Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vyskúšali sme iPhone 13 Pro zo Swappie. Aké sú podmienky a aká je realita?

Vyskúšali sme iPhone 13 Pro zo Swappie. Aké sú podmienky a aká je realita?
Stanislav Vinc
Vyskúšali sme iPhone 13 Pro zo Swappie. Aké sú podmienky a aká je realita?

Fínska spoločnosť Swappie vzala európsky trh s repasovanými smartfónmi od Apple útokom a aj na Slovensku sa z nej stal prakticky instantný fenomén. V redakcii sme sa preto rozhodli vyskúšať, ako je to so zariadeniami od Swappie v skutočnosti a tak sme si na paškál vzali reálny smartfón z ich ponuky – repasovaný iPhone 13 Pro.

Hoci Apple už niekoľko rokov pokrýva modelmi z rodiny iPhone SE a staršími modelmi v dopredaji prakticky celé cenové spektrum smartfónov aj od tých najlacnejších, značka „iPhone“ je stále vnímaná ako jedna z tých prémiovejších.

Niet sa preto čomu čudovať, že Swappie urobilo na trhu rozruch. S repasovanými zariadeniami sa totiž automaticky spája aj možnosť istej zľavy oproti oficiálnej cene nových kusov. Zabúdať však netreba ani na fakt, že tento spôsob predaja vracia do obehu použité zariadenia, čo nepochybne znižuje produkciu elektronického odpadu a teda celkovú záťaž na životné prostredie.

Zdroj | Swappie

Oproti bazárom a ďalším metódam priameho predaja použitých zariadení, sú repasované zariadenia prísne kontrolované na prípadné poškodenia a závady. Swappie sa zaručuje, že iPhone kúpený od nich prešiel technickým skúšobným procesom pozostávajúcim z 52 krokov, ktorý zaručí, že je plne funkčný. To platí aj pre batérie, ktoré si zachovávajú minimálne 80 % zo svojej pôvodnej kapacity. Čo je však z pohľadu spotrebiteľa určite najpodstatnejšie, na všetky svoje zariadenia poskytuje 12-mesačnú záruku.

Swappie sa navyše skôr ako na bazár podobá viac na e-shop, v ktorom si okrem modelu môžete vybrať aj kapacitu internej pamäte, ako aj stav jeho opotrebovania. Na výber máte z troch úrovní – Prijateľný (telefón môže mať hlboké škrabance, priehlbiny a pod.), Veľmi dobrý (menšie škrabance a drobné poškodenia) a Výborný (takmer bezchybný, maximálne na ňom nájdete mikro-škrabance). Vybrať si tiež môžete, či chcete zariadenie s pôvodnou (štandardnou) batériou, alebo si radšej priplatíte za kus s novou batériou.

Zdroj | Swappie

Takýmto spôsobom tak pri objednávke repasovaného smartfónu od Swappie budete vopred presne vedieť, aké zariadenie máte očakávať. Počítať však musíte s tým, že vami vysnívaný model v konkrétnej konfigurácii nemusí mať práve v tej chvíli Swappie na sklade. Napr. v čase písania tohto článku bol model iPhone 13 Pro v 128 GB verzii úplne vypredaný a vo vyšších pamäťových verziách bol zas dostupný iba v jednom z troch vyššie spomínaných „stavov“.

Sledovať však pár dní webovú stránku Swappie sa však určite oplatí. Napr. práve model iPhone 13 Pro v 128 GB verzii, ktorý sa dostal do rúk nám a ktorý je na našom trhu oficiálne predávaný za cenu 1 149,00 €, si môžete zo Swappie zaobstarať za cenu od 919,00 do 1 089,00 €, v závislosti od stavu. Ceny sa pritom vyvíjajú v čase a závisia tiež od dostupnosti konkrétnych modelov, takže sa stránku Swappie rozhodne oplatí sledovať pravidelne. Ako nami vybraný kúsok líši od nového iPhonu 13 Pro?

