Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vyskúšali sme si špičkové dátové úložisko od Synology

Vyskúšali sme si špičkové dátové úložisko od Synology
TECHBOX
Vyskúšali sme si špičkové dátové úložisko od Synology

Čarovná skratka NAS ukrýva v sebe Network Attached Storage alebo sieťové dátové úložisko. My sme si mali možnosť vyskúšať čerstvú verziu operačného systému Synology DSM 7.0, ktoré stavilo na jednoduché používateľské prostredie.

Dátové úložiská sú výborným riešením na bezpečné uchovávanie a vzájomné zdieľanie dát s viacerými počítačmi. Samozrejmosťou je tiež podpora pre smartfóny či tablety. Aj v našej redakcii častokrát potrebujeme rýchlo zdieľať dokumenty a pristupovať k nim z rôznych miest. Hľadanie riešení však nie je vždy jednoduché. Aj preto je nový operačný systém Synology DSM 7.0 v rámci dátového úložiska vhodným riešením. Poďme však pekne postupne.

Synology v rámci svojho DiskStation Managera (DSM) predstavilo 7. generáciu tohto operačného systému, ktorá prináša štedrý počet noviniek. My sme si ich všetky vyskúšali.

Jednoduché používateľské rozhranie

Už po prvom spustení Synology DSM 7.0 budete v systéme doma. Žiadne komplikované nastavovanie, ale jednoduché a priamočiare ovládanie.

Pri využívaní vzdialeného serveru sa budete cítiť ako na novom počítači, na ktorom budete mať všetky funkcionality dostupné vrátane prehliadania videí, fotiek, súborov či kontroly zabezpečenia. Operačný systém ponúka všetky funkcie, na aké ste zvyknutý aj z bežných počítačov. Je pritom jedno, či používate macOS alebo Windows či dokonca Linux, systém je jednoduchý na prácu aj porozumenie.

Zdroj | Synology

Samotný Storage Manager systém vidíte prehľadne a to vrátane informácií o objeme úložiska či jeho aktuálnom zaplnení.

Všetky informácie si viete pozrieť v grafoch a iba s kľúčovými informáciami, ktoré potrebujete. Nový Storage Manager navyše dokáže rýchlo opraviť, prípadne automaticky nahradiť poškodené úložiská.

Počas našej práce s operačným systémom sme si tiež mohli vychutnať integrovaný hudobný prehrávač či kalendár, ktorý si viete takto zdieľať priamo cez cloud.

Ideálne pre jednotlivcov aj firmy

Keďže sieťové dátové úložisko dokáže automaticky zálohovať vaše dáta a ponúka prístup z viacerých zariadení, ide o ideálne riešenie pre jednotlivcov, ale aj firmy. Okrem ukladania dát, umožňuje vylepšiť flexibilitu a dostupnosť pre používateľov. To sú kľúčové vlastnosti pre prácu.

Synology DSM 7.0 ponúka napríklad vylepšené funkcie manažmentu používateľov. Predstavte si, že ste konateľom firmy a potrebujete, aby niektorí zamestnanci mali prístup len k určitým dátam. Žiaden problém. Stačí nastaviť jednotlivé povolenia v nastaveniach. Tieto povolenia viete dokonca exportovať na účely auditu alebo aby ste jednoducho mali prehľad, akí zamestnanci majú prístup k akým súborom.

Zdroj | Synology

Hlavný administrátor môže zároveň delegovať niektoré zo svojich funkcií na ďalších podriadených, napríklad na team lídrov, ktorí tak budú mať väčšie právomoci a budú flexibilnejší. U nás v redakcii môže napríklad šéfredaktor povoliť prístup k súborom s fotkami podľa tém, ktorým sa venujeme a zároveň ich uzamkne pre nových kolegov.

Výbornou správou sú tiež bohaté možnosti filtrovania a ovládania jednotlivých súborov. Príkladom sú fotky, ktoré si môžete vyfiltrovať podľa času vytvorenia, lokality, tagu, ale aj druhu fotoaparátu, šošoviek či hodnoty ISO. Opäť neoceniteľná funkcia v rámci našej redakcie, kedy častokrát fotíme s rôznymi fotoaparátmi či nastaveniami.

Zabezpečenie po všetkých stránkach

Pri dátových úložiskách je prioritou číslo jeden bezpečnosť. Aj preto nový operačný systém prináša vylepšené funkcie autentifikácie. Základom je viac-faktorová autentifikácia. Na túto autentifikáciu sa využíva nová Secure SignIn aplikácia, ktorou potvrdíte prihlásenie cez smartfón, prípadne FIDO2 riešenie, ktoré sa spolieha na funkcie ako USB key, Windows Hello či Touch ID na macOS. Nemusíte sa tak obávať slabého zabezpečenia, ktoré sa spolieha len na heslo.

