Reklama

Vyskúšali sme si Huawei Mate X. Je lepší, ako sme čakali

Roman Calík

Huawei Mate X nečakane dorazil na Slovensko, mohli ste si ho dokonca pozrieť aj vy počas festivalu IXPO 2019. Rozkladacím smartfónom podľa nás patrí budúcnosť, pozrite sa, prečo si to myslíme.

Najväčšími hviezdami výstavy MWC 2019 bola rozhodne dvojica Samsung Galaxy Fold a Huawei Mate X. Boli však ukryté za sklom a okrem statických fotografií sme nemali žiadnu možnosť sa k novinkám viac priblížiť. Samsung Galaxy Fold sa medzitým dostal k vybraným redakciám na testy, no tie nedopadli vôbec dobre, a tak Samsung uvedenie svojho prvého rozkladacieho smartfónu odkladá. Huawei tak má šancu s Mate X svojho rivala predbehnúť.

Pozrite si

Samsung Galaxy Fold – prvý skladací smartfón, ktorý si môžete kúpiť

Nový Huawei Mate X sa podľa zástupcov značky dostane aj na náš trh, čo je potešujúce. Môže to však trvať ešte niekoľko týždňov. Naskytla sa nám však možnosť vyskúšať si ho priamo na Slovensku, a to počas IXPO 2019. Prvý dojem? Wow! Toto zariadenie si vieme predstaviť vo svojom vrecku.

Huawei Mate X je pritom už 5G smartfónom, takže je pripravený aj na budúcu generáciu dátových sietí. Veľkým plusom je, že aj v zavretom stave ho zmestíte do vrecka bez toho, aby vám výrazne prekážal. Vyskúšali sme si to a s hrúbkou tela 11 mm to naozaj nie je problém.

Celkovo sme mali zo spracovania smartfónu veľmi dobrý dojem a obava z „krehkosti“ veľkého displeja, ktorý sa nachádza na vonkajšej strane, upadla po prvých sekundách. Jeho životnosť si však netrúfame odhadnúť, rozhodne si naň budete musieť dávať veľký pozor. Vzhľadom na predpokladanú cenu okolo 2 300 eur ho pravdepodobne budete radšej nosiť v špeciálnom puzdre ako vo vrecku.

V zavretom stave môžete naplno pracovať so 6,38″ displejom, ktorý sa nachádza vedľa trojice fotoaparátov alebo so 6,6″ displejom na druhej strane. Funguje to jednoducho, ktorý k sebe natočíte, s tým práve pracujete. Toto je obrovský rozdiel v porovnaní s Galaxy Fold, kde máte vonkajší iba 4,6″ displej. Jeho veľkosť prekážala takmer každému recenzentovi. Mate X tak používate ako váš bežný smartfón, akurát je hrubší.

Pozrite si

Huawei Mate X je skladací smartfón otvárajúci dvere do sveta 5G

USB-C nabíjací konektor nájdete v „brade“ zariadenia, ktorá pripomína valček známych tabletov od Lenova. Práve tu sú aj ovládacie prvky pre hlasitosť, tlačidlo zapnutia/vypnutia pravdepodobne aj s čítačkou odtlačkov prstov a trojica fotoaparátov. Tie môžete používať s akýmkoľvek displejom. Ak používate najmenší, trojica fotoaparátov nahradí selfie kameru. Ak používate väčší 6,6″ displej fotíte s Mate X rovnako ako s vaším smartfónom.

To najlepšie však prichádza ak stlačíte vystupujúce tlačidlo pod nápisom LEICA, vtedy odomknete rozkladaciu konštrukciu a otvoríte OLED displej v najväčšej možnej uhlopriečke – 8 palcov (2480 x 2200 px). Wow, vyhrklo z nás opäť. Toto je budúcnosť, ktorú by sme vo vrecku chceli už dnes!

Aby ste displej „vyrovnali“ je potrebné počkať na jemné cvaknutie, podľa ktorého viete, že konštrukcia je pripravená na používanie rozloženého displeja. Nestane sa vám, že by sa vám po tomto zacvaknutí displej prehol počas používania oboma rukami. Toto riešenie sa nám páči. Po rozložení máte v rukách veľmi tenké zariadenie, na ktorom sa vám budú lepšie písať aj dlhšie správy a čítať web stránky, kľudne aj tá naša.

Veľkou výhodou je, že si obsah na displeji môžete rozdeliť na dve časti, takže multitasking tu má svoje opodstatnenie. Je to akoby ste naraz používali dva smartfóny vedľa seba, avšak s jedným procesorom, jednou pamäťou a jednou batériou. Mimochodom tá má 4 500 mAh, takže by Mate X mal vydržať určite aspoň deň používania.

Príjemným prekvapením je, že po úplnom roztvorení nevidíte zvlnenie displeja, jednoducho máte pocit, že používate plnohodnotný tenučký 8-palcový tablet až na to, že pomer strán je takmer štvorcový 8:7,1. To má však aj svoje nevýhody napríklad pri prezeraní videí na celú obrazovku alebo pri prehliadaní fotografií. Ak však fotíte v roztvorenom stave, grafika prostredia fotoaparátu zaplní celú obrazovku. Rovnako ako aj kompletné menu smartfónu sa formátu displeja prispôsobí.

Celkovo sme mali z používania Mate X veľmi dobrý pocit. Preklopenie obrazu z menšieho na väčší či na najväší displej bolo rýchle, rovnako aj reakcie. Mnohé aplikácie však na nový formát nie sú prispôsobené, a tak sa budú používať zložitejšie. Čo musíme oceniť je čístý veľký displej bez výrezov, dierok v displeji či iných súčasných riešení, ktoré sa používajú pri bežných smartfónoch. Dokonca aj konkurenčný Galaxy Fold po roztvorení nemá čistý formát displeja.

Smartfón sme niekoľkokrát zatvárali, otvárali a prvý dojem z konštrukcie je nad naše očakávania. Súčasné smartfóny už podľa nás dosiahli vrchol vo veľkosti uhlopriečky a ak chceme ísť ďalej je tu len cesta rozkladacích alebo rolovacích displejov. V mnohých situáciách si totiž vieme predstaviť výhodu rozložiť displej na väčší.

Vyslovene sa už tešíme ako Huawei Mate X budeme v redakcii testovať a vyskúšame si ho v bežnom živote. V redakcii rozkladacím displejom veríme, ide podľa nás o ideálnu kombináciu kde z bežného smartfónu vytvoríte pracovné zariadenie na písanie dlhších textov, komunikáciu či pohodlnejšie čítanie web stránok.

Pozrite si aj video z výstavy IXPO 2019, kde sme s Matejom okrem Huawei Mate X našli aj iné gadgety.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.