Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Začiatok školského roka prináša online riziká, ako sa im vyhnúť?

Začiatok školského roka prináša online riziká, ako sa im vyhnúť?
TECHBOX
Začiatok školského roka prináša online riziká, ako sa im vyhnúť?

Začiatok nového školského roku je spojený s viacerými povinnosťami, ktoré vám po období dovoleniek a uvoľneného tempa môžu vytvoriť mierny stres. Keď ste v strese, strácate pozornosť. Ideálne obdobie pre rôznych špekulantov a šmejdov.

Aj štatistiky ukazujú, že počas nového školského roku rastie počet kybernetických útokov, ktoré využívajú tému tohto obdobia. Stretnúť sa môžete s falošnými štipendiami, podvodným predplatným a mnohým ďalšími obdobnými situáciami.

Obsah pokračuje pod reklamou

Zvýšiť dôraz na bezpečnosť v online priestore by ste však nemali len v prípade ochrany svojho bankového účtu. Nový školský rok je dnes spojený s kúpou smart zariadenia pre školáka. S deťmi o kybernetickej bezpečnosti treba nie len často rozprávať, ale im aj aktívne pomáhať. Pozreli sme sa na to, čo by ste mali robiť, aby ste ochránili seba aj svoje ratolesti.

Osvojte si rady odborníkov na online bezpečnosť

Opakovanie je matka múdrosti, preto na september netreba vymýšľať špeciálne bezpečnostné postupy. Stačí si zopakovať a dodržiavať to, čo nám neustále pripomínajú odborníci na online bezpečnosť:

  • neklikajte na neznáme odkazy,
  • vždy a pravidelne aktualizujte operačný systém a aplikácie,
  • používajte silné heslá,
  • keď dostanete správu s gramatickými chybami, či štylistikou ako od Google Translator, ignorujte ju.

Osobné údaje môžu mať pre útočníka väčšiu hodnotu, než vaše financie. Preto ich nikdy nezdieľajte. Seriózna organizácia si od vás nebude takéto údaje pýtať skrz e-mail alebo online formulár. Ani škola či univerzita nie. Ak by sa tak predsa len dialo, radšej obetujte čas a vybavte potrebnú agendu osobne priamo v škole.

Proti útokom vás môže ochrániť aj komplexný nástroj

Šikovným bezpečnostným pomocníkom je riešenie ESET Mobile Security pre Android zariadenia. Komplexné bezpečnostné riešenie ponúka hneď niekoľko služieb. Spomenúť môžeme napríklad Anti- Phishing. Je to nástroj na ochranu proti internetovým podvodom, ktorý si rozumie so všetkými najpoužívanejšími prehliadačmi na Android zariadeniach. Nástroj funguje tak, že stránky, na ktoré smerujete porovnáva s databázou spoločnosti ESET. Ak mierite na nebezpečnú adresu, ESET Mobile Security vás upozorní.

Bezpečnostná aplikácia vám tiež pomôže s bezpečnosťou pri internetových platbách. Túto funkciu oceníte najmä pri platení školného, príspevkov na krúžky, či iných aktivít spojených so začiatkom školského roku. Vďaka funkcii Anti-Smishing vás ESET Mobile Security ochráni aj pred nebezpečnými SMS správami a odkazmi, ktoré môžu obsahovať.

ESET Mobile Security si do Android zariadenia môžete stiahnuť cez Google Play, kde má aplikácia cez 10-miliónov stiahnutí a hodnotenie 4,8 hviezdičky. Používať môžete bezplatnú verziu, alebo si môžete kúpiť licenciu na jedno zariadenia za 10,00 €.

Rozhovory o bezpečnosti doplňte účinný nástroj ochranný detí v online prietore

Najúčinnejšou ochranou detí v online priestore je sa s nimi opakovane rozprávať. Tak trochu musia byť „malí dospelí.“ Nesmú klikať na neznáme odkazy a musia byť veľmi ostražité s kým komunikujú.  Ak chcú profil na sociálnej sieti, rodičia by o tom mali vedieť a mali by pomôcť nastaviť účet ako detský a ideálne ho nastaviť ako súkromný. Tiež si všímajte, s kým sa vaša ratolesť na sociálnej sieti kamaráti.

Na ochranu svojho potomka môžete použiť tiež rôzne sofistikované nástroje. ESET Parental Control je komplexný nastroj zameraný práve na ochranu detí v online priestore. Medzi základné funkcie tohto riešenia patrí kontrola vhodnosti aplikácií a času, ktorý s nimi dieťa strávilo. Tiež môžete nastaviť zámok aplikáciám alebo stanoviť denný limit na používanie aplikácie.

Zároveň môžete vášmu školákovi zamedziť prístup na nevhodné webové stránky. Do tejto kategórie okrem stránok 18+ patria tiež stránky s hazardom, nákupné stránky, ale aj konšpiračné či dezinformačné weby.

Obsah pokračuje pod reklamou

Geozóny vás upozornia, keď sa váš školák bude túlať

Geologická je samostatnou veľkou bezpečnostnou témou. ESET Parental Control okrem toho, že vám vie ukázať kde sa vaše dieťa práv nachádza a kde sa pohybovalo. Obzvlášť zaujímavou funkciou je možnosť nastaviť geozóny.

Ide o oblasti najčastejšieho pohybu vášho školáka, napríklad cesta do a zo školy. Keď sa potomok zatúla mimo túto zónu, dostanete nefúkaciu o tom, že sa tak stalo. Geozón môžete nastaviť aj viacero.

ESET Parental Control pre Android je dostupný na Google Play ako v bezplatnej verzii s obmedzeným množstvom funkcií, tak v vo verzii Premium. Jej licencia stojí 19,90 €. Po prvom stiahnutí môžete Premium funkcie používať 30 dní zadarmo.

Ak sa chcete dozvedieť ešte viac zaujímavých informácií o bezpečnosti na internete zrozumiteľným jazykom, odporúčame návštevu portálu Bezpečne na nete.