Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: klasické notebooky

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: klasické notebooky
Zdroj | Lenovo
Dominik Fúsek
VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: klasické notebooky
Zdroj | Lenovo
Zdroj | Lenovo

V našom seriáli tém o hardvéri počítačov pokračujeme článkom o notebookoch. A to najmä o tých triedach, ktoré môžeme označiť ako „klasické“, teda skôr väčšie, výkonnejšie a možno o čosi hrubšie, ale často aj lacnejšie kúsky.

Pozrite si

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – klasické, lacné a herné notebooky

Je to o rebríčku hodnôt

Pred pár rokmi sa na trhu objavili prvé tenké notebooky s honosnou, dokonca registrovanou značkou Ultrabook. Nemôžeme však povedať, že by odvtedy tenké notebooky fungovali nezávisle od tých klasických, resp. skôr naopak. Klasické notebooky sa nechali veľmi výrazne ovplyvniť svojimi mladšími a modernejšími kolegami. Ako to omieľame stále dokola, pokrok vo výrobných technológiách hardvéru, najmä procesorov a integrovaných grafík, dal výrobcom do rúk nové možnosti. Na výrobcoch bolo rozhodnutie, čo budú považovať za najdôležitejšie a o čo sa podelia so zákazníkmi.

Možností mali niekoľko. Prvá cesta viedla prostredníctvom zachovania doterajších rozmerov a spotreby notebookov k pomerne masívnemu navyšovaniu výkonu, ale výrobcovia sa ňou nevydali. Ak teda nepočítame tých zopár herných monštier so štvorjadrovými procesormi Intel Core i7, ale aj tých, zdá sa, ubúda.

Druhá cesta pre výrobcov s preferenciou v znižovaní spotreby sa stala diaľnicou, vybral sa ňou prakticky celý trh. Diaľnica je to však dvojprúdová, pretože v mobilnom počítači zníženie spotreby opäť dáva na výber. Buď zachovať či nepatrne zmenšiť rozmery zariadenia, čo pri rovnako veľkej batérii a podstatne nižšej spotrebe znásobí výdrž batérie, alebo prakticky celý pokrok investovať do zmenšenia tela notebooku, vrátane redukcie batérie. Skúste hádať, v ktorom jazdnom pruhu je hlavný prúd. Našťastie sa objavilo aspoň zopár pracovných notebookov s nadštandardnou výdržou batérie.

Zdroj | HP

15,6“ notebook hlavne pre študentov? Ani nie

Naznačili sme niekoľko tried notebookov. Poďme ich popísať bližšie, smerom od najnižšej ceny po prémiový segment. Sústrediť sa budeme najmä na modely od 14“ nahor.

Bezplatná edícia OS Windows 8.1 With Bing pre lacné počítače spôsobila, že dnes plnohodnotný 15,6“ notebook zoženiete pod 300 €. A nepochybujeme o tom, že aj takýto kúsok bude fungovať dobre. Dnes má takáto lacná kúpa oveľa väčší zmysel, než kedykoľvek predtým. Nečudo, veď operačný systém bol v tejto triede najväčšou položkou v rozpočte výrobcu.

Nízka cena vám dokonca ešte umožňuje manévrovať s požiadavkami. Netreba ich mať príliš vysoké, ale vyberať je z čoho.

Najlacnejšie kúsky šetria každý dolár nákladov, a tak zvyčajne nesú lacný procesor Intel Celeron alebo Pentium. Aj nenáročným však odporúčame vyberať ich štvorjadrové varianty, s jednoduchým dvojjadrom na báze tabletového Atomu by ste sa trápili. Ak narazíte na jeden z mála notebookov s AMD procesorom, takisto berte aspoň štvorjadro. Tiež odporúčame priplatiť si za 4 GB RAM, do budúcna je to potrebný parameter. Polovicu berte len v prípade, že plánujete iba minimalistické využitie a viete, čo robíte.