Pokiaľ hovoríme o zabezpečení medzipamäte, Synology DSM 7.0 disponuje novou funkciou, ktorá dokáže zabrániť strate údajov, ktoré existujú iba na SSD disku a to tak, že ich zálohuje automaticky aj na HDD disk.

Zároveň Synology ponúka zabezpečenie pred rôznymi hrozbami cez pravidlené skenovanie súborov.

Hybridný Cloud

Jednou z hlavných noviniek operačného systému DSM 7.0 je aj integrácia cloudových riešení Synology Hybrid Share a Active Insight.

Hybrid Share umožňuje použitie cloudového úložiska a zdieľanie súborov medzi servermi. Ako príklad si môžeme uviesť tím vo firme, ktorý potrebuje prístup k rovnakému súboru naprieč rôznymi krajinami. Hybrid Share synchronizuje súbor medzi fyzickými zariadeniami a cloudovým úložiskom Synology C2, ktorého celková kapacita v rámci predplatného je až 200 terabajtov. Súbor tak bude dostupný pre všetkých používateľov a bude zálohovaný v cloude. Zároveň toto riešenie pomáha šetriť počiatočné náklady, ktoré sa pri začínajúcich firmách môžu vyšplhať veľmi vysoko.

Pri funkcii Hybrid Share je nutnosť vlastniť NAS. Systém však umožňuje prepojenie jednej zložky Hybrid Share s viacerými zariadeniami Synology NAS.

Synology C2 podporuje viacero cloudových služieb, ktoré je možné používať aj bez vlastníctva NAS. Príkladom je manager pre správu hesiel C2 Password.

Platí, že zdieľané súbory sú chránené zašifrovaním AES-256. Šifrovanie sa tiež stará o to, aby k súborom nemal prístup nikto mimo povolených používateľov.

Druhá cloud funkcia Active Insight sleduje výkon, aktuálne údaje a všetky prepojené Synology zariadenia cez portál alebo mobilnú appku. Máte tak podrobný prehľad o všetkom, čo sa na vašich serveroch deje vrátane historických štatistík a to vrátane serverov, ktoré sa nachádzajú v ostatných krajinách.

Takmer nekonečné úložisko

Synology navyše nové úložisko plánuje podporovať a rozširovať o ďalšie lákavé funkcie. Príkladom je aj maximálny objem jedného zväzku, ktorý môže mať veľkosť až 1 petabajt. Takýto objem ocenia najmä veľké firmy, ktoré pracujú s dátovými archívmi a 4K Ultra HD videami.

Samotné úložiská sa dajú prepínať bez toho, aby jednotlivé disky prešli do obmedzeného režimu. Spätný zápis v novom operačnom systéme je rýchlejší až o 50 %. Medzi ďalšie výhody patrí sada nástrojov pre jednoduchú údržbu či automatickú výmenu diskov bez zníženia efektivity. Pridanie nových diskov trvá navyše iba pár sekúnd.

Zdroj | Synology

Videá a fotky si navyše môžete pozerať v samostatných aplikáciách, ktoré do operačného systému pribudli a ktoré sú porovnateľné so službami, aké ponúkajú počítačové softvéry či Google Fotky. Pôvodné aplikácie Moments a Photo Station tak nahradila aplikácia Synology Photos, ktorá kombinuje výhody oboch predchodcov.

Viete si tak fotografie a videá prezerať v timelineoch, rozdeľovať do súborov či ich zdieľať iba s konkrétnymi osobami. Nechýba rozpoznávanie tvárí a samozrejmosťou je prepojenie so smartfón aplikáciou, s ktorou môžete fotky priamo prehrávať na TV. Všetky fotky zo smartfónu sa vám zároveň ukladajú priamo na NAS server.

Synology NAS ponúka veľké množstvo funkcií. Na tento účel vydala spoločnosť aj edukatívne videá a tréningy s profesionálmi a to dokonca v českom jazyku. Tie vás prevedú inštaláciou, nastaveniami a hlavne tipmi a trikmi, ako používať nové funkcie. Stačí kliknúť na tento odkaz a spustiť tréning.

V prípade, že vás nový operačný systém zaujal, DSM 7.0 je od 29. 6. k dispozícii pre zariadenia Synology radu J, Value a Plus. Aktualizácie pre ostatné modelové rady budú vydané v najbližších mesiacoch.

Pokiaľ hľadáte univerzálne sieťové úložisko, ktoré sľubuje prvotriednu ochranu dát, bohaté možnosti zdieľania a hlavne jednoduché používateľské rozhranie, potom vám môžeme nový operačný systém Synology DSM 7.0 len odporučiť.