Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Xiaomi Mi Air Purifier 2H - smart čistička vzduchu za rozumnú cenu

Xiaomi Mi Air Purifier 2H - smart čistička vzduchu za rozumnú cenu
Števo Porubský
Xiaomi Mi Air Purifier 2H - smart čistička vzduchu za rozumnú cenu
91 %
V súčasnosti čoraz viac riešime naše zdravie a život okolo nás. Keďže súčasná situácia nás drží v domácnostiach viac ako kedykoľvek predtým, je určite vhodné sa zamyslieť aj nad kvalitou vzduchu v našich interiéroch. Mnohí radia často vetrať, aby sa vzduch v miestnosti vymenil, no vetranie v takej Jelšave či Ružomberku by určite nepomohlo.

Výhody

  • nevtieravý dizajn
  • smart funkcie
  • mobilná aplikácia
  • HEPA 12 filtrácia

Nevýhody

  • vyššia cena filtrov
  • vysoká hlučnosť v najvyššom režime

Tieto dve mestá ale určite nie sú jediné, kde je často vzduch v exteriéri horší, ako ten v interiéri. Situáciu je však možné riešiť práve čističkou vzduchu.

Viac o škodlivosti znečisteného vzduchu nájdete aj na webe Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Aj preto sme si do domácnosti, ešte predtým ako svet obletela správa o novom nebezpečnom víruse z Číny, kúpili pomerne lacnú čističku vzduchu vhodnú skôr do jednej izby, v našom prípade spálne. Xiaomi Mi Air Purifier 2H bola v tom čase novinkou, ktorá síce neponúkala LCD displej priamo na tele, no bola vybavená mnohými vylepšeniami, ktoré majú aj súčasné modely výrobcu.

Xiaomi Mi Air Purifier 2H je neveľké zariadenie s výškou 52 cm a šírkou oboch strán 24 cm. Dizajn sa Xiaomi podaril, čistička je síce žiarivo biela, no interiéri neprekáža. Teda pokiaľ nemáte všetko navôkol farebné. Pri bielej stene vie celkom slušne splývať a časom si na ňu zvyknete ako na súčasť miestnosti.

Telo čističky je z plastu, v spodnej časti s tisíckami drobných otvorov, cez ktoré prúdi nasávaný vzduch do vnútra, aby cez rebrovanie v hornej časti zas vychádzal. V hornej časti je i tlačidlo na manuálne prepínanie medzi režimami (dlhším podržaním sa čistička vypne úplne), ale aj malá LED dióda informujúca o Wi-Fi.

V hornej časti prednej strany je trojica diód, ktoré informujú o stave čističky. Prvá hovorí o zapnutom AUTO móde, druhá o nočnom móde, tretia o manuálnom móde, v ktorom je možné čističku vyhnať na maximum.

Okrem tejto trojice je ešte jedna viacfarebná dióda v mriežke. Tá zas informuje o kvalite vzduchu – červená = zlá, zelená = dobrá.

Kábel sa pripája v zadnej časti, kde nechýbajú ani dvierka na výmenu pomerne veľkých filtrov. Filter má na výšku až 29,3 cm, na šírku to činí 20 cm. Ide o certifikovaný HEPA filter od japonskej firmy Toray, ktorý má tri stupne filtrácie. Pred samotným HEPA filtrom je jemná sieťka, ktorá zachytáva najväčšie nečistoty zo vzduchu. Pod ňou je jemný HEPA filter štandardu HEPA 12, čo znamená, že vyčistí 99,97% všetkých častíc od veľkosti 0,3 mikrometra s účinnosťou minimálne 99,5%.

Za HEPA filtrom sa môže ešte nachádzať uhlíkový filter, ktorý dokáže filtrovať napríklad zápachy z varenia či nebezpečné plyny.

Vzduch prejde cez tieto filtre a v hornej časti vyjde von. O prúdenie sa stará dvojica 9-lopatkových ventilátorov s bezuhlíkovým japonským motorom Nidec.

Zdroj | Xiaomi

Fungovať by to malo tak, že vyháňaný vzduch dohora vytvára turbínový efekt a tlačí ďalší vzduch smerom dole k čističke. Reálne to, samozrejme, tak nefunguje, čistička by musela byť v prázdnej miestnosti.

Zdroj | Xiaomi

V zadnej stene sú aj malé dvierka, za ktorými je uložený snímač čistoty vzduchu. Ten treba z času na čas povysávať, aby sa v ňom nenahromadil zbytočný prach. Nad dvierkami je tlačidlo na zapnutie, resp. vypnutie, alebo zníženie intenzity podsvietenia LED dód. Vypnúť či utlmiť ich je ale možné aj cez appku.