Pozrite si

Lacný, kompaktný a predsa namakaný: iPhone SE (2022)

Rozdiel je viditeľný hneď na prvý pohľad, Swappie prebaľuje repasované zariadenia do svojich krabičiek, nakoľko zohnať pôvodnú krabičku od každého zariadenia je prakticky nemožné. Biela krabička Swappie je oproti tej pôvodnej o niečo menšia a tak môžete mať pred rozbalením pocit, že vám dorazil napr. o stupeň väčší kus, ako ste si objednali. Vo vnútri je však už všetko v poriadku.

Obsahom balenia je podobne ako pri tom originálnom iba smartfón, kábel a spinka na otvorenie slotu pre SIM kartu (návod a nálepky v ňom nehľadajte). Čo je však zaujímavé, Swappie ku svojim telefónom ešte balí Lightning/USB-A kábel namiesto Lightning/USB-C kábla, ktoré dodáva k smartfónom Apple.

A čo samotné zariadenie? Samozrejmosťou je, že do rúk dostanete kompletne vyresetované zariadenie, ktoré si môžete nastaviť nanovo, alebo si doň môžete preniesť zálohu z vášho starého iPhonu. Po vizuálnej stránke by som na prvý pohľad povedal, že ide o úplne nový kus, ktorý niekto iba pred chvíľou vybalil z fólie. Až na priamom slnku sme si všimli drobný škrabanec v ľavom dolnom rohu obrazovky, ktorý však skutočne vidno iba pod niektorými uhlami.

Mnoho z našich fanúšikov na Instagrame sa nás celkom prirodzene pýtalo na stav, resp. zdravie batérie. Keďže sme k dispozícii dostali kus s garantovaným 100 % zdravím batérie, túto informáciu sme si úspešne overili aj v systémových nastaveniach. Len pre zaujímavosť, môj súkromný iPhone 13 Pro, ktorý používam denne od septembra 2021, vykazuje už stratu 2 % kapacity batérie.

Stopercentný bol nami testovaný repasovaný iPhone 13 Pro aj po všetkých ostatných stránkach. Chyby sme nenašli na jeho 6,1“ Super Retina XDR displeji, fotoaparátoch vpredu i vzadu, ako ani na module Face ID, ktorý zabezpečuje odomykanie smartfónu skenom tváre. O výkone sa baviť ani nemusíme, Apple A15 Bionic spolu so 6 GB RAM šlapal bez problémov na plné obrátky.

Pozrite si

Pozrite sa, ako Apple po rokoch zmení zamknutú obrazovku na iPhone

Osobne nie som veľkým fanúšikom bazárov a najmä pri nákupe elektroniky patrím medzi tých, ktorí si radšej priplatia za nový kus, ako by mali ísť do lacnejšej alternatívy s neistým výsledkom. Predaj repasovaného zariadenia, ako to robí Swappie, však môj pohľad na kúpu zariadenia z druhej ruky úplne mení.

Aj keď za iPhone zo Swappie zaplatíte citeľne menej, do rúk aj napriek tomu dostanete prakticky stopercentné zariadenie s 12-mesačnou zárukou a možnosťou jeho opravy či výmeny v rámci záruky v prípade, že sa na ňom vyskytnú nejaké vady. Mimochodom, ak by ste si to aj s používaním repasovaného zariadenia po jeho kúpe rozmysleli, u Swappie môžete podobne ako v bežnom e-shope využiť 14-dňové právo na vrátenie tovaru.

To, či sa kúpa repasovaného zariadenia zo Swappie skutočne oplatí, závisí od výberu modelu a konkrétneho stavu, ako aj od toho, aké zľavy viete potenciálne využiť inde (napr. u operátora). Ak ste však doteraz o Swappie ani len neuvažovali, určite sa to oplatí zmeniť. Výberom tejto cesty nič neoľutujete.