Wallbox Quasar 2 zmení elektromobil na poriadny „Powerwall“

ZDROJ | Electrek

Španielsky výrobca nabíjacích zariadení pre elektromobily Wallbox predstavil na veľtrhu CES 2022 druhú generáciu svojej obojsmernej nabíjačky Quasar 2. Stalo sa tak dva roky potom, čo s pôvodným Quasarom bodoval na CES 2020.

Pozrite siŠpanielsky Wallbox sľubuje 65 kW DC nabíjačku za polovicu

Myšlienka obojsmerného nabíjania V2H (Vehicle-to-Home) jednosmerným prúdom je pre majiteľov elektromobilov zaujímavá, aj keď tento štandard podporuje len niekoľko súčasných modelov. Wallbox Quasar 2 to v podstate umožňuje každému EV pokiaľ je kompatibilné.

ZDROJ | Electrek

S obojsmerným jednosmerným nabíjaním môžu majitelia batériových elektromobilov používať autá na napájanie svojich domovov počas výpadku elektrickej siete, trvajúceho teoreticky až niekoľko dní. Platí to pre takzvaný núdzový, alebo kritický režim, keď sú zapojené len nutné elektrospotrebiče.

Elektromobil sa dá tiež použiť na ukladanie energie zo solárnych panelov a jej uvoľňovanie v čase vyššieho odberu, alebo vtedy, keď nesvieti slnko. V tomto prípade však treba zvážiť, ako dodatočné nabíjacie/vybíjacie cykly ovplyvnia životnosť batérie. Pri batériách novej generácie, ktoré by mali mať životnosť dlhšiu, ako 5 000 nabíjacích cyklov, by to nemal byť problém.

ZDROJ | Electrek

Aké inovácie prináša Wallbox Quasar 2? Pôvodný Quasar fungoval iba s rozhraním CHAdeMO, väčšinou na Nissanoch Leaf a výkonovo bol obmedzený na 7,4 kW. Quasar 2 funguje na populárnejších zástrčkách CCS Combo s výkonom 11,5 kW (alebo 240 V a 48 A).  K aplikácii myWallbox sa Quasar 2 pripája cez Wi-Fi, Bluetooth, Ethernet, alebo 4G.

Keďže pracuje s jednosmerným prúdom, obchádza interný menič auta a môže dokonca nabíjať autá, ktoré sa normálne nabíjajú iba s výkonom 7,4 kW/ 32 A (napríklad Chevrolet Bolt) svojou maximálnou „forsážou“ (11,5 kW/ 48 A). Takéto elektromobily tak získajú o 50 % rýchlejšie nabíjanie.

Quasar 2 zdedil pokročilé funkcie svojho predchodcu Quasar, a pridáva režim Blackout. Táto funkcia umožní použiť elektromobil, respektíve jeho batériu, ako núdzový generátor v prípade výpadku prúdu.

Nabíjačka po ukončení výpadku prúdu automaticky batériu dobije. Očakáva sa, že v závislosti od modelu auta a spotreby energie bude Quasar 2 schopný napájať domácnosť pri výpadku energie viac ako tri dni na úrovni kritickej spotreby priemernej domácnosti.

Pozrite siVolkswagen testuje 22 kW DC wallbox s reverzným napájaním domácnosti

Douglas Alfaro, generálny riaditeľ Wallbox North America, uviedol, že priemerný Američan zažil v roku 2020 viac ako osem hodín výpadkov prúdu. Či už je spôsobený zemetrasením, hurikánom, požiarom alebo jednoducho súvisí s preťažením elektrickej siete, výpadok prúdu môže majiteľov domov poškodiť. Quasar 2 s režimom Blackout môže toto riziko eliminovať.

Aktuálne trochu zneisťuje skutočnosť, že výrobca zatiaľ neuvádza žiadny konkrétny model elektromobilu, s ktorým dokáže Quasar 2 fungovať obojsmerným spôsobom.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku