„Železný muž“ nechce stroje – otrokárov

Pred rizikami spojenými s umelou inteligenciou varovali viacerí lídri IT sektora a high-endových technológií. Oba­vy z ume­lej in­te­li­gen­cie vy­slo­vi­li napríklad také osobnosti ako astrofyzik Step­hen Hawking, šéf Tesly Motors a SpaceX Elon Musk, alebo bývalý šéf a zakladateľ Microsoftu Bill Ga­tes.

elon_musk-mars

Dostať ľudí na Mars je jedným z cieľov Elona Muska. Takáto misia sa tiež nezaobíde bez umelej inteligencie.

Elon Musk, označovaný aj ako „železný muž“ podľa hrdinu sci-fi Iron Man, varoval, že umelá inteligencia (angl. Artificial Intelligence, AI) môže pre ľudstvo predstavovať väčšiu hrozbu, ako jadrová výzbroj. Na riziká spojené s umelou inteligenciou humanoidných robotov poukazuje sci-fi film Ex Machina, alebo si spomeňme na slávnu trilógiu Matrix, či sériu o Terminátorovi.

POZRITE SI: Ex_Machina: kedy prestáva byť umelá inteligencia umelou?

Šéf Tesly a SpaceX sa však nehodlá nečinne prizerať, ako nás chaotický vývoj umelej inteligencie môže ohroziť. Podľa informácií portálu The Verge Musk venoval 11 miliónov amerických dolárov organizácii Future of Life Institute, cez ktorú sa rozdelia granty pre 37 vedeckých tímov zaoberajúcich sa rôznymi aspektmi umelej inteligencie. V prvej fáze sa rozdelí 7 miliónov USD a zvyšné 4 milióny sa pridelia neskôr najperspektívnejším výskumom.

ai_demon

„S umelou inteligenciou vyvolávame démona“. Elon Musk

Medzi vybranými projektami figuruje výskum Benja Fallensteina z Machine Intelligence Research Institute zameraný na súlad správania sa superinteligentných systémov s ľudskými potrebami, alebo projekt pod vedením Heather Roff o výskume možností, ako udržať zbraňové systémy riadené umelou inteligenciou pod „zmysluplnou ľudskou kontrolu“.

POZRITE SI: SpaceX – Iron Man je optimista

„Som rád, že mám možnosť uskutočniť výskum zameraný na zvýšenie transparentnosti AI robotických systémov,“ povedal Manuel Veloso, bývalý prezident Association for the Advancement of Artificial Intelligence (AAAI), ktorý získal jeden z grantov. Grantový program, ktorý pomáha vyplniť medzeru v celkovom scenári medzinárodných programov financovania ocenila aj prof. Francesca Rossi, predsedajúca Medzinárodnej spoločnej konferencii o umelej inteligencii (IJCAI), ktorá takisto získala jeden z grantov.

ai_elon_musk

„Najväčšou hrozbou scenára z Terminátora nie je to, že sa naozaj uskutoční, ale to, že odvádza pozornosť od skutočných problémov, ktoré predstavuje budúca umelá inteligencia,“  povedal šéf Future of Life Institute, Max Tegmark. Elon Musk k tomu dodáva, že aj keď sa možno dnešné obavy zdajú ako prehnané, je lepšie podporovať výskum teraz, ako ho odkladať, kým bude umelá inteligencia fungovať všade okolo nás.

Zdroj: Future of Life Institute

Komentáre k článku