Zdroj | Acer
Pozrite si

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: procesory (2. časť)

Z diskov si tu veľa nenavyberáte, hybridné kúsky začínajú až vo vyšších cenových poschodiach. Takisto nečakajte kvalitný displej, na IPS alebo Full HD či dokonca oboje naraz rovno zabudnite. Pripravte sa skôr na málo jemný displej s HD Ready rozlíšením (1 366 x 768 px) a najmä slabšími pozorovacími uhlami Dobrou voľbou aj za príplatok je však matný displej. Grafickú kartu pokojne ignorujte. Buď nájdete základný čip Intel HD Graphics (bez čísla) integrovaný v procesore, alebo výnimočne takú dedikovanú grafiku, ktorá nestojí za reč a na hry stále nestačí.

Od batérie revolúciu nečakajte, ale nájdete dostatok modelov s aspoň rozumnou výdržou cez 6 papierových hodín (asi 4 reálne). Z ostatných parametrov nezabudnite skontrolovať prítomnosť rýchlych USB 3.0 konektorov a takisto HDMI portu. Ak ho nepoužijete hneď ako premenu notebooku na pohodlný stolný PC, do budúcna sa príležitosť na pripojenie k televízoru či projektoru s veľkou pravdepodobnosťou dostaví.

Niekto by mohol povedať, že lacný 15,6“ notebook je ideálny pre študenta, ale nie je to celkom tak. Do univerzitných posluchární sa oveľa viac hodí menší 11,6“ alebo 13,3“ notebook, ktorý dnes v rozumnej výbave dostanete za prijateľnú cenu. Veľký 15,6“ notebook má zmysel tam, kde je potrebný jeho veľký displej a/alebo klávesnica s numerickým blokom. Inak ale rozdiel v hmotnosti pocíti študent a najmä študentka pri každom prenášaní.

Zdroj | ASUS

Lacný notebook rozumnej konfigurácie na bežné použitie stačí, za ideálne riešenie ho však považovať nemožno. Ja osobne by som takýto prívlastok pre notebook určený širokej mase používateľov dal modelu s procesorom Core i3, 4 GB RAM, hybridným diskom, výdržou cez 6 hodín a matným/antireflexným Full HD displejom. Takéto stroje začínajú niekde na 450 €, čo je za notebook zamýšľaný na niekoľkoročnú službu ešte rozumná suma. Možno sa vám podarí zohnať kus s dedikovanou grafikou ako Nvidia GeForce GT 840M alebo Radeon R7 M265, ktoré môžeme s výhradami označiť ako herné. Pre väčšinu používateľov je však dedikovaná grafika v takomto notebooku nezmysel.

Pozrite si

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: displeje a monitory (2. časť)

Vyššie sa dá hovoriť o vylepšení niektorých konkrétnych parametrov. Procesor Intel Core i5 vám o niekoľko desiatok percent zvýši výkon, pocitovo aj viac – vďaka Turbo Boost frekvencii totiž dokáže krátkodobo zrýchliť aj nad svoju štandardnú maximálnu frekvenciu. Mimochodom, dnes nájdete už veľmi málo notebookov s klasickým plnokrvným procesorom kategórie 35 W. Silná majorita má jeden z 15 W variantov Core i3/i5/i7, pričom trend pokračuje ďalej, čo sa prejavuje na záplave notebookov so 7,5 W jednotkami Celeron/Pentium (v novej generácii Braswell už len 6 W). Silnejšie Core i5-ky nájdete pod označením s H na konci, výkonné štvorjadrové Core i7-čky nesú zvyčajne prídomok HQ. Takmer všetky dnešné notebooky však majú procesor radu U.

Aby sme pokračovali vo vylepšovaní nášho modelového notebooku, zdvojnásobenie RAM na 8 GB sa môže javiť ako dobrá investícia do budúcnosti a najmä pre profesionálov či používateľov pracujúcich s viacerými úlohami naraz to tak skutočne aj je.

Zdroj | Lenovo

Bežné procesory Core i5 majú rovnakú integrovanú grafiku ako Core i3-ky, typicky Intel HD Graphics 4400 alebo 5500. Nájdete však aj modely s výkonnejšou Iris Graphics 5100 alebo 6100, ktoré môžete zapriahnuť aj do hier, i keď nie do všetkých. Pokiaľ chcete všetky tieto parametre splniť naraz, dostávate sa cez 600 €.

