Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vyskúšali sme Ready For na novej vlajkovej lodi Motorola moto g100

Vyskúšali sme Ready For na novej vlajkovej lodi Motorola moto g100
Stanislav Vinc
Vyskúšali sme Ready For na novej vlajkovej lodi Motorola moto g100

V redakcii sme si mali možnosť vyskúšať novú vlajkovú loď Motorola moto g100. Vlajkou je najmä vďaka skvelému hardvéru, no tentokrát v úzadí nezostáva ani softvér. Motorola totiž prekvapila a spolu s týmto modelom predstavila aj prostredie Ready For, ktoré premení váš smartfón na stolný počítač, konferenčné centrum či hernú konzolu do obývačky.

Motorola tento rok značne prekopala názvoslovie aj samotnú ponuku svojej obľúbenej g-série smartfónov, v ktorej si nájde svoje prakticky každý. Po modeli moto g30, ktorý sme postavili do foto-súboja proti konkurenčnej vlajkovej lodi, sme si tentokrát mali možnosť vyskúšať vlajkovú loď aj od samotnej Motoroly. Novinka moto g100 rozhodne má čím prekvapiť.

Kompletný popis parametrov dajme tentokrát bokom, nájsť ich môžete v našom pôvodnom článku z predstavenia tohto modelu. Pozornosť si v tomto kontexte zaslúži čipset Qualcomm Snapdragon 870 5G, ktorý stavia model moto g100 na pozíciu top-end smartfónu, hoci do predaja vstúpil s cenou 499 € a na náš trh vo vybranej distribúcii dokonca s cenou už od 399 €.

Motorola potenciál tohto čipsetu využila nielen na samotné zrýchlenie systému a zlepšenie výkonu v hrách, ale aj na možnosť premeny tohto smartfónu na prakticky plnohodnotný počítač. Iste, toto nie je vo svete smartfónov úplná novinka a napadnúť vám v tomto smere môže napríklad konkurenčný Samsung DeX. Pozrite sa však ešte raz, o smartfóne z akej cenovej kategórii je tu reč.

Svoje desktopové prostredie Motorola nazýva Ready For a delí ho na štyri základné režimy – Počítač v mobile, Televízor, Hra a Video chat. Ten prvý vás privíta známym používateľským prostredím, aké poznáte z bežných operačných systémov, zatiaľ čo ďalšie tri vás rovno nasmerujú na streamingové a četovacie aplikácie alebo hry v prostredí prispôsobenom pre veľké obrazovky a televízory.

Všetky štyri režimy samozrejme stavajú na klasických Android aplikáciách a hrách, ktoré máte nainštalované vo vašom smartfóne. Spustiť v režime Ready For tak môžete čokoľvek, čo bežne využívate v bežnom režime smartfónu. Otázkou je iba to, či je daná aplikácia alebo hra prispôsobená pre ovládanie pomocou kurzora a klávesnice.

Klávesnicu a myš môžete k smartfónu pripojiť cez Bluetooth alebo aj USB. Ak máte po ruke hub s USB-A, USB-C a HDMI portom, máte vyhrané. Pomocou jedného konektora sa tak budete môcť súbežne postarať o pripojenie smartfónu k externej obrazovke, nabíjačke a klávesnici/myši alebo inému príslušenstvu. Ak myš práve nemáte po ruke, nahradiť ju môžete displejom samotného smartfónu, ktorý sa dokáže prepnúť do režimu touchpadu.

Drvivá väčšina aplikácií je na toto prostredie pripravená a tak si v režime Počítač v mobile môžete pohodlne zapnúť vašu prácu v kancelárskych programoch, k tomu pre rozptýlenie napr. YouTube či Spotify alebo aj videohovor cez Meet, Teams či Zoom. Samozrejme musíte počítať s tým, že sa skutočne jedná o Android aplikácie na veľkej obrazovke a tak od nich netreba očakávať všetky funkcie, ktoré ponúkajú ich obnože na desktopových operačných systémoch.

Tu a tam aj v režime Ready For narazíte na aplikácie, ktoré si s ovládaním pomocou kurzora alebo netradičným pomerom strán okna, v ktorom ich spustíte, až tak dobre nerozumejú. Spomedzi tých najznámejších v prostredí Ready For z mojej skúsenosti najhoršie fungoval Instagram. V prípade hier zas pochodíte prakticky iba v prípade, že ku smartfónu pripojíte herný ovládač, ktorý už dnes podporuje väčšina väčších titulov.

To ale nemusíte považovať za úplnú prekážku, Motorola moto g100 vďaka svojmu výkonnému hardvéru dokáže aj popri aktívnom režime Ready For fungovať aj naďalej ako bežný smartfón a tak na ňom môžete bez problémov vybaviť všetko, čo plnohodnotne nevybavíte v desktopovom prostredí.

Režimy Televízor, Hra a Video chat vychádzajú priamo z hlavného režimu, ich ovládanie je ale prispôsobené pre väčšie obrazovky, resp. pre prípady, že by ste smartfón pripájali ako taký k monitoru alebo televízoru bez klávesnice alebo myšky. K týmto režimom sa môžete priamo z režimu Počítač v mobile prekliknúť zapnutím aplikácie Centrum zábavy. Aplikácie a hry fungujú v prostredí Ready For bez ohľadu na výber režimu úplne identicky, rozdiel je iba v ich spustení v okne alebo na celej obrazovke.

Ready For funguje na ľahšiu prácu, konzum multimédií či videohovory naozaj dobre a vytvára pocit, že váš konvenčný počítač budete môcť už čoskoro nahradiť vašim smartfónom. Aby sa tak mohlo stať, vývojári jednotlivých aplikácií budú musieť zapracovať na ich úprave pre desktopové prostredie. Po hardvérovej stránke je už totiž Motorola moto g100 na takúto možnosť plne pripravená.

Smartfón Motorola moto g100 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.