Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Výstavba prvej trate Hyperloop je skutočnosťou

Výstavba prvej trate Hyperloop je skutočnosťou
Juraj Procházka
Výstavba prvej trate Hyperloop je skutočnosťou

O koncepcii dopravy budúcnosti, ktorá môže v medzimestskom meradle nahradiť leteckú, železničnú, aj automobilovú dopravu, sa veľa hovorí už odvtedy, čo pred dvoma rokmi túto myšlienku (a zámer) prezentoval Elon Musk. Zakladateľ SpaceX a šéf Tesly Motors sa v príprave projektu osobne, aj finančne angažuje.

hyperloop-trasa

Elon Musk však do projektu zaangažoval aj ďalšie firmy, takže v súčasnosti ho zastrešuje hlavne Hyperloop Transportation Technologies (HTT), ktorá by mala na budúci rok postaviť funkčnú testovaciu dráhu v dĺžke 8 km. S HTT spolupracuje švajčiarska spoločnosť AECOM, Oerlikon Leybold Vacuum a o architektonickú stránku veci sa stará Hodgetts & Fung.

POZRITE SI: Hyperloop: najrýchlejšie pocestujeme potrubnou poštou

SpaceX zas organizuje súťaž o najlepší vagón pre Hyperloop („SpaceX Hyperloop Pod Competition“), určený pre pasažierov, ktorej sa môžu zúčastniť aj vysokoškolskí študenti a nezávislí vývojári. Aktuálne sa prihlásilo už vyše 1000 záujemcov. Za účelom vývoja postaví SpaceX samostatnú testovaciu trať o dĺžke 1 míle v oblasti svojej centrály v kalifornskom Hawthorne.

hyperloop-kabina

Ani Hyperloop Transportation Technologies nezaháľajú. Ako informoval portál ARS TECHNICA, startup plánuje postaviť plnohodnotnú, „na pasažierov pripravenú“ trať Hyperloop v roku 2016. Trať o dĺžke 8 km bude ležať v strede medzi Los Angeles a San Franciscom vedľa medzištátnej diaľnice č.5.

hyperloop-kabina2

Firma má už dnes niekoľko investorov ochotných projekt financovať a na jeho príprave pracuje tím 400 odborníkov. Zaujímavé je, že ide väčšinou o nadšencov, ktorí sa práci na Hyperloop-e venujú popri svojom hlavnom zamestnaní, pričom ide väčšinou o odborníkov z NASA, SpaceX, alebo Boeingu.

POZRITE SI: Testovacia trať pre Hyperloop sa začne stavať v Kalifornii už na budúci rok

Projekt stále vyzerá dosť fantasticky, ale po zapojení renomovaných firiem sa stále viac približuje realite. Je možné, že doprava budúcnosti nakoniec nebude o elektromobiloch, autonómnych vozidlách, ani o supersonických lietadlách, ale o kapsuliach lietajúcich vo vákuových trubiciach nadzvukovou rýchlosťou 1200 km/hod. Ale najskôr to bude zo všetkého niečo.

Zdroj: SpaceX