Technológia Nano Cell ukáže obraz v lepšom svetle

ZDROJ | LG

Vysokým rozlíšením, dnes bežne na úrovni Ultra HD, a širokou farebnou paletou sa chvália prakticky všetci výrobcovia plochých televízorov. Realita však neraz odhalí medzery v parametroch, pretože vo svojej obývačke nepozeráte TV v laboratórnych podmienkach.

Kvalita zobrazenia u LCD technológií významne závisí aj od pozorovacích uhlov. Ak v úzkom rozsahu okolo kolmej osi vykazuje obraz krásnu „katalógovú“ kvalitu, pri pozorovaní zo strany sú farby nepresné a zhoršuje sa celková kvalita vizuálneho vnemu. Akoby ste sa pozerali na starý, technicky zaostalý televízor.

Ide v podstate o fyzikálnu vlastnosť konvenčných LCD displejov, ale môžete sa jej vyhnúť aj bez investície do OLED panelu. LG má na tento problém odpoveď v podobe technológie Nano Cell.

ZDROJ | LG

Umožňuje totiž markatne rozšíriť pozorovací uhol televízorov LG SUPER UHD TV, takže nádherné a presné farby uvidíte z ktoréhokoľvek miesta. Podľa štúdie, ktorú vykonala analytická spoločnosť Ipsos priemerne iba štyri percentá divákov v USA a vo Francúzsku sledujú televíziu sediac priamo pred obrazovkou.

Naopak, viac ako polovica divákov pozerá svoje LCD televízory z uhlov vzdialených od kolmej osi a vnímajú tak ochudobnený obrazový zážitok.

LG technický náskok svojich SUPER UHD TV panelov s technológiou Nano Cell úspešne prezentovala v letnej kampani LG Nano Cell Super Match. V rámci nej stáli proti sebe futbalové hviezdy Steven Gerrard a Adam Lallana v dueli futbalových streleckých virtuózov.

Cieľ tvorili označené štvorce, zobrazené z jednej strany na konvenčnom LCD paneli a na opačnej strane bol rovnako veľký panel LG SUPER UHD TV s technológiou Nano Cell.

Takto sa pozeráte na televízorZDROJ | LG

Hráči mali pri náhodných strelách z ostrejších uhlov voči ploche konvenčnej obrazovky problém rozlíšiť, či je daný štvorec označený znamienkom „mínus“, alebo nie. Podpísalo sa to na výrazne horšej úspešnosti zásahov, čo sa potvrdilo aj po výmene strán.

Divácky zaujímavý experiment video viac ako 4 milióny fanúšikov cez sociálne siete YouTube, Facebook a Instagram. Kvalitu zobrazenia panelu LG SUPER UHD TV potvrdili aj samotné futbalové hviezdy.

„Ako stredopoliar viem, že udržiavanie širokého pohľadu na celé ihrisko je pre presné prihrávky a najlepšie využitie možností streľby nevyhnutné,“ povedal A. Lallana. „Tento experiment ukázal, že možnosť pohľadu na televíziu zo širokých uhlov je rovnako dôležitý, ako pre futbalistov široký pohľad na ihrisko.“

Viditeľný rozdiel v kvalite farieb a zobrazenia LG SUPER UHD TV panelov mohli vidieť aj návštevníci septembrovej výstavy IFA 2017 v Berlíne.

Graf uhlov sledovania, kde červená plocha vyznačuje rozsah, do ktorého zostáva šírka farebnej škály na úrovni 100 %. (Na základe interných testov spoločnosti LG, s použitím jej vlastnej skúšobnej metodológie)ZDROJ | LG

A ako dokáže televízor LG s technológiou Nano Cell dosiahnuť také presné zobrazovanie farieb aj pri širokých pozorovacích uhloch? Tajomstvo sa ukrýva v nanotechnológiách. Obrazovka Nano Cell TV má v paneli integrované nanočastice o veľkosti 1 nanometer, ktoré pohlcujú akékoľvek rušivé odrazy a výrazne zlepšujú čistotu zobrazovaných farieb.

Hi-tech televízory s technológiou Nano Cell sú už dostupné aj na našom trhu. Môžete si vybrať napríklad model LG 65SJ850V. Miliarda farieb na 65“ obrazovke vás poteší svojou sýtosťou a presnosťou, nech sa posadíte kamkoľvek.

Na príprave článku sme spolupracovali s partnerom LG.

Komentáre k článku