Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Windows na ústupe? Najobľúbenejší operačný systém stráca dych

Windows na ústupe? Najobľúbenejší operačný systém stráca dych
Zdroj | Logitech
Richard Pliešovský
Windows na ústupe? Najobľúbenejší operačný systém stráca dych
Zdroj | Logitech
Zdroj | Logitech

Stagnáciu predajov počítačov zachránila pandémia koronavírusu. Covid-19 stojí zrejme aj za zmenou trendov v obľúbenosti operačných systémov, dlhoročnej jednotke v OS sa rysuje silná konkurencia.

Minulý rok sa zapíše do histórie operačných systémov tým, že sa Chrome OS po prvý raz dostal na druhé miesto a predbehol „večnú“ dvojku, macOS od Apple.

Zdroj | Samsung

Aj v minulosti pripísali analytické spoločnosti v niektorých štvrťrokoch druhé miesto Chrome OS, ale rok 2020 bol prvým, kedy bol na druhom mieste tri kvartály za sebou. Samozrejme, Windows má stále obrovský náskok, ktorý robí z Chrome OS a macOS malých trpaslíkov.

Portál GeekWire na základe údajov poskytnutých z IDC zostavil graf, na ktorom vidieť umiestnenia jednotlivých systémov.

Zdroj | GeekWire

V 1Q 2020 mal Windows 87,5 % podiel, macOS 5,8 % a Chrome OS 5,3 %. V 2Q Windows poklesol na 81,7 %, macOS vzrástol na 7,6% a Chrome OS dokonca na 10,0 %. Trend sa potvrdil v 3Q a 4Q: Windows 78,9 % (resp. 76,7 %), Chrome OS 11,5 % (14,4 %) a macOS 8,4 (7,7 %).

Pozrite si

Logitech má prvú klávesnicu a myš pre operačný systém Chrome OS

Ide o veľký úspech Google, z ktorého rozhodne nemajú radosť v Microsofte a v Apple. Zároveň to vysiela signál vývojárom aplikácií a hier, že Chrome OS by mali začleniť do svojich plánov.

Zatiaľ čo si macOS dokázal udržať svoj podiel na trhu, Windows po prvý raz za desať rokov klesol pod hranicu 80 % v dvoch nasledujúcich štvrťrokoch (aj keď ročný priemer ostal zachovaný na 80 %).

Zdroj | Acer

Chrome OS sa stáva obľúbeným systémom v nízkonákladových notebookoch a zdá sa, že stojí za najväčším oživením v predajoch počítačov. Do pandémie sa tento systém využíval hlavne v amerických školách, minulý rok sa začala jeho expanzia aj mimo tento pomerne uzavretý a špecifický trh.

Pozrite si

Google bude premieňať staré notebooky na Chromebooky, môžete aj ten váš?

Prekonať macOS nebolo ani zďaleka také ťažké, ako začať dýchať na chrbát Windowsu. Vec však nestojí na tom, kto bude prvý. Karty sa výrazne zamiešajú aj pri oveľa menšom pomere. Je celkom možné, že si Chrome OS začnú všímať napríklad štátne inštitúcie pri nákupe počítačov.

V dnešnej dobe už nie je výkon taký dôležitý ako poplatky za licencie a bezproblémovú niekoľkoročnú prevádzku. Aj keď sa o Windows šíri veľa úsmevných i škodoradostných povier, pravdou ostáva, že mnohé z nich sa zakladajú na pravde. Uvidíme, či a ako rýchlo tento trend spozoruje aj Slovensko a rozhodne sa dať šancu aj Chrome OS. Budeme pri tom.

Zdroj