Xiaomi Mi A1 – iPhone s najčistejším Androidom a perfektnou cenou

ZDROJ | Xiaomi

Xiaomi dnes oficiálne predstavilo smartfón s úplne čistým Androidom, Xiaomi Mi A1. Ide o prvý model výrobcu, ktorý pripravil v spolupráci s Google. Vďaka tomu bude A1-tka dostávať updaty systéme tak často, ako modely Nexus či ďalšie Android zariadenia zo série Android One (z toho aj označenie A1).

https://www.youtube.com/watch?v=tyhul8hyZxY

Xiaomi Mi A1 žiaľ nie je top-end smartfón, ktorý by mal zaujať špičkovým hardvérom. Napriek tomu poteší vcelku výkonným Snapdragonom 625 s ôsmimi 14 nm jadrami taktovanými na 2 GHz, 4 GB RAM a grafikou Adreno 506. Vnútorná pamäť má mať kapacitu 64 GB, rozšírenie bude možné microSDXC kartou.

ZDROJ | Xiaomi

Displej má 5,5 palca, rozlíšenie 1 080 x 1 920 px a je ukrytý pod odolným sklom Gorilla Glass. Nad displejom je ? Mpx webkamera. Mimochodom, aj vám Mi A1 pripomína istý americký smartfón? Kovové telo má pritom rozmery 155 x 76 x 7,3 mm a hmotnosť 165 gramov, čo je len o pár milimetrov a gramov menej, ako práve iPhone 7 Plus. A tým to nekončí.

ZDROJ | Xiaomi

Hlavný fotoaparát má tiež duálnu optiku s 12 + 12 Mpx snímačmi. Jedna šošovka je klasická (zhruba 24 mm), druhá má dvojnásobný rozsah, keďže Mi A1 ponúka 2-násobný optický zoom (presnejšie 1,93x). Počas prezentácie síce padli informácie o 15 a 26 mm objektívoch, no také sú celkom nereálne, určite nie po prepočte na kinofilm.

ZDROJ | Xiaomi

Nechýba ani dual-tone LED blesk, Ultra HD video s 30 fps či Full HD s 60 fps a mnoho softvérových vylepšení, ktoré majú z fotiek robiť tie najlepšie na trhu. To však tvrdí každý výrobca. Tešíme sa preto na test.

ZDROJ | Xiaomi

Práve fotoaparát je hlavným ťahúňom novinky. Xiaomi mu venoval veľkú pozornosť nielen počas predstavenia. Aby som nezabudol, Xiaomi Mi A1 príde na trh s neobmedzeným priestorom pre Google Photos v plnom rozlíšení.

https://www.youtube.com/watch?v=DQici_3AmM4

Na zadnej strane je aj snímač odtlačku prstov. Vo výbave nechýba LTE, Wi-Fi ac, Bluetooth 4.2 či NFC, ale dokonca aj IrDA vysielač pre ovládanie AV zariadení v domácnosti.

ZDROJ | Xiaomi

Mi A1 chce potešiť aj po zvukovej stránke. Výkonný má byť nielen mono reproduktor, ale aj audio výstup s dedikovaným zosilňovačom, ktorý zvládne dopovať slúchadlá až do 600 Ohmov!

ZDROJ | Xiaomi

Operačným systémom je prekvapivo Android 7.1.2., hoci Nexusy majú už Android 8.0 Oreo. Xiaomi Mi A1 má ale nový systém dostať ešte tento rok.

ZDROJ | Xiaomi

Batéria má kapacitu 3 080 mAh, čo je vzhľadom na výbavu celkom slušná hodnota. Nabíja sa cez USB-C port, otázna je len prítomnosť niektorej rýchlonabíjacej technológie. Keďže je ale postavený na Snapdragone, pôjde určite o Quick Charge 3.0.

ZDROJ | Xiaomi

Xiaomi Mi A1 bude v predaji v Indii, no časom sa má dostať do celého sveta a dokonca aj na Slovensko. V Indii je cena stanovená na 14 999 INR čo je v prepočte okolo 196 €.

ZdrojXiaomi TS

Komentáre k článku