Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Windows 10X - evolučný systém pre revolučné zariadenia

Windows 10X - evolučný systém pre revolučné zariadenia
Zdroj | Microsoft
Stanislav Vinc
Windows 10X - evolučný systém pre revolučné zariadenia
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Microsoft má za sebou nabitú tlačovú konferenciu, na ktorej boli okrem iného predstavené skladacie zariadenia Surface Duo a Neo. Práve Neo bude využívať nový operačný systém Windows 10X. Čím sa vlastne líši od bežnej verzie Windows 10?

Ako už asi tušíte, medzi novým operačným systémom Windows 10X a zariadením Surface Neo je väčšia spojitosť, ako len v marketingovej zmene názvu. Windows 10X uvidíme aj v ďalších zariadeniach od spoločností ASUS, Dell, HP a Lenovo, ktoré budú využívať dve rozdelené dotykové obrazovky.

Microsoft s príchodom operačného systému Windows 8 odštartoval éru hybridných notebookov s dotykovou obrazovkou. Ich druhá polovica, teda polovica s klávesnicou, však zostala nezmenená. To sa zmení s operačným systémom Windows 10X, ktorý je prispôsobený pre duálne obrazovky.

Inými slovami, Windows 10X si nebudete môcť nainštalovať na váš súčasný desktopový počítač ani notebook. Vlastne by ste tým ani nič nezískali, nový systém je totiž postavený na jadre Windows Core OS, z ktorého vychádza aj Windows 10 a všetky jeho špecializované varianty pre HoloLens, Surface Hub, Xbox alebo IoT zariadenia.

Zdroj | Microsoft

Systém bude pripravený na akýkoľvek workflow využívajúci jednu alebo obe obrazovky súčasne v akejkoľvek orientácii zariadenia, s hardvérovou klávesnicou a dotykovým perom, alebo aj bez nich. Takéto široké spektrum možných využití doteraz neponúklo žiadne zariadenie s operačným systémom od Microsoftu.

Zdroj | Microsoft

Microsoft Surface Neo je síce viac tablet, ako počítač a teda by na ňom mali byť primárne používané univerzálne aplikácie z obchodu Microsoft Store. Softvérový gigant si však nerobí ilúzie a vie, že ak chce s Windows 10X a skladacími zariadeniami uspieť, musí na nich podporovať aj tradičné desktopové Win32 aplikácie, ktoré pobežia v špeciálnom režime šetriacom batériu.

Pozrite si

Plne bezdrôtové slúchadlá od Microsoftu spolupracujú aj s Office 365!

O WIndows 10X sa budeme dozvedať ďalšie informácie v priebehu budúceho roka, kým sa na trh nedostane Surface Neo a ďalšie jemu podobné zariadenia. Microsoft a jeho partneri v súčasnosti testujú zariadenia s uhlopriečkami medzi 9 až 12”. Bude teda ešte zaujímavé sledovať, ako sa bude táto kategória zariadení v najbližšom roku vyvíjať a či sa napokon na trhu aj uplatní.

Zdroj