Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Zachráni rast predaja iPadov klesajúci dopyt po tabletoch?

Zachráni rast predaja iPadov klesajúci dopyt po tabletoch?
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zachráni rast predaja iPadov klesajúci dopyt po tabletoch?
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Nejako sa to na nás zo všetkých strán valí: klesajú predaje počítačov, smartfónov a nikoho neprekvapuje, že to ani s tabletmi nevyzerá ružovo. Napriek tomu sa Apple pochválilo, že tržby za iPady v prvom štvrťroku dosiahli najvyššiu mieru rastu za posledných šesť rokov.

Za prvý štvrťrok sa predalo 37,15 miliónov tabletov. V porovnaní so štvrtým štvrťrokom v minulom roku to bolo síce o 12,8 % menej, no zároveň oproti rovnakému obdobiu za minulý rok o 13,8 % viac.

Zdroj | Apple

Prvý štvrťrok je typicky slabším obdobím po silnej koncoročnej sezóne, prečo tomu tak nebolo tento rok? Rastu predaja pomohlo práve Apple, ktoré v marci začalo predávať dva nové iPady – iPad mini 5 a hlavne iPad Air. Menšou mierou sa o rast predaja pričinil Huawei so svojou sériou MediaPad M5 a hlavne modelom MediaPad M5 Pro.

Pozrite si

Začal už zvoniť umieráčik nad tabletmi?

V prvom štvrťroku malo Apple tržby z predaja iPadov vo výške 4,4 miliardy dolárov, čo bolo o 22 % viac, ako očakávalo (4 miliardy). V predajoch tabletov je iPad dlhodobo na prvom mieste. Samsung na druhom mieste vystriedal Huawei. Táto trojica ostane aj prvých troch miestach aj naďalej.

Používatelia obľubujú väčšie obrazovky, nad 10-palcov. V prvom štvrťroku sa takýchto verzií predalo 67 %, čo je o 11 percentuálnych bodov viac, ako v rovnakom období minulého roku, keď to tvorilo vyše 50 % z celkového počtu predaných tabletov. V tomto štvrťroku má predaj zariadení s displejom 10 a viac palcov ešte vzrásť, pretože bude pokračovať nižší dopyt po 9,7-palcovom iPade.

Zdroj | Apple

Spoločnosť DigiTimes Research predpovedá, že celosvetové dodávky tabletov poklesnú v druhom štvrťroku o 8,7 percenta a tento trend má pokračovať aj neskôr.

Napriek tomu, že iPady sú mimoriadne obľúbené zariadenia, pokles predaja tabletov to nezachráni. Okrem mnohých iných faktorov je príčina jednoducho taká, že sú vyspelé, s pokročilou technológiou a postačujúcim výkonom. Nie je ich teda nutné meniť v dvoj- či trojročných intervaloch. Kedy ste si naposledy kúpili tablet vy?