Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 6 min.
  • 8.2.2020

Vyskúšali sme prvú mini LED telku TCL 65X10 s Onkyo soundbarom

Vyskúšali sme prvú mini LED telku TCL 65X10 s Onkyo soundbarom
Števo Porubský
Vyskúšali sme prvú mini LED telku TCL 65X10 s Onkyo soundbarom
91 %
Čínske TCL, jeden z najväčších výrobcov televízorov na svete, na jeseň minulého roka predstavil svoj prvý top-end model s Quantum Dot LCD displejom, mini LED podsvietením a pripojeným soundbarom s logom Onkyo. Nám sa toto 65-palcové monštrum podarilo vyskúšať, hoci len na krátky moment v brnenskej fabrike, kde sa kedysi vyrábali stolné futbaly. Aká je aktuálne najlepšia a zároveň najdrahšia telka od TCL?

Výhody

  • výborný obraz
  • elegantný dizajn
  • Android TV

Nevýhody

  • pomerne vysoká cena
  • nemožnosť pripojiť subwoofer
  • slabý audio výkon

TCL 65X10 nie je vôbec obyčajný televízor. Stačí sa naň pozrieť. Je obrovský, má pripojený soundbar priamo k podstave a ani spracovanie nie je vôbec na zahodenie. Hoci ide o plastový model (okrem stojanu), všetko je spracované na jednotku. Toto nie je ani zďaleka prvý televízor od TCL a je to i vidieť. Detaily, ktoré na prvý pohľad pôsobia ako kov sú spracované veľmi efektne.

Páči sa mi aj minimálny rámik okolo displeja, ktorý vzhľadom na veľkosť je vcelku zanedbateľný. Pozitívom je i to, že zadná strana televízora je tiež pomerne elegantná. Len to nesúrodie mi akosi prekáža. Kým predná strana aj so stojanom sú tmavosivé, zadná časť je čierna. Pritom horná časť zadnej strany je až klavírne lesklá, zvyšok je matnejší a so štruktúrou.

Rovnako podivné mi príde aj diaľkové ovládanie. V balení ú dve. Jedno komplexnejšie, druhé jednoduchšie, ale elegantnejšie. Je však strieborné. Pritom žiadna časť televízora nie je strieborná. Strieborné máte doma veľmi ťažko aj iné diaľkové ovládače, takže nech ho položíte kdekoľvek (k televízoru, k iným diaľkovým), stále bude ako päsť na oko.

Keď už ale spomínam diaľkové ovládače. Na malé diaľkové s malými a hustými tlačidlami sa zvyká dlhšie, počas krátkeho testu som namiesto kroku späť často stláčal tlačidlo Netflix. Obe diaľkové majú práve aj Netflix tlačidlo. Toto kvitujem, hoci to nemá byť reklama na Netflix.

Úplne dokonalé by však bolo, keby si používateľ mohol toto tlačidlo aj vďaka operačnému systému Android upraviť. Napríklad niekto obľubuje Amazon Prime Video či HBO Go alebo akúkoľvek inú streamovaciu službu.

Plastové diaľkové nemá možnosť hlasového ovládania. To je ale možné aj cez smartfón. Televízor podporuje Google Assistant aj Amazon Alexa.

Televízor má v hornej časti hrúbku 16 mm, následne ale narastá na 58, resp. až 81 mm v spodnej časti. Napájanie televízora je vľavo, všetky porty sú ale vpravo. K dispozícii je DVB-T2/C/S2 tuner, CI+ slot, 3x HDMI 2.0b s 1x MHL, 2x USB 2.0, Ethernet, digitálny audio výstup či 3,5 mm audio výstup na slúchadlá. Ak však máte viac externých zariadení, môžete mať s obmedzeným počtom portov problém. Škoda ale absencie manažmentu káblov.

Soundbar je pevný v prípade montáže na stôl – je súčasťou stojana. Televízor je ale možné aj zavesiť na stenu pomocou VESA úchytov. V takom prípade sa soundbar kotví pod televízor na pribalené konzoly.

Displej ma 65“ (164 cm) a 4K UHD rozlíšenie. Ide o Quantum Dot, takže je od Samsungu, no TCL si vyrobilo vlastné podsvietenie s názvom Mini LED. Ide o cca 15 000 LED miniatúrnych diód, ktoré TCL rozdelilo to 768 segmentov. Vďaka tomu je podsvietenie jasnejšie, no žiaľ nie v prípade, že na televízor svieti slnko. Odrazy sú veľmi viditeľné, hlavne pri čiernom podklade, resp. tmavých scénach.

