Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vyskúšali sme YouTube Kids, aplikáciu, ktorá je dostupná aj pre slovenské deti

Vyskúšali sme YouTube Kids, aplikáciu, ktorá je dostupná aj pre slovenské deti
Zdroj | YouTube
Michal Spiegel
Vyskúšali sme YouTube Kids, aplikáciu, ktorá je dostupná aj pre slovenské deti
Zdroj | YouTube
Zdroj | YouTube

YouTube sa postupne rozširuje o ďalšie platformy. Jednou z nich je aj YouTube Kids, dlho-očakávaná, no tiež kritizovaná aplikácia určená ratolestiam. Otestovali sme ju a tu sú naše dojmy.

YouTube ako umelecká platforma zažíva za posledné roky hotový boom. Nielenže pomohla k sláve a úspechu mnohým mladým tvorcom, ale do istej miery nahrádza televíziu pre všetkých tých, ktorí si chcú pozrieť zaujímavý obsah.

Práve obsah je zároveň kameňom úrazu. Keďže YouTube je stále viac-menej slobodná platforma, nájdeme tu rôzne druhy obsahu, aj ten nevhodný, kde nájdeme násilie, krv či nevhodný jazyk. Aj preto spoločnosť YouTube rozšírila svoju službu o YouTube Kids.

Tá bola spustená oficiálne pred štyrmi rokmi a v zahraničí zožala tvrdú kritiku zo strany rodičov, keďže aplikácia nedokázala filtrovať nevhodné videá, ktoré síce boli určené pre deti, no objavoval sa v nich nevhodný jazyk či násilie. Po štyroch rokoch aplikácia prichádza aj na Slovensko.

Zdroj | YouTube
Pozrite si

ZNAČKY | YouTube – história giganta v skratke

Privíta vás milým a farebným používateľským prostredím. Hneď na začiatok musíte zadať ako rodič svoj rok narodenia. YouTube Kids ponúka bezpečnejší zážitok pre vaše deti, o ktorý sa starajú automatizované systémy na výber vhodného obsahu. Ten je vyberaný z knižnice videí na oficiálnom YouTube.

YouTube však hovorí, že vždy existuje možnosť, že dieťa môže nájsť aj nevhodné video. Problémom je automatický systém, ktorý nie vždy funguje ideálne.

Výhodou je, že aj keď nájdete nevhodné video, môžete ho nahlásiť a vo svojom účte zablokovať. Ak sa chcete tomuto vyhnúť, môžete vyhľadávanie v aplikácii vypnúť a dieťa tak bude môcť pozerať videá iba z overených kanálov a teda nie je šanca, že by našlo nejaké nevhodné video.

Po prihlásení do aplikácie môžete všetky tieto detaily nastaviť a tiež vytvoriť pre vaše dieťa originálny profil. Nechýba možnosť vytvoriť viacero profilov pre viac detí.

Aplikácia je skutočne vydarená a na prvý pohľad ani bežný YouTube nepripomína. Nevýhodou je, že aplikácia nepodporuje automatické otáčanie podľa polohy displeja. To však v prípade deti, ktoré s telefónom neustále hýbu, môže byť aj výhodou.

Na hlavnej stránke nájdeme štyri hlavné kategórie – Relácie, Hudba, Učenie a Objavuj. V každej nájdeme najvhodnejšie videá, ktoré sú v slovenčine. Nechýbajú populárne slovenské YouTube kanály pre deti ako FÍHA Tralala či Spievankovo. V pravej časti obrazovky nájdeme vyhľadávanie, kde môžete okrem textového vyhľadávania použiť aj vyhľadávanie hlasom. To funguje skutočne perfektne a podporuje tiež slovenský jazyk.

Pozrite si

YouTuber, Vloger či streamer – čo všetko na to potrebujete?

Naše dojmy z tejto aplikácie sú viac ako pozitívne. Neznamená to však, že aplikácia je ideálna a že sa nemusíte o nič starať. Vždy je dobré, aby ste mali napriek tomu prehľad, čo vaše dieťa pozerá. Určite nie je riešením dať dieťaťu do rúk mobil nech sa hrá, aby ste ho zabavili. Keď už chce dieťa pozerať YouTube, sledujte videá spolu a spoločne vyberajte obsah, ktorý budete sledovať. Táto aplikácia má tú výhodu, že vám to hľadanie značne uľahčí.

Výhodou aplikácie tiež je, že okrem počtu odberateľov dieťa nemá prístup k žiadnym ďalším informáciám o kanále. Neuvidí tak ani komentáre pod videom, ktoré môžu byť častokrát nevhodné.

Nevýhodou tejto aplikácie tiež môže byť to, že je hlavne pre menšie deti. 8-ročný syn či dcéra tu už zaujímavý obsah asi nenájdu, takže pre nich ostáva už iba bežný YouTube, kde sa stále nachádza množstvo nevhodného obsahu.

Zdroj | YouTube

Napriek tomu, že v zahraničí si aplikácia vyslúžila kritiku, jej slovenská verzia je dostatočne osekaná a pri testovaní som nezaznamenal žiaden nevhodný obsah. To ale neznamená, že sa tam nenachádza a preto je dobre byť ostražitý a kontrolovať, aké videá sleduje vaše dieťa.

Rodičia tiež majú v rámci rodičovského profilu k dispozícii funkciu časovač, ktorá deťom po konkrétnom čase aplikáciu zablokuje. Pokiaľ vás aplikácia YouTube Kids zaujala, stiahnuť si ju môžete zdarma pre systémy iOS a Android.

Stiahnuť aplikáciu