmä famózny scenár, vynikajúce postavy a je radosť ju hrať, ísť pod kožu hrdinov a sledovať spoločenské témy, ktoré si Japonci vybrali do spracovania.

Dej na jednej strane rozohráva detektívku, kedy sa hrdina menom Joker dostane do rúk polície a tá vyšetruje, čo to stvára v Tokiu a prečo sa preháňa po strechách. Joker je šéfom skupiny Phantom Thieves, ktoré však v meste odhaľujú rôzne zločiny, neduhy ako napríklad korupciu, šikanu či politické machinácie. Pritom hra začína úplne nevinne, že hrdina prišiel do nového mesta začať nový život (kedysi sa zastal dievčaťa, ktoré obťažoval istý politik a spravodlivosť sa samozrejme priklonila k moci), ale postupne sa rozvinie do výrazne košatého príbehu. Spozná spolužiakov, vytvorí sa partia a ide riešiť traumy spoločnosti. Persona 5 sa nebojí otvárať aj témy, ktoré sužujú japonskú spoločnosť – šikanu na škole aj v podaní učiteľa, podplácanie či lož u obyvateľov. A jej cieľom je vysporiadať sa s neduhmi po svojom.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Steam

Lenže spôsob, akým k tomu pristupuje, je nemenej originálny. Hrdina žije dvojako – cez deň chodí do školy a hra funguje ako sociálny simulátor: beháte po meste, môžete chodiť do obchodov, metra, kecať s kamošmi. No v noci sa hra prepína do divokých snov a prepája sa na poctivú ťahovú RPG, kde absolvujete pochody v dungeonoch. Partia sa vydá do podvedomia a kognitívneho sveta vybraných postáv, kde sa snaží spoznať a prípadne až meniť charakter niekoho skorumpovaného či skazeného. Dungeony majú fascinujúci dizajn, sú priamo prepojené s psychikou postavy, takže napríklad pri učiteľovi riešite ihriská, študenti sú väzni a vy sa snažíte medzi nimi lavírovať.

Persona 5 Royal je navyše rozšírená verzia, ktorá pridáva k hre ďalší semester, postavy a súčasne vylepšuje aj miesta v pôvodnej hre. Aktuálne vychádza na kopu nových platforiem: nové konzoly PS5 a Xbox Series X ponúknu dokonca 4K rozlíšenia a 60 fps. Aj Xbox One X núka 4K, akurát nižší framerate. Oproti pôvodnej PS4 verzii sa dajú čakať primárne technologické vylepšenia, obsah Royal verzie sa nemenil.

Zdroj | Steam

Top pozornosť si pýta Switch verzia, pretože núka unikátnu šancu zobrať si hru na cesty. Zatiaľ čo verzia na TV núka 720p rozlíšenie, handheld verzia má občas nižšie, čo v praxi značí, že isté pasáže sú rozmazané, stále však dokážu ponúknuť stabilný framerate. Tým, že rýchlosť neklesá, je hra výborne hrateľná a ak si ju chcete brať na cesty, je to solídna verzia. Osobne som absolvoval dlhé hodiny a cením si, že Switch verzia sa dá hocikedy vypnúť – to pomáha najmä pri dlhých dungeonoch, ktoré takto nemusíte zhltnúť na 1-2 sedenia, ale si ich viete lepšie rozložiť. To je pri hre, ktorá trvá 110-120 hodín dosť podstatné pozitívum.

Zdroj | Steam

Takže ak ste Personu 5 Royal doteraz nehrali a máte Xbox či Switch, je tu ideálna šanca. Switch verzia síce prišla s istým kompromisom pri grafike, ale prenositeľnosť ho dostatočne kompenzuje. Stále odporúčame!

Persona 5 Royal vyšla 21. októbra 2022 na PS5, Xbox Series, Xbox One, Switch a PC. Na PS4 je k dispozícii od 31. marca 2020.