Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Xiaomi Smart Band 7 - najlepší dostupný smart náramok na trhu, ale čo tá výdrž?

Xiaomi Smart Band 7 - najlepší dostupný smart náramok na trhu, ale čo tá výdrž?
Michal Sobek
Xiaomi Smart Band 7 - najlepší dostupný smart náramok na trhu, ale čo tá výdrž?
85 %
Do rúk sa nám dostal najnovší smart náramok od spoločnosti Xiaomi. Séria Smart Band (predtým označovaná ako Mi Smart Band) sa vždy tešila popularite a inak tomu nebude ani v prípade najnovšej generácie. Dokáže aj tento rok obhájiť titul najlepšieho dostupného smart náramku?

Výhody

  • Väčší AMOLED displej
  • Always-on režim
  • Jednoduché prostredie
  • Možnosť reagovania na notifikácie
  • Bohatá ponuka športových aktivít

Nevýhody

  • Absencia automatickej regulácie jasu
  • Absencia NFC a GPS
  • Výdrž batérie pri maximálnom využití potenciálu

Ide v poradí už o siedmu generáciu smart náramku od čínskeho giganta. Tieto produkty majú stále svoje miesto na trhu hlavne pre niekoho, kto netúži po smart hodinkách, ale stačí mu jednoduchší smart náramok, ktorý má častokrát rovnaké funkcie.

Pozrite si

Xiaomi predstavilo Mi Band 7. Opäť väčší displej, ale stále bez GPS modulu

V prvom rade si treba uvedomiť, že ide o náramok. Je určený pre športovo orientovaných ľudí a ku košeli alebo saku sa veľmi nehodí. Samozrejme, sú v predaji rôzne typy náramkov od gumených, cez kožené až po oceľové. No musím povedať, že vybrať telo zariadenia z remienka je niekedy nadľudský úkon a o vrátení ho späť ani nehovorím. Pozor však na to, že náramky kvôli väčším rozmerom tela nie sú spätne kompatibilné s predchádzajúcimi modelmi.

Samotný náramok dôjde v malej nenápadnej čiernej podlhovastej škatuli. Okrem zariadenia sa tu nachádza už len nabíjací kábel a povinné manuály. Xiaomi Smart Band 7 je minimalisticky spracovaný. Telo s rozmermi 46,5 x 20,7 x 12,25 mm je vsadené do gumeného remienka, ktorý je pohodlný, ruka sa pod ním nijako extra nepotí a je tu aj dostatočný počet dierok na upevnenie. Neprekáža ani hmotnosť 13,5 gramu, takže je vhodný aj pre dámy. Taktiež je tu k dispozícii aj odolnosť proti vode 5 ATM.

Na bokoch zariadenia sa nenachádza žiadne tlačidlo a pri zapnutí ho musíte pripojiť do nabíjačky. To je trochu nepraktické a osobne by som tu aspoň jedno uvítal. Mohlo by slúžiť aj na rýchle spustenie prednastavenej aplikácie. Takto sa musíte spoľahnúť iba na ovládanie gestami, ktoré fungujú dobre. Raz sa mi dokonca stalo, že náramok nereagoval na dotyk a ani na gesto otočenia zápästia a musel som čakať, kým sa náramok nespamätá. Odvtedy som už na žiadne problémy nenatrafil. Zospodu sa nachádzajú potrebné senzory a dva piny na pripojenie nabíjačky.

Pozrite si

Megasúboj 5 elektrických kolobežiek s výkonom do 350 W

Oproti minulej generácií sa náramok mierne zväčšil, za čo môže hlavne displej. Ten je krytý odolným sklom a ani po týždni aktívneho používania som nezaznamenal poškodenie alebo škrabance. Po krajoch je mierne zahnutý, čo pomáha pri pohodlnejšom ovládaní gestami. Samotný panel má 1,62-palca s rozlíšením 182 x 490 pixelov. Je typu AMOLED, a tak nebudete mať s jeho čitateľnosťou žiadne problémy. Škoda len, že sa tu nenachádza senzor okolitého svetla. Jas si teda nastavujete vždy manuálne. Ja som používal zhruba strednú hodnotu jasu a ani počas tých najslnečnejších dní som s čitateľnosťou nemal problém. Novinkou je však Always-on režim, takže náramok bude stále ukazovať čas s možnosťou časového plánovania. To je síce praktická vychytávka, ale najviac tým trpí batéria. Navyše prebudenie gestom fungovalo vždy spoľahlivo. Ciferníkov je tu nespočetne veľa a myslím si, že si vyberie naozaj každý.

Pri prvotnom nastavení som logicky išiel do aplikácie Mi Fitness (predtým Xiaomi Wear), ale tam som na moje prekvapenie zistil, že tento náramok sa v ponuke dostupných zariadení nenachádza, tak som skúsil aplikáciu Zepp Life, kde už táto možnosť bola a všetko prebehlo bez problémov. Odporúčam si prejsť každú položku nastavenia a hlavne si povoliť notifikácie, ak máte o to záujem. Novinkou je, že viaceré nastavenia viete spraviť priamo z náramku. Systému chýba slovenský jazyk, tak som zvolil češtinu. Prostredie je inak veľmi plynulé a prvky dostatočne veľké na to, aby nehrozilo, že prstom miniete dané tlačidlo.