Inak je podanie čiernej farby špičkové a celkom sa približuje OLED panelom. Na najnovšie QLED modely od Samsunugu ale nemá, podľa mňa ide o displej z roku 2018. Tým nechcem povedať, že je zlý, no aktuálne najnovšie QLED displeje od Samsungu sú ešte o čosi lepšie, majú vyšší jas a aj s priamym svetlom sa vedia popasovať lepšie.

Pozorovacie uhly sú špičkové. Podanie obrazu taktiež. Dá sa, samozrejme, vyladiť podľa vašich preferencií. Displej sa pýši jasom 1 500 nitov a PPI indexom na úrovni 3 200. Displej má 100 Hz frekvenciu a 4K Ultra HD, 3 840 x 2 160 px, rozlíšenie. Nechýba podpora pre Dolby Vision, HDR10 a HLG. Ani o niekoľko rokov tak nebude svojimi parametrami výrazne zastaraný. 

Tým, čo je na novinke iné, je pribalený soundbar. Ten je od japonskej spoločnosti Onkyo, ktorá sa audiu venuje už desiatky rokov. Navyše soundbar ako jeden z mála na trhu podporuje aj najpokročilejší zvukový štandard pre filmy – Dolby Atmos. Aj preto som sa naň tešil.

Soundbar má podľa výrobcu výkon 2x 10 W + 2x 15 W, pričom dvojica meničov smeruje dohora pre podporu Dolby Atmos zvuku. Zvuk je síce celkom podarený, výšky aj stredné tóny vie podať veľmi kvalitné, no ak je televízor na konzumáciu filmov a videí, navyše s podporou Dolby Atmos a Dolby Vision, očakával by som, že zo zvuku spadnem na zadok. Nič také sa nekonalo.

Za dôvod považujem absenciu kvalitných hlbokých tónov, ktoré vie vyčariť jedine poriadny subwoofer alebo aspoň veľké pasívne žiariče v tele soundbaru. Ani jedno ani druhé v TCL 65X10 nečakajte. Druhým dôvodom možno bola aj samotná miestnosť – veľký openspace s vysokými stropmi. Skôr sa však prikláňam k prvej možnosti.

Inou veľkou škodou je, že TCL nedodáva k soundbaru, resp. testovanému modelu externý subwoofer, ktorý by vedel perfektne doplniť práve chýbajúce hĺbky. Bez nich je nech Dolby Atmos soundbar síce fajn, ale nedostanete z neho ani náhodou to, čo by ste od Onkyou soundbaru s Dolby Atmos očakávali. 

Soundbar je pritom takmer rovnako široký ako samotný televízor. V sebe má zabudované iba 2 + 2 reproduktory. Aspoň dva pasívne žiariče by mu tiež neuškodili. A čerešnička na záver, soundbar prekáža diaľkovému ovládaniu, keďže IrDA snímač je na televízore tesne nad soundbarom, takže v istých polohách (aj pri možnom sedení na gauči) program neprepnete.

Operačným systémom je Android TV postavená na Androide 9. Systém je pomerne rýchly aj vďaka 4-jadrovému procesoru. Nastavenia sú pomerne bohaté, upraviť si môžete prakticky všetko, na čo by ste mali v prípade televízora chuť. Podľa aktuálneho zdroja (ak má Dolby Atmos či Dolby Vision) sa upravujú aj nastavenia.

2 599 € je suma, ktorú potrebujete za nový TCL 65X10. Pre mňa osobne je to pomerne odvážna cena. Áno, súčasťou balenia je soundbar Onkyo, no jeho prejav mi nepríde až tak výrazný, aby som zaň priplácal niekoľko stoviek navyše. Zásadným nedostatok je nemožnosť pripojiť bezdrôtový subwoofer.

TCL 65X10 je výborný televízor, no TCL to podľa mňa prehnal s cenou, ktorú nasadil vcelku vysoko. Cena pod 2 000 € by bola podstatne prijateľnejšia za to, čo všetko novinka ponúka. Málo toho nie je, preto nemôže stáť v súčasnosti 1 000 €, no viac ako 2,5x vyššia suma je veľa.