Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Walt Disney kupuje 21st Century Fox, chce konkurovať Netflixu a Amazonu

Walt Disney kupuje 21st Century Fox, chce konkurovať Netflixu a Amazonu
Števo Porubský
Walt Disney kupuje 21st Century Fox, chce konkurovať Netflixu a Amazonu

Včera bol ohlásený jednoznačne najväčší obchod v histórii amerického Holywoodu, keď spoločnosť The Walt Disney Company oznámila akvizíciu časti Twenty-first Century Fox Inc. za cenu 52,4 miliardy dolárov. Pod krídla Walta Disneyho sa tak dostanú americké filmové a televízne štúdiá, ale aj medzinárodné spoločnosti.

Zdroj | Disney

Walt Disney tak za 52,4 miliardy dolárov v akciách spoločnosti získa práva na tituly ako X-Men, Avatar, Deadpool, Fantastická štvorka, Simsponovci, ale aj televízne kanály ako FX Network, National Geographic apod.

Už v súčasnosti vlastní práva pre Star Wars, ale aj všetky filmy a seriály Marvelu, Pixaru apod. Vďaka tejto akvizícii sa pokojne dočkáme Deadpoola v Iron Manovi.

Pod touto znelkou štúdia 20th Century Fox vyšlo mnoho slávnych filmov

https://www.youtube.com/watch?v=YXWFYPk11GM

Zároveň Disney získava 39% podiel v spoločnosti Sky, ktorá operuje v Európe, ale aj spoločnosť Star India. Najväčším lákadlom pre Disneyho je ale určite aj časť v spoločnosti Hulu, VOD služby v štýle Netflixu alebo Amazon Prime Video.

Práve Hulu a Sky sú ďalšie ciele pre Disneyho. Vyzerajú byť totiž pre Walta Disneyho najužitočnejšie. Nie je totiž nič lepšie, ako mať vlastné služby na šírenie obsahu. Disney má v rukách nielen práva k top titulom filmového sveta, ale aj produkciu vo forme filmových štúdií. Navyše má dostatok finančných prostriedkov na rozširovanie výroby. Chýba mu už len kvalitná distribúcia pre čo najviac používateľov.

Zdroj | Hulu

Z Hulu a Sky tak môžu vyrásť vďaka podpore Disneyho obrovskí konkurenti pre už zabehnutý Netflix a stále rastúci Amazon Prime Video. Problémy môže narobiť spoločnosť Comcast. Ak sa Disneymu nepodarí Comcast presvedčiť alebo rovnako menšinový podiel (30%) od Comcastu odkúpiť, môže mať problém s nastavením biznisu pre Hulu. To isté platí aj o Sky, kde bude mať Disney stále iba menšinový podiel.

Zdroj | Disney

Jediné, čo nebude Disney vlastniť sú televízne kanály FOX (Fox Broadcasting, Fox News Channel, Fox Business Network, FS1, FS2, Big Ten Network) a menšie tlačové médiá. Noviny News Corporation ako The Sun, The Times, New York Post apod. sa oddelili od spoločnosti už dávnejšie.

Ohlásená akvizícia musí ešte prejsť americkými úradmi, ale nič nenasvedčuje tomu, aby nebola schválená. Súčasťou je aj dlh spoločnosti 21st Century Fox vo výške okolo 13,7 miliardy dolárov. Akvizícia má byť uzavretá do konca júna 2018.

Zdroj | 21st Century Fox
Zdroj