NIO ES8 – elektromobil z Číny, ktorý je o polovicu lacnejší ako Tesla

ZDROJ | NIO

Čínska automobilka NIO oficiálne predstavila svoje elektrické auto NIO ES8. Pôjde o SUV s dojazdom 355 kilometrov, ktoré sa začne vyrábať už budúci rok.

ZDROJ | NIO

Cena za tento kúsok je 448 000 jüanov, čo je v prepočte približne 57 000 eur. To je viac ako o polovicu menej než sa predáva Tesla Model X.

Po dizajnovej stránke vozidlo vôbec nevyzerá zle. Priestranný interiér by sa mal postarať o vysokú mieru komfortu. Vo vnútri nájdete miesto pre 7 ľudí. Na centrálnej konzole nájdeme bezdrôtovú kontaktnú nabíjaciu plochu pre smartfóny. Na palubnej doske navyše nájdete head-up displej.

NIO ES8 má dva motory, ktoré kombinovane majú výkon až 480 kW alebo 644 koní. Zrýchlenie z 0 na 100 kilometrov na hodinu trvá iba 4,4 sekundy.

ZDROJ | NIO

Pozrite siNIO EP9 – elektrický hyperšport s 1 360 koňmi pod kapotou

Z ďalších funkcií disponuje auto asistenčným systémom NIO Pilot a tiež čipom Mobileye EyeQ4, za ktorého vývojom stojí izraelská spoločnosť. NIO ES8 bude mať 12 ultrazvukových senzorov, 5 kamier a 5 radarov.

Z bezpečnostných mechanizmov auto bude disponovať napríklad sledovaním jazdného pruhu alebo detekciou mŕtveho uhla. Nebudú chýbať online aktualizácie, ktoré budú pridávať nové funkcie na štýl Tesly.

Ďalšou technológiou je asistent s umelou inteligenciou NOMU, ktorý bude s vami komunikovať aj hlasovo, dúfame, že nie len po čínsky.

ZDROJ | NIO

Pozrite siNIO EVE – auto budúcnosti môžeme očakávať už o tri roky

Čo sa týka batérie, spoločnosť NIO vsadila na rýchlu výmenu batérií, ktoré sa budú dať vymeniť za 3 minúty. NIO plánuje po celej krajine vybudovať 1 100 staníc na výmenu batérii do roku 2020.

Záujemcovia si tiež môžu zaplatiť predplatné na batérie, to znamená, že dostanú služby aktualizácie batérií, garanciu kvality, cestnú asistenciu v prípade núdze a ďalšie služby.

NIO ES8 sa bude dať nabíjať aj doma cez klasickú domácu sieť. NIO tiež spomína špeciálne concierge nabíjanie, ktoré dokáže v priebehu 10 minút nabiť vozidlo na dojazd 100 kilometrov.

Uvidíme, čo si pre nás táto čínska spoločnosť pripraví. Za jej úspechom stojí podpora takých mien ako Tencent či Baidu.

ZdrojVerge

Komentáre k článku