Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vyrobiť kyslík vo vesmíre je problém, pomôžu magnety

Vyrobiť kyslík vo vesmíre je problém, pomôžu magnety
Zdroj | ESA
Juraj Procházka
Vyrobiť kyslík vo vesmíre je problém, pomôžu magnety
Zdroj | ESA
Zdroj | ESA

Vedci demonštrovali metódu extrakcie kyslíka z vody v prostredí mikrogravitácie pomocou magnetov. Táto technológia pomôže pri prenikaní ľudí do hlbokého vesmíru a predstavuje efektívny a životaschopný spôsob, ako zaistiť pre astronautov kyslík na dýchanie počas dlhých letov.

Nebude to jednoduché. Dokážeme síce kyslík (a vodík) pomerne ľahko vyrobiť elektrolýzou vody, ale pri absencii vztlakových síl v bezváhovom stave, respektíve v prostredí mikrogravitácie, aké panuje aj na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, bublinky plynov neprúdia na povrch, ale zostávajú v kvapaline.

Pozrite si

Superoxidy na Mesiaci a na Marse umožnia výrobu kyslíka

Obsah pokračuje pod reklamou

Riešením sú drahé a robustné centrifúgy, ktoré odstredivou silou simulujú gravitáciu. Pri letoch na Mars by bola takáto technológia z hľadiska hmotnosti a priestorových nárokov neakceptovateľná.  

Zdroj | iStock

Vedci však objavili podstatne elegantnejšiu metódu. Tím výskumníkov z britskej University of Warwick navrhuje využiť pri výrobe kyslíka magnety. Výskum bol publikovaný v časopise npj Microgravity.

Absencia silných vztlakových síl vážne komplikuje riadenie viacfázových tokov v mikrogravitácii. Tento efekt negatívne ovplyvňuje rôzne typy vesmírnych systémov, od pohonu vo vesmíre, po podporu života.

Väčšine aplikácií vyvinutých na dosiahnutie fázovej separácie v mikrogravitácii chýba robustnosť, účinnosť alebo stabilita. Najnovšie navrhnutá metóda magnetickej polarizácie na pasívnu separáciu fáz v elektrolytických článkoch vyzerá zaujímavo.

Zdroj | Canava

Vedci vyvinuli novú techniku ​​na oddelenie plynových bublín z povrchu elektród v rôznych kvapalinách pomocou neodýmových magnetov. Vo svojich experimentoch boli vedci schopní prvýkrát použiť tento prístup na priťahovanie a odpudzovanie plynových bublín v mikrogravitácii pomocou magnetizmu.

Zdroj | Álvaro Romero-Calvo
Usporiadanie experimentálneho kontainera s magnetom.
Zdroj | Álvaro Romero-Calvo
Usporiadanie experimentálneho kontainera s magnetom.

Na štúdium tejto možnosti v prostredí podobnom vesmíru využili autori štúdie Bremen Drop Tower v Nemecku. Táto 146 metrov vysoká vedecká veža posiela nárazuvzdornú kapsulu voľným pádom, aby sa vytvorilo krátke časové okno pre mikrogravitačný experiment. V tomto prípade okno trvalo 9,2 sekundy.

Pozrite si

NASA má systém, ktorý vyrobí kyslík pre Marťanov

Tím vedcov potvrdil, že pri elektrolýze vody môžu byť centrifúgy nahradené magnetmi. Ich nespornou výhodou je, že sú malé a spotrebujú menej energie.

Podľa tímu by tento pokrok mohol viesť k novej generácii systémov na podporu života pre kozmické lode novej generácie a ide o druh technológie, ktorá by mohla výrazne pomôcť pri úsilí poslať ľudí na Mesiac a hlavne na Mars.

Zdroj