Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 5 min.
  • 10.8.2022

Kino kdekoľvek? Vyskúšali sme vreckový projektor so vstavanou batériou

Kino kdekoľvek? Vyskúšali sme vreckový projektor so vstavanou batériou
Stanislav Vinc
Kino kdekoľvek? Vyskúšali sme vreckový projektor so vstavanou batériou

Keď mi na stole pristála miniatúrna krabička s celkom funky dizajnom, nechcelo sa mi veriť, že môže ísť o skutočne použiteľný projektor. Reč je o vreckovom projektore ViewSonic M1 mini plus, s ktorým si vďaka jeho zabudovanej batérii pozriete film prakticky kdekoľvek, aj bez elektriny. Nápad dobrý, čo však realizácia?

ViewSonic M1 mini Plus nie je popisovaný ako vreckový projektor len tak pre nič, za nič. Na šírku má len 11 centimetrov, na výšku 2,7 centimetra a váži len cca 300 gramov. V batohu či kufri o ňom tak ani nebudete vedieť, pričom je dobré podotknúť, že v takejto podobe si vystačí aj sám. Reproduktor môžete nechať doma, jeden je zabudovaný priamo v projektore. Pribaliť si k nemu stačí iba diaľkový ovládač a ak idete preč na dlhšie, aj USB-C nabíjačku.

ViewSonic sa s dizajnom tohto projektora pekne vyhral. Takmer polovica jeho bieleho lemovania slúži ako stojan, ktorý vám umožní nastaviť si jeho sklon podľa potreby, prípadne si ho pomocou tejto „nohy“ môžete pokojne aj niekam zavesiť a v nastaveniach si jednoducho obraz prevrátiť hore nohami. Ak by sa vám pohľad naň zunoval, farebný kryt navrchu si môžete vymeniť za iný. Zopár ich nájdete priamo v balení.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pod týmto pekným povrchom sa nachádza hardvér schopný vytvoriť vám zo vzdialenosti 1,1 metra obraz s uhlopriečkou 40“, resp. až 80“, ak ho dáte aspoň 2,1 metra od steny. V každom prípade ide o obraz s rozlíšením 854 x 480 pixelov zobrazovaný so svietivosťou 120 lumenov. Ako vidíte na fotografiách, nejde o žiadne terno a počas dňa je tento projektor prakticky nepoužiteľný. Večer si s ním však aj napriek nižšiemu rozlíšeniu užijete parádny kinozážitok.

Obraz dopĺňa 2W reproduktor od JBL, ktorý nehrá vôbec zle a už len fakt, že je zabudovaný priamo do projektora a tak si so sebou nemusíte nosiť žiadne ďalšie audio, je na nezaplatenie. V praxi vám tak skutočne stačí nájsť nejaký kúsok bielej plochy a do pár sekúnd už môžete sledovať prakticky čokoľvek. Na jedno nabitie projektor vydrží prehrávať obsah zhruba po dobu 1,5 hodiny, takže akurát na jeden film. Vďaka USB-C ho však nie je problém napájať z prakticky akejkoľvek drobnej nabíjačky, teoreticky aj z dostatočne silnej powerbanky.

Povinnou súčasťou projektora je diaľkový ovládač, ktorý akoby z oka vypadol tým, ktoré nájdete pri lacných LED svetlách, niektorých autorádiách a mnohých čínskych gadgetoch. Tieto tenučké ovládače s tuhými tlačidlami sú na diaľkové zapnutie/prepnutie nejakých svetiel fajn, no preklikávať sa s nimi cez komplexnejší softvér či vyťukávať s nimi heslo, vôbec nie je príjemný zážitok. Tlačidlá sa zle stláčajú a ovládač sa celkovo zle drží v ruke. Chápem však, prečo ho ViewSonic použil – je pomerne odolný (najmä voči špine, ktorá nemá kam zaliezť) a je bezkonkurenčne kompakný, čo na cestách oceníte.

O akom softvéri je tu teda reč? To je dobrá otázka. Pod kapotou totiž ide o OS Android, nie však Android TV, ktorý poháňa moderné projektory a smart televízory. ViewSonic si tu akoby prispôsobil bežný mobilný Android a postavil si na ňom vlastnú nadstavbu prispôsobenú pre svoj projektor.

Súčasťou projektora je tak niekoľko aplikácií od Spotify cez YouTube a Twitch až po Netflix, ktorý tu namiesto TV verzie beží akoby vo verzii pre tablety. Ďalšie aplikácie si môžete stiahnuť prostredníctvom oficiálneho obchodu, alebo pokojne aj z alternatívnych zdrojov. Filmy, seriály a ďalší obsah tak môžete na projektore sledovať aj bez pripájania ďalších zariadení či periférií

K projektoru si však môžete pripojiť aj počítač, hernú konzolu či prakticky akékoľvek iné zariadenie vybavené HDMI portom. Ak ale nemáte po ruke kábel, využiť môžete aj možnosť zrkadlenia obrazu zo smartfónu či tabletu prostredníctvom Google Chromecast či Apple AirPlay. Zrkadlenie obrazovky ako takej cez AirPlay mi fungovalo skvelo. Akonáhle som sa však do projektora snažil odoslať akýkoľvek multimediálny obsah (napr. film z Disney+), aplikácia spadla alebo sa obsah na projektore skrátka neprehral. Na podobný problém som podľa recenzií nenarazil ani zďaleka ako jediný.

Ovládanie a softvér je to, čo mi na tomto projektore prekážalo najviac. Jeho výdrž, rozlíšenie i svietivosť sú vzhľadom na jeho kompaktné rozmery, určenie a cenu postačujúce, no projektor značne trpí nepohodlným ovládaním a softvérovými chybami, ktoré by sa snáď dali vyriešiť prechodom na odladenejší Android TV. Uvidíme, možno sa toho dočkáme pri budúcej generácii.