Hlavnú obrazovku tvorí vami nastavený ciferník. Potiahnutím zhora sa dostávate do notifikácií. Tie sa zobrazujú pod sebou, podporujú diakritiku a zobrazia aj niektoré smajlíky. Po kliknutí si viete prečítať aj dlhšie správy. Dokonca je tu možnosť aj interakcie. Môžete buď odpovedať prednastavenými odpoveďami alebo smajlíkmi. Správu viete poslať aj vtedy, keď vám niekto volá. Našťastie si ich viete v aplikácii upraviť podľa svojho uváženia. Nastáva tu však podobný problém ako pri nedávno mnou testovaných smart hodinkách Amazfit T-Rex 2. Odpovedať viete primárne na SMS správu alebo v aplikácií WhatsApp. V prípade Messengera sa zobrazí iba chybová hláška, čo je opäť škoda.

Doprava a doľava listujete cyklicky v miniaplikáciách. Ja som tu mal napríklad dennú aktivitu, tep, okysličenie krvi a počasie. Posledným gestom, potiahnutím odspodu, sa dostávate do menu. Poradie aj ikony si viete nastaviť podľa svojho uváženia. Nič extra mi tu nechýbalo, ale zabudnite na možnosť inštalovania nových aplikácií.

Je to smart náramok, takže sa tu môžete spoľahnúť na meranie tepu srdca, okysličenia krvi, stresu, spánku aj metriky PAI. Tep trvá zmerať zhruba 5 sekúnd a okysličenie zhruba 15 sekúnd. K presnosti nemám výhrady a hodnoty odpovedali aj ostatným smart zariadeniam. Nezabudnite, že sa počas merania nesmiete hýbať, inak sa zobrazí výzva na opakovanie merania. Počítanie krokov, postavení, spálených kalórií je už samozrejmosťou. Náramok Xiaomi Smart Band 7 dokáže zmerať až okolo 120 aktivít, ktoré sú roztriedené do kategórii. Nechýbajú ani také špeciality ako Hulla hoop, šípky, e-športy, šach alebo dáma. Bohužiaľ tu pretrváva nedostatok z predchádzajúcich generácii, a to je absencia GPS modulu. Ak budete chcieť mať odmeranú aj presnú trasu športovej aktivity, zobratiu smartfónu sa nevyhnete.

Musím spomenúť aj to, že globálna verzia neobsahuje v základe NFC čip, čiže ňou nezaplatíte. Na čínskom trhu existuje verzia s NFC, ale zrejme nejaký čas potrvá, kým sa dostane aj do Európy. Tak nejak som veril, že by Xiaomi na globálny trh mohlo poslať jedinú verziu, ktorá by už mala NFC a nie to takto tvrdohlavo rozdeľovať.

Pozrite si

Smart hodinky do mora, alebo s ktorými modelmi sa môžete potápať?

Začnem tým pozitívnejším, a to je nabíjanie. Xiaomi to vyriešilo magnetickou nabíjačkou, takže stačí jednoduchý cvak a nabíjanie sa začne. Trvá niečo vyše hodinky. Horšie na tom je už výdrž. Ja som Xiaomi Smart Band 7 dával na ruku okolo 8:30 ráno a dával dole okolo polnoci. Jas som mal nastavený na cca polovicu a mal som zapnuté meranie tepu každú minútu, automatické meranie okysličenia krvi aj stresu. Do náramku mi chodili aj notifikácie a Always-on režim som nechal deaktivovaný. Na moje prekvapenie si náramok počas prvého dňa zobral 20 % batérie. Pripisoval som to ale tomu, že som ho každú chvíľu rozsvecoval a niečo skúšal. No ku zlepšeniu nedošlo. Po piatich dňoch takéhoto používania mi náramok ukazoval 2 % batérie. Výrobca pritom deklaruje výdrž na úrovni 14 dní, čo si myslím, že je nedosiahnuteľný cieľ. Možno tým, že vypnete minútové meranie tepu a upustíte od niektorých nastavení, tak možno sa dostanete na týždňovú výdrž. Skúsim to ešte spraviť a neskôr tu dopíšem svoje ďalšie poznatky. Aj tak ma ale výdrž poriadne sklamala a čakal som oveľa viac.

Xiaomi Smart Band 7 opäť o niečo dospel. Väčší displej prináša pohodlnejšie ovládanie gestami aj lepšiu čitateľnosť informácií. Potešia tiež bohaté možnosti športovania aj kontrolovanie zdravotných funkcií. Úprimne ma potešili odpovede na notifikácie, škoda len, že sa to netýka všetkých četovacích služieb. Možno sa dočkáme aktualizáciou. Mnohí sa konečne dočkali Always-on displeja, obávam sa však dopadu na výdrž zariadenia.

Osobne ma sklamala absencia GPS, NFC aj pomerne krátka výdrž pri maximálnom využití potenciálu hardvéru. Niekomu by mohla prekážať aj absencia slovenského jazyka, ale čeština je viac ako vítaná. Ak ste niekto, kto chce vstúpiť do sveta nositeľnej elektroniky a preferujete skôr náramky, tak kúpou Xiaomi Smart Band 7 rozhodne nespravíte krok vedľa.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.