Samsung predstavil novú radu SSD diskov 870 QVO s kapacitou až 8 TB

ZDROJ | Samsung

Samsung patrí k lídrom v segmente flash pamätí a pravidelne inovuje aj svoju ponuku SSD diskov. Juhokórejský výrobca teraz predstavil svoju najnovšiu sériu polovodičových pevných diskov 870 QVO. Novú radu tvorí štvorica SATA SSD diskov s kapacitami 1 TB, 2 TB, 4 TB a  8 TB.

S kapacitou 8 TB tak Samsung zaradil do portfólia najväčší SSD disk určený pre bežných spotrebiteľov. Na trhu už sú síce SSD disky pre špeciálne aplikácie a korporátnych klientov aj s niekoľkonásobne vyššou kapacitou, ale za dramaticky vysoké ceny.

Pozrite siSúboj diskov – Samsung Portable SSD T7 Touch vs. SanDisk Extreme Portable SSD

Mimochodom, Samsung v prípade nového modelu 870 QVO s kapacitou 8 TB cenu zatiaľ neuviedol, ale menšie verzie sa majú predávať za 129,99 dolárov za model 1 TB, 249,99 dolárov za 2 TB a 499,99 dolárov za 4 TB.

ZDROJ | Samsung

Nové zariadenia od Samsungu sú 2,5 palcové SSD disky QLC (quad-level cell) druhej generácie a nadväzujú na sériu 860 QVO z roku 2018. Pamäťové bunky úložiska využívajú technológiu V-NAND 4bit MLC a disky majú aj cache pamäť (Low Power DDR4 SDRAM) s kapacitou 1 promile z kapacity úložiska, teda 1 TB model má 1 GB cache, atď., až po 8 TB disk s cache o veľkosti 8 GB.

Disky bežia na technológii QLC, ktorá umožňuje viac úložného priestoru v porovnaní s predchádzajúcimi SSD, pretože ukladajú štyri dátové  bity na bunku.

ZDROJ | Samsung

Hlavnou výhodou SSD diskov oproti magnetickým HDD je však rýchlosť čítania a zápisu. Všetky štyri modely 870 QVO majú sekvenčné rýchlosti čítania až  560 MB/s a rýchlosť zápisu až 530 MB/s.

Pre udržanie maximálnej rýchlosti zápisu Samsung použil v diskoch technológiu s názvom Intelligent TurboWrite, ktorá dokáže upraviť veľkosť vyrovnávacej pamäte na základe toho, koľko miesta na disku je stále použiteľné. To môže byť až 42 GB pre najmenší model a 78 GB pre ďalšie tri modely. Samsung navyše tvrdí, že 870 QVO má v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi  o13% vyššiu rýchlosť náhodného čítania.

ZDROJ | Samsung

Oproti magnetickým diskom však majú SSD nevýhodu nižšej životnosti počítanej na garantovaný počet zápisov. Pri bežnom používaní s osobným počítačom by to však nemal byť problém. Samsung dáva na všetky modely trojročnú záruku, alebo definovaný počet zapísaných terabajtov dát (TBW). Pre 1 TB model je to 360 TBW a pre 8 TB model 2 880 TBW. V prepočte na celkovú kapacitu tak môžete počas záruky každý disk prepísať 360 krát.

Pozrite siNový prenosný SSD disk od Samsung odomknete odtlačkom prstu

Ak disk používate ako bežné úložisko na dokumenty a multimediálne súbory, určite by ste nemali mať so životnosťou problém. Dokonca ani pri nasadení v kamerovom systéme s nahrávaním 24/7 by nemal nastať problém kvôli životnosti. Skôr možno vďaka cene.

Ak napríklad pri štyroch FullHD kamerách rekordér naplní kapacitu 1 TB disku orientačne za 14 dní, za rok sa tak stane 26x. Životnosť SSD disku by potom vypršala za viac ako 13 rokov.

ZdrojSamsung

Komentáre k článku