Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
 • #TV
 • 7 min.
 • 27.7.2021

Vyskúšali sme prvý odolný televízor do exteriéru, Samsung The Terrace

Vyskúšali sme prvý odolný televízor do exteriéru, Samsung The Terrace
Števo Porubský
Vyskúšali sme prvý odolný televízor do exteriéru, Samsung The Terrace
86 %
Samsung predstavil televízor The Terrace minulý rok. Po roku sa dostal aj na náš trh a tak sme si novinku mohli vyskúšať. Hoci na našu redakčnú terasu prvý exteriérový televízor nedorazil, novinku sme si vyskúšali na streche/terase priamo v Samsungu. Rozdiel oproti tej redakčnej terase je hlavne v orientácii.

Výhody

 • odolnosť voči vode a prachu
 • k dispozícii je aj soundbar
 • strohý a nevtieravý dizajn
 • výborný obraz v tieni
 • rýchle a jednoduché menu

Nevýhody

 • množstvo odrazov
 • vysoká cena
 • slabý zvuk (čisto televízora)

Kým v redakcii máme na terase väčšinu dňa tieň, na terase Samsungu na najvyššom poschodí kancelárskej budovy je to so slnkom podstatne horšie. Horšie v zmysle, že tu sa mu nevyhnete a tak televízor musel ukázať maximum čo vedel.

A hoci toho vie dosť, žiaľ odrazom a zhoršenému sledovaniu sa nevyhol. Ale postupne a poporiadku.

Už na prvý pohľad ma zaujal dizajn novinky. Hoci sú jeho rámiky okolo displeja pomerne hrubé, sú z kovu, ako aj celá zadná strana a nikde na televízore nenájdete logo Samsung. Teda nájdete, ale nie pri pohľade spredu. Som jedným z tých, ktorým prekáža ak si výrobca „capne“ veľké logo do stredu displeja či na niektorú zo strán. Ja som si kúpil televízor a chcem sa pozerať na displej, nie na logo, ktoré navyše je neraz ešte aj podsvietené. To neplatí ale iba na Samsung, vôbec nie.

Tu mi preto Samsung ulahodil a nenápadné logo je jedine na bočnej strane. Tá je pomerne hrubá, má takmer 6 cm, takže logo sa tu zmestilo bez najmenších problémov.

Logo dokonca nenájdete ani na časti s IrDA prijímačom a ďalšími senzormi, vďaka ktorým sa automaticky riadi samotný televízor.

Samsung The Terrace je unikátny hlavne v tom, že odoláva povetersnostným vplyvom. To znamená, že mu nerobí problém postriekanie vodou, ale ani prach pri vlhkosť. Všetko však iba do určitej miery, konkrétne podľa IP55.

Novinka na našom trhu zaujme hlavne práve odolnosťou voči prachu a vode, takže ju pokojne môžete nechať na terase prakticky celý rok. Teda takmer, pretože na zimu, resp. už na jeseň ju budete musieť stiahnuť niekam do interiéru. Mráz by mohol tekuté kryštály poškodiť. Nehovoriac o výrazne väčšom množstve dažďa počas jesene či skorú jar.

Televízor som, samozrejme, skúsil obliať. Neudialo sa nič. Voda stiekla, akoby sa nechumelilo. Skúste to spraviť so svojim televízorom doma. Vlastne neskúšajte, bol by to veľmi zlý nápad. Dokonca by ste ho nemali ani čistiť napríklad čističmi na okná. Tekutina totiž dokáže stiecť pod rám a narobiť v tele televízora nezvratné škody.

Tu to nehrozí. The Terrace je takmer kompletne utesnený, dokonca má aj kryt na všetky káble a porty. Aj ten je z kovu.

Aby som nezabudol. Rozmery 65″ (testovaného) modelu sú 1 466,3 x 851,1 x 59,8 mm, hmotnosť je  až 38,9 kg a to bez podstavca, takto pekne zaveseného na stene. Kový rám a určite masívne pasívne chladenie (keďže novinka nemá výduchy) spravili svoje. Pre porovnanie, 65″ model série Neo QLED N90A má 24,4 kg, teda o 14,5 kg menej!

65″ model, a vlastne aj všetky ostatné dve uhlopriečky (55″ a 75″) majú QLED LCD displej s rozlíšením 4K Ultra HD (3 840 x 2 160 px). Samozrejmosťou je podpora HDR, HDR10+ i HLG.

