Vyznajte sa v počítačoch – RAM

Pred týždňom sme sa venovali najdôležitejšej súčasti počítača – procesoru. Žiadny počítač, a dokonca ani mobil či tlačiareň by sa ale nezaobišli bez operačnej pamäte. Jej veľkosť je jedným zo znákladných kritérií pri výbere počítača, pamäte sa však líšia aj ďalšími parametrami, na ktoré by ste nemali zabúdať.

Schéma RAM

RAM je v podstate tabuľka dát

Ako funguje?

Operačnú pamäť počítača si môžeme predstaviť ako pracovnú pamäť nášho mozgu – je v nej umiestnené všetko, na čo aktuálne myslíme. V operačnej pamäti počítača (slangovo, i keď nie úplne správne RAM – Random Acces Memory) bežia operačný systém a ostatné spustené programy či procesy. Jej veľkosť a výkon majú priamy vplyv na to, koľko a akých programov môžete naraz spustiť.

DIMM vs. SODIMM

Generácia a typ slotu

Výber operačnej pamäte je síce oveľa jednoduchší ako výber procesora, no i tak mu treba prikladať náležitú váhu. Základným parametrom je generácia pamäte. V súčasnosti sa takmer výlučne používajú modely DDR3, v niektorých netbookoch a starších počítačoch DDR2. Čoskoro by však mali nastúpiť nové DDR4 moduly. Rozdiel oproti predchádzajúcej generácii je vždy pomerne veľký. Novšia pamäť je rýchlejšia (frekvencia aj dátová priepustnosť), má nižšiu spotrebu vďaka vyššej hustote integrácie a je dostupná aj vo väčších kapacitách. Podporovaný formát a prevedenie záleží od základnej dosky a procesora, čo je pri skladaní stolného počítača nutné overiť. Takisto, menšie SO-DIMM pamäte používané v notebookoch a all-in-one počítačoch nie sú kompatibilné s desktopovými DIMM slotmi.

Správca úloh systému Windows

Kapacita

O veľkosti RAM sme už hovorili, pre lepšiu ilustráciu ale uveďme príklady. Rozumným minimom pre OS Windows 7 je 2 GB, nenároční užívatelia s Windowsom 7 Starter (alebo starším XP) si vystačia aj s 1 GB. Nezabúdajte, že pre adresovanie viac ako 3 GB RAM je potrebný 64-bitový operačný systém. Pokiaľ chcete na počítači hrať aj náročnejšie hry či spúšťať veľké množstvo programov súčasne, budete samozrejme potrebovať viac pamäte, avšak 4 GB by mali úplne stačiť. Pomerne výrazným „žrútom“ RAM môže byť aj zdieľaná grafická karta. Lepší pohľad na vaše hospodárenie s operačnou pamäťou získate v správcovi úloh. V prípade, že RAM úplne zaplníte a ďalší program už sa nemá kde spustiť, nastáva pomerne veľký problém. Pri starších počítačoch to znamenalo pád systému, novšie majú o niečo lepšiu techiku. Pri plnej RAM sa dáta programov ukladajú na pevný disk, ktorý je však neporovnateľne pomalší, čo sa aj viditeľne prejavuje trhaním.

S kapacitou pamätí súvisí aj ich vyhotovenie, t. j. počet slotov, ktoré zaberú. Voľné sloty je vhodné „šetriť“ pre prípad budúceho upgradu počítača, v opačnom prípade je upgrade možný len náhradou súčasných pamätí, čo je finančne neefektívne.

Benchmark operačných pamätí podľa frekvencie

Rýchlosť

Rýchlosť RAM môže byť uvádzaná frekvenciou alebo dátovou priepustnosťou, dnes sa stretávame skôr s prvou možnosťou. DDR2 pamäte sú dostupné do rýchlosti 1 066 MHz, DDR3 od 1 066 do 2 000 MHz, očakávané DDR4 budú ešte rýchlejšie. Frekvencia pamäte interpertuje jej výkon a teda čím je vyššia, tým lepšie. Pokiaľ zvolíte rýchlejšiu RAM, než podporujú ostatné komponenty počítača, vôbec to nevadí. Pamäť pobeží na maximálnej frekvencii, akú podporujú procesor či základná doska.

DDR3 modul Kingston

Ostatné parametre

Takmer všetky operačné pamäte súčasnosti sú dynamické, teda sa musia neustále obnovovať, aby mohli správne pracovať, čo je energeticky relatívne náročné. Statické pamäte sú rýchlejšie, avšak aj podstatne drahšie a ako RAM sa používajú len zriedka.

Latencia je vlastne oneskorenie (používa sa tiež termín časovanie) a udáva čas potrebný na vykonanie zápisu alebo čítania z disku. Existuje viacero druhov latencií. Nakoľko ide o nepriaznivý jav, jeho hodnoty by mali byť čo najnižšie.

Najmä v serverových počítačoch sa stretávame s pojmom ECC (Error Correcting Code). Ide o techniku, kedy pamäť sama dokáže zistiť, či pri zapisovaní dát došlo k chybe a pokiaľ áno, zapíše ich znova.

Výkonné pamäte s vyššou frekvenciou a kapacitou si už vyžadujú aj aktívne chladenie, t. j. integrovaný ventilátor. Bežne si však RAM pohodlne poradí s pasívnym, teda len s voľným prúdom vzduchu.

Dual Channel (Triple Channel) technológie sú zamerané na zníženie latencie a zvýšenie dátovej priepustnosti RAM zrýchlením komunikácie medzi samotnou pamäťou a jej riadičom. Vyžaduje podporu základnou doskou i procesorom, navyše musia byť v počítači umiesnené minimálne dva (tri pri Triple Channel) pamäťové moduly rovnakej veľkosti, frekvencie a ďalších parametrov. Reálny nárast výkonu je však diskutabilný, rozhodne nie dvojnásobný. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú zvýšenie priepustnosti len o 5 %. Technológia Dual Channel je dnes bežne podporovaná, Triple Channel však podporujú len niektoré vrcholové procesory Intel Core i7.

SSD disk Intel

Ako vidíme, výber operačnej pamäte je oveľa jednoduchší, než výber procesora. V podstate úplne stačí zvoliť správny formát (tento problém pri kúpe „hotového“ počítača odpadá), najvyššiu frekvenciu podporovanú ostatnými komponentmi, správnu kapacitu pre naše používanie a podľa možnosti obsadiť čo najmenej voľných slotov pre prípad budúceho upgradu. V ďalšej časti sa budeme takisto venovať pamätiam, avšak trochu iného typu.

Foto: autor, benchmarkreviews.com, Intel, Kingston, lwn.net, pinzaru.ro

Komentáre k článku