Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Z prieskumu vyplýva, že východné Slovensko hlási nedostatok dátových analytikov

Z prieskumu vyplýva, že východné Slovensko hlási nedostatok dátových analytikov
Zdroj | Unsplash/John Schnobrich
Michal Sobek
Z prieskumu vyplýva, že východné Slovensko hlási nedostatok dátových analytikov
Zdroj | Unsplash/John Schnobrich
Zdroj | Unsplash/John Schnobrich

S cieľom zvýšenia hospodárskej výkonnosti východného Slovenska sa košické združenie IT Valley rozhodlo zmapovať stav ľudských zdrojov v IT. Prišlo na to, že v tejto oblasti chýbajú najmä dátoví analytici.

Riaditeľka Miriama Hučková si myslí, že pre rozvoj lokálnych firiem a zároveň prilákanie nových spoločností je nevyhnutné mať prehľad o lokálnom trhu práce, teda vedieť, ktoré technológie sú najpoužívanejšie, aké pracovné pozície sú najobsadzovanejšie alebo naopak, ktoré pozície je dlhodobo náročné obsadiť. V Košice IT Valley sa snažia aj takto vytvárať podmienky pre rozvoj lokálnych spoločností, či zvyšovať investorskú atraktivitu regiónu.

Zdroj | IT Valley
Obsah pokračuje pod reklamou

Do samotnej analýzy sa zapojilo 23 subjektov, v ktorých skúmali 8 pracovných pozícií zahŕňajúcich viac ako 3 200 zamestnancov. Analýza však má ambíciu odzrkadľovať komplexný obraz celkového dopytu po ľudských zdrojoch v IT v rámci celého východoslovenského regiónu.

Predseda Správnej rady združenia, Juraj Girman, hovorí, že výsledkom týchto aktivít by malo byť okrem iného aj reálne prepojenie vzdelávacieho systému a skutočných potrieb praxe. Zo spojenia, ktoré dokáže združenie Košice IT Valley sprostredkovať, profitujú všetky zainteresované strany.

Výsledky prieskumu preukázali, že vďaka získaným skúsenostiam z tohto prieskumu Košice IT Valley pracovalo na viacerých vylepšeniach tak, aby už v najbližšom reporte dokázali priniesť ešte užitočnejšie pohľady. Predpokladaný dátum vydania ďalšieho reportu je júl tohto roka.

Pozrite si

10 + 1 tip, ktorými si znížite náklady na kúrenie

Z daného výskumu vyplýva, že až 50 % distribúcie vybraných pracovných pozícií tvoria softvéroví inžinieri, teda programátori, z ktorých až 37 % využíva programovací jazyk Java. Výsledky však potvrdili fámy, že je momentálne nedostatok odborníkov na dáta.

Zaujímavou správou je, že v porovnaní s európskym a slovenským priemerom je zastúpenie žien v IT pomerne vysoké, a to na úrovni 26,4 %. Vybrané zaujímavé časti výsledkov pilotného prieskumu budú zverejnené aj pre širokú verejnosť.