Aby bol obraz čo najjasnejší aj v exteriéri, Samsung zvolil výkonnejšie priame podsvietenie (max 2 000 nitov) a novú antireflexnú vrstvu. Žiaľ, pri pohľade na televízor to až také jasné nebolo. Pokiaľ som sedel v tieni a televízor bol v tieni, všetko bolo výborné. Minimálne odrazy, aj to iba vtedy, keď sa na televízore objavila tmavá scéna.

Akonáhle som si ale sadol „na slnko“, inak povedané „do bazéna“, na televízore som nevidel nič. Ten totiž ostal v tieni a masívny svetelný rozdiel medzi tieňom a priamym slnkom nedokázalo podsvietenie nijakým spôsobom dohnať. Výsledkom bolo, že som sa viac-menej iba videl v odraze pomerne tmavej lesklej plochy displeja.

Mimochodom, aj samotný Samsung na webe k novinke uvádza: „The Terrace je navrhnutý na umiestnenie a použitie vo vonkajšom prostredí v tieni. Televízor môže byť čiastočne vystavený okolitému/nepriamemu slnečnému žiareniu, malo by sa mu však vyhýbať.“

Na chod všetky tri veľkosti využívajú Quantum Procesor 4K, ku kvalitnému podaniu obrazu pomáha aj technológia Quantum Dot, Ultimate UHD Dimming Pro či Contrast Enhancer. Nechýba ani umelá inteligencia, ktorá na základe aktuálneho prostredia nastaví obraz (Adaptívny obraz), ale aj zvuk (Adaptívny zvuk) k dokonalosti.

Rozdiel medzi zapnutou AI v exteriéri ale nepocítite. Možno večer, keď bude sledovanie pohodlnejšie aj vďaka minimalizácii externých ruchov prostredia, ale aj vďaka eliminácii okolitého svetla. Večer padne k filmu vhod aj režim Filmmaker Mode.

Operačným systémom nového televízora The Terrace je OS Tizen, ktorý Samsung šperkuje k dokonalosti už roky. Tomu nemám čo vytknúť. Je rýchly, intuitívny a jednoduchý na ovládanie. Aj keď používate inú značku, zorientujete sa v ňom v priebehu pár minút.

Samozrejmosťou je obrovská miera možností nastavenia, nechýba podpora hlasových asistentov či zapojenie do IoT siete, ovládanie cez smartfón apod. Samozrejmosťou je aj podpora AirPlay 2. Aby to bol Samsung, nechýba ani Ambient mód (Ambient Mode+) pre zobrazenie „šetriča“ ako žiadny iný. Chýbať nesmie ani tzv. Sound Wall.

Miernym sklamaním sú len tri HDMI porty, no v exteriéri sa asi nepočíta s pripojením viacerých periférií, navyše aj soundbar je možné spárovať bezdrôtovo. Wi-Fi modul je však vo verzii Wi-Fi 5, Bluetooth v ešte staršom 4.2 štandarde. Technológie ako Freesync či G-SYNC tu nehľadajte.

Televízor Samsung The Terrace bol pripojený bezdrôtovo k novému 3-kanálovému soundbaru HW-LST70T s výkonom 210 W bez potreby subwoofera.

Ten je rovnako odolný voči vode a prachu, čo je iba plus. Veľkým plusom je tiež výrazné zlepšenie zvukového prejavu zostavy. Zvuk 20 W stereo reproduktorov televízora na exteriér nestačí, soundbar je nevyhnutnosťou.

Prekvapili ma však diaľkové ovládače na stole. Aj k televízoru, aj k soundbaru Samsung pribaľuje klasické ovládače, ktoré vyzerajú, že nie sú odolné voči vode či prachu. To iba vyzerajú, v skutočnosti majú byť ešte odolnejšie (IP56) ako samotný televízor či soundbar.

Samsung The Terrace je k dispozícii s tromi uhlopriečkami za odporúčanú cenu 3 899,00 € (55″), 4 999,00 € (65″) a 6 499,00 € (75″). Soundbar HW-LST70T stojí ďalších 849,00 €. Lacné to veru nie je. Pre porovnanie, 65″ model Neo QLED 4K TV (QE65QN90A Séria QN90A (2021)) stojí 2 199 €.

Samsung The Terrace mohol byť prekvapením roka, no nie je. Je to síce odolný televízor do exteriéru s obrazom ako špičkové QLED modely z minulého roka, no ani 2 000 nitov v peaku mu nepomôže v slnečnom počasí. Na druhej strane pozrieť si film večer na terase môže byť veľký zážitok… len trošku drahý aj oproti modelom v vlastných radov.