Začiatok konca? Nabíjačky nájdete už aj na staniciach Shell

ZDROJ | Shell

Britsko-holandský gigant Royal Dutch Shell plc otvoril prvú rýchlonabíjaciu stanicu pre elektromobily na jednej zo svojich čerpacích staníc už aj neďaleko Slovenska. Do roku 2021 chce v strednej a východnej Európe vybaviť 100 čerpacích staníc práve 50 kW rýchlonabíjačkami pre elektrické vozidlá.

Pozrite siIONITY postaví ďalších 324 nabíjačiek s výkonom 350 kW

ZDROJ | Shell

Spoločnosť Shell v spolupráci s IONITY predstavila prvú vysokovýkonnú nabíjaciu stanicu v strednej a východnej Európe. Nie je to ale nič nové. Tento zámer spoločnosti oznámili ešte v roku 2017. Novinkou ale je, že po OMW sa v strednej a východnej Európe nabíjačky IONITY začínajú objavovať aj na čerpačkách Shell.

Zatiaľ však nie na Slovensku. Prvá nabíjačka IONITY na stanici Shell je postavená na diaľnici M7 pri maďarskom Balatone v smere z Chorvátska, resp. Slovinska. Ďalšia stanica IONITY sa buduje na opačnej druhej diaľnice, v smere do Chorvátska. Na odpočívadle pri Shell sú štyri nabíjačky s výkonom 350 kW.

Cieľom združenia IONITY je do konca roku 2021 prevádzkovať na čerpacích staniciach Shell na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Poľsku a v Slovinsku spolu 21 nabíjacích staníc.

ZDROJ | Shell

Prekvapením je, že Shell zároveň predstavil aj svoju prvú vlastnú nabíjaciu stanicu Shell Recharge. Oproti sieti IONITY, ktorá ponúka 350 kW nabíjačky, ale Shell Recharge bude mať (zatiaľ) len 50 kW nabíjačky. Maďarsko sa tak stalo piatou európskou krajinou (a deviatou na svete), kde Shell predstavil vlastnú službu nabíjania elektromobilov.

Nabíjacia stanica Shell Recharge sa nachádza na dvoch miestach. Prvým je diaľnica M7 na trase Budapešť – Chorvátsko a druhým miestom je diaľnica M3. Uvádzacia cena po úvodnom testovacom období má byť 1 925 HUF za 1 nabíjanie, čo je cca 5,80 €. Za nabíjanie sa bude platiť priamo pri pokladni čerpacej stanice. Nie je tak potrebná registrácia ani RFID čip či karta.

„Som rád, že dnes začíname ďalšiu kapitolu spoločnosti Shell v strednej a východnej Európe. Aj v minulosti bol tento región miestom inovácií. Uviedli sme tu na trh naše prémiové palivá Shell V-Power a teraz nastupujeme na cestu k ponuke nízko emisných palív,” vysvetľuje István Kapitány, výkonný viceprezident spoločnosti Shell pre maloobchod.

ZDROJ | Shell

Cieľom spoločnosti Shell je vybudovať do konca roku 2021 na 100 čerpacích staniciach v strednej a východnej Európe nabíjaciu infraštruktúru pre elektromobily. Žeby sme aj u nás, resp. v našom blízkom okolí začali vidieť začiatok konca, a teda to, že rýchlonabíjacie stanice pre elektrické vozidlá budú nahrádzať klasické stojany na naftu či benzín?

Zatiaľ je to veľmi skorý začiatok a nič také v najbližších rokoch nehrozí. V Dánsku a Nórsku sa síce objavujú prvé čerpacie stanice prerobené na nabíjanie elektromobilov, no v týchto krajinách je zastúpenie elektrifikovaných vozidiel podstatne väčší ako bude u nás, resp. vo „východnej“ Európe ešte veľmi dlho.

ZdrojShell

Komentáre k článku