Výhodou čističky Xiaomi Mi Air Purifier 2H je aj jej hardvérová výbava. Okrem základu, ktorý sa stará o čistý vzduch ju Xiaomi vybavilo aj Wi-Fi 4 modulom, vďaka ktorému je možné čističku obsluhovať aj z opačného konca sveta, resp. domu či bytu, cez appku Mi Home, ale aj pomocou hlasu, pretože čistička podporuje aj Amazon Alexu či Google Assistant.

Navyše má čistička aj snímač teploty i vlhkosti, takže viem na diaľku sledovať či je v spálni dostatočná teplota, keď tam spí malé dieťa v postieľke. Senzor má byť od spoločnosť Sensirion AG. Od japonskej spoločnosti SHINEYI je zas v čističke snímač kvality vzduchu.

Výrobca udáva pre Mi Air Purifier 2H až 260 m3/h CADR (Clean Air Delivery Rate). Ide o označenie efektívnosti. Čistička je ale určená do miestností, resp. priestoru s veľkosťou do 45 m2, ale iba v maximálnom výkone. V ňom je ale čističky nepoužiteľná, jeho hlučnosť je až 65 dB, čo je priveľa. Takýto režim je možné nastaviť a nechať „pôsobiť“ niekoľko hodín, keď v miestnosti nie ste, pre rýchle prečistenie vzduchu, napríklad po rannom vetraní v peľovej sezóne.

V našom prípade je čistička zapnutá na automatický režim počas celej noci, a to už od večera, aby sme išli spať do čistého vzduchu, až do rána, kedy vstávame. 14 hodín čistenia denne spravilo svoje a manželka, silná alergička hlavne v súčasnom jarnom čase, kýcha aj 100x menej. Samozrejme, kýcha, tomu sa vyhnúť asi ani nedá, no v porovnaní s obdobím pred a po inštalácii čističky je to výrazný rozdiel.

Rozdiel som videl aj po prvej výmene filtra. Toľko prachu pohromade sa naposledy videl pri čistení vysávača. Hoci v spálni len spíme, filter odhalil koľko prachu máme vo vzduchu.

Koľko to stojí?

Samotná čistička dnes stojí okolo 100 €. Náhradné filtre do nej vás vyjdu okolo 35 €. Predávajú sa dva typy filtrov – antibakteriálny (fialový) a klasický (sivý) s uhlíkovým filtrom. Cena za filter nie je nízka, pozitívom môže byť trojitá filtrácia i fakt, že ide o reálny HEPA filter, hoci triedy 12. Top-end čističky majú aj lepšie HEPA filtre, resp. ich dopĺňajú inými formami čistenia vzduchu.

Filtre by sa mali meniť  každých 4-6 mesiacov, no o stave filtra vás aj tak informuje appka, takže nemusíte vkladať do kalendára novú úlohu o 4 mesiace pri každej výmene filtra.

5 mesiacov používaný filter a nový filter iného typu, preto je fialový.

A čo elektrická energia? Výrobca udáva spotrebu na úrovni 1,5 – 31 W v závislosti od zvoleného režimu. 1,5 W je v pohotovostnom režime, 31 W zas v tom najvyššom. V prípade automatiky je možné hovoriť o polovičnej spotrebe, teda okolo 15 W. V nočnom móde má spotrebovať 4,8 W.

Hoci sa odporúča, aby čistička išla neustále, v našom spálňovom prípade by čistila vzduch niekoľko hodín denne pre nikoho. Takže z 24 hodín funguje 14 hodín. V automatickom režime nech spotrebuje 15 W, čo je denne 210 W. Za celý rok to potom činí 76,7 kWh. Ak počítame, že 1 kWh stojí so všetkými poplatkami 0,16 €, ročná prevádzka vychádza na zhruba 12 €.

Za rok vás teda čistenie vzduchu v jednej izbe, resp. malom byte vyjde na zhruba 80 – 115 € v závislosti od využívania čističky a teda i miery výmeny filtrov.

Xiaomi Mi Air Purifier 2H je šikovná čistička vzduchu s dnes už prijateľnou cenou a slušnou formou filtrácie. Škoda pomerne drahých filtrov, ktoré je ale možné vystriehnuť za rozumnejšie ceny. Samozrejme, čističku nie je možné porovnávať s čističkami za stovky eur, ktoré majú ešte viac stupňov čistenia vzduchu či lepšie HEPA filtre. Na čistenie jednej miestnosti ale čistička plne stačí a svoju úlohu plní podľa očakávaní.