Herná grafika triedy GeForce GTX/Radeon R9, procesor Intel Core i7 či SSD disk sú záležitosť už takmer prémiového charakteru. Čokoľvek z toho vás až na pár výnimiek vyženie cez hranicu 700 € a ceny sa nezastavujú ani na hranici 2 000 €, aj keď ísť tak vysoko nemá veľké opodstatnenie, jedine ak máte veľmi špecifické potreby. Vyberať si môžete z niekoľkých profi segmentov notebookov.

Pozrite si

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: dedikované grafické karty

Herný notebook sa zvyčajne výkonom vyrovná hernému stolnému počítaču s polovičnou cenou. Tým chceme povedať najmä to, že pokiaľ vám stačí hranie doma, oveľa rozumnejšie je postaviť výkonný desktop za 800 €, ako vraziť 1 500 – 2 000 € do notebooku porovnateľnej výkonnosti. Nielen kvôli výkonu, ale aj kvôli prispôsobiteľnosti a kvôli možnosti opravovať a vylepšovať desktop parciálne po jednotlivých komponentoch. Pokiaľ však „musíte“ hrať na viacerých miestach či dokonca na cestách, dobrý herný notebook je lepší ako herný PC a k nemu ešte priemerný notebook.

Zdroj | MSI

Poriadne herné mašiny začínajú niekde na 900 €. Zvyčajne sú to 15,6“ alebo 17,3“ kúsky s Full HD či dokonca Ultra HD displejom, štvorjadrovým procesorom Intel Core i7, 8-16 GB RAM a najmä výkonnou grafikou radu GeForce GTX alebo Radeon R9. To je pre herný stroj najdôležitejší komponent. Keďže v herných notebookoch nie je problém s fyzickým priestorom, často dostanete nie hybridný disk, ale hneď dva disky – primerane veľké SSD (napr. 120 GB) a k tomu priestranné HDD pre množstvo multimédií.

Aj väčšina herných notebookov však postupne podlieha trendu stenčovania a odľahčovania. Na jednej strane je dobre, že aj v týchto strojoch získava batéria popri funkcii závažia aj reálny zmysel, pretože doteraz výdrž hráčskych laptopov bola len o trochu väčšia ako žiadna. Zo svojej podstaty najviac orientovaná trieda notebookov však tým riedi dôležitosť hrubej sily a mení priority. Inými slovami, v najbližších rokoch môžeme čakať, že herné notebooky už nebudú mať 45 W procesory, ale postupne 35 W, 28 W a podobne. Snáď výrobcovia vedia, čo robia.

Zdroj | Lenovo

Inou skupinou sú pracovné notebooky. Sú podobne drahé ako herné, v niektorých ohľadoch aj podobne výkonné. Dedikovanú grafickú kartu však väčšinou zahadzujú a namiesto nej prinášajú niekoľko riešení, ktoré bežný používateľ často považuje za predražené zbytočnosti, no v biznis segmente si za ne radi priplatia. Napríklad to môže byť dokovateľnosť, lepšie šifrovanie a zabezpečenie, nadštandardný servis notebooku, predinštalovaný softvér v podnikových edíciách… Vlastnosťami, ktoré ťažko môžeme nazvať čisto biznisovými, ale predsa sa v tejto triede nachádzajú najintenzívnejšie, sú dobre čitateľný matný/antireflexný displej a dlhá výdrž batérie, resp. niekedy aj dvoch batérií s reálnou schopnosťou potiahnuť aj viac ako 10 hodín.

Špecifickou skupinou sú stroje s dedikovanou grafikou, no nie hernou, ale profesionálnou. Zídu sa grafikom, vedcom a ďalším profíkom, ale predstavujú veľmi malý okraj trhu. Aj preto, že stolný PC v tejto oblasti víťazí ešte presvedčivejšie.

Čo naopak z trhového koláča tvorí jeden veľmi podstatný podiel, sú Ultrabooky a všeobecne menšie, ľahšie, mobilnejšie notebooky. Aj preto si zaslúžia, aby sme im venovali samostatný článok.