Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Začiatok konca európskeho autopriemyslu? Nemecký Ford môže odkúpiť čínsky BYD

Začiatok konca európskeho autopriemyslu? Nemecký Ford môže odkúpiť čínsky BYD
Igor Neštrák
Začiatok konca európskeho autopriemyslu? Nemecký Ford môže odkúpiť čínsky BYD

Čínsky producent elektromobilov BYD plánuje produkciu svojich elektrických batériových vozidiel priamo v Európe. Jednou z možností, ako realizovať budúcu produkciu je kúpa výrobného závodu Ford v Nemecku.

Ford ukončuje výrobu svojho najpredávanejšieho modelu Focus vo svojom výrobnom závode v Saarlouis v Nemecku, aby sa mohol sústrediť len na produkciu batériových elektrických vozidiel. Podľa informácií z Wall Street Journal, by sa novým majiteľom tohto výrobného závodu Ford mal stať čínsky výrobca elektromobilov BYD. Spoločnosť BYD (Build Your Dreams) posledné vozidlo vybavené spaľovacím motorom vyrobila v minulom roku a aktuálne sa zameriava len na produkciu elektromobilov a plug-in hybridov.

BYD už v roku 2020 spustil pilotný projekt predaja elektromobilov v Nórsku a do konca roka 2022 bolo plánované spustenie predaja vo Švédsku, Veľkej Británii a vo Francúzsku. Pred koncom roka 2022 spoločnosť BYD potvrdila plány na vybudovanie aspoň jedného výrobného závodu v Európe, aby podporila svoju expanziu s cieľom stať sa najväčším producentom elektromobilov.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | BYD Auto

Rokovania medzi Fordom a BYD sú stále v počiatočnom štádiu a dohoda sa nemusí uskutočniť. Podľa správy bol BYD medzi približne 15 potenciálnymi investormi. Medzitým sa Ford zaviazal, že do roku 2035 bude v Európe vyrábať len elektrické vozidlá a s tým súvisí optimalizácia výroby spojená s prepúšťaním.

V lete 2022 Ford zrušil 8000 pracovných miest po tom, čo generálny riaditeľ Jim Farley povedal, že automobilka má príliš veľa zamestnancov a potrebuje znížiť stav. Nedávno Ford of Europe potvrdil, že môže byť ohrozených 2 500 až 4 000 pracovných miest predovšetkým v Nemecku a v Spojenom kráľovstve, pretože výroba sa začína orientovať na elektromobily.

BYD rýclo rozširuje svoju sieť aj mimo Číny a výrobný závod v Nemecku by bol pre čínske elektrické vozidlá veľkým krokom, no domáci výrobcovia automobilov z toho nemusia byť nadšení. Európski výrobcovia automobilov v reakcii na to zrýchľujú svoje stratégie prechodu na elektromobily. Keďže dopyt po elektrických vozidlách sa zvyšuje, automobilový priemysel prechádza významnými zmenami.

Zdroj