Smart môže byť všetko, dokonca už aj včelie úle!

ZDROJ | BeeHero

Smartfón, smart hodinky, smart domácnosť, smart auto, smart obchod… všetko je smart. No povedali by ste niekedy, že smart budú už aj včelie úle? Nejde pritom o robotické včely z nejakého sci-fi filmu, alebo z ďalekej budúcnosti, keď si vyhubíme všetky tie živé, ale o realitu súčasnosti s reálnymi a živými včelami. Stojí za tým projekt BeeHero.

Hovorí sa, že keď zahynie posledná včela, zahynie aj ľudstvo. Je to krutý fakt, pretože včely sú najväčším opeľovačom na svete. Bez opelenia nedokážu rastliny plodiť. Nemali by sme prakticky nič. Ani múku, ani olej, ani zeleninu a ani ovocie. Projekt BeeHero tvrdí, že 70 % pôdy na svete závisí od včiel a ich opeľovania.

Zároveň však rastie ich úmrtnosť rastúcim znečistením ovzdušia, ale aj rastom využívania postrekov a najrôznejších syntetických hnojív, nehovoriac o tom, že na včelstvá útočia parazity či silnejšie druhy hmyzu.

V BeeHero preto vytvorili platformu s využitím IoT, rôznych meračov, ktoré sú priamo v úľoch (SmartHive). Vďaka nim a algoritmom stojacim za platformou dokáže aplikácia BeeHero informovať včelárov či poľnohospodárov o aktuálnej aktivite včelstiev. Vďaka tomu je možné následne inteligentne presúvať včelstvá podľa toho, kde a ktorá rastlina ide práve do kvetu a ktorú je potrebné opeľovať.

ZDROJ | BeeHero

Snímače SmartHive obsahuje 9 rôznych snímačov, ktoré vyhodnocujú desiatky rôznych premenných, od toho akú majú v úli mikroklímu, až po fakt, koľko rámikov je v danom úli a akú majú majú naplnenosť.

Zaujímavé je, že v senzore je aj GPS modul, takže neznalý zlodej odhalí svoju pozíciu. Tým, že SmartHive snímač je v každom úli je možné vytvárať sieť včelstiev a kontrolovať ich súčasne. Cieľom je, aby bolo opeľovanie maximálne efektívne.

Zároveň čím viac toho včely opelia, tým viac medu je možné z úľov aj získať. Bežne totiž včelstvá fungujú na jednom mieste a sú závislé od toho, kedy čo navôkol kvitne. Ak napríklad na jar zamrzli púčiky ovocných stromov, včely prichádzajú o značnú časť zdroja potravy.

ZDROJ | BeeHero

BeeHero je multinárodná spoločnosť, pričom sídlo má v USA, ale výskumný ústav a vývoj je v Izraeli. Aktuálne je BeeHero dostupné iba v USA, no vďaka rastúcemu záujmu investorov a zvyšovaniu kapitálu a spoločnosť chystá aj do Európy.

ZdrojBeeHero

Komentáre k článku