Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 1 min.
  • 27.9.2017

Výrobca vysávačov Dyson chce mať do roku 2020 vlastný elektromobil

Výrobca vysávačov Dyson chce mať do roku 2020 vlastný elektromobil
Zdroj | Dyson
Viktor Šmidák
Výrobca vysávačov Dyson chce mať do roku 2020 vlastný elektromobil
Zdroj | Dyson
Zdroj | Dyson

Britská spoločnosť Dyson, ktorej portfólio pokrývajú hlavne vysávače sa chce zamerať na elektromobily. Do roku 2020 by sme dokonca jeden mali aj vidieť.

Britský vizionár a zakladateľ Dyson, James Dyson, v týchto dňoch svojim zamestnancom rozposlal hromadný e-mail, v ktorom ich informuje o ďalších krokoch spoločnosti. Tie doteraz pozostávali z výroby vysávačov či fénov, do portfólia však má pribudnúť aj elektromobil.

Takéto odklonenie od tradičnej výroby sa niekomu môže zdať čudné, dnes už 70-ročný zakladateľ spoločnosti však o podobnej myšlienke rozmýšľa už dlhú dobu. V 90-tych rokoch totiž fabrikám s autami ukázal výfuk, ktorý by výrazne znižoval emisie. Nepochodil, už dva a pol roka však pracuje na vývoji vlastného elektromobilu.

Zdroj | Dyson

Podľa jeho slov sa už v roku 2020 dočkáme Dyson elektrického auta, ktoré má byť úplne iné ako elektromobily, na aké sme boli zvyknutí doteraz. Zabezpečiť to má aj investícia 2,28 miliardy eur. Tá má byť rovnomerne rozdelená medzi samotný projekt auta a výskum batérií.

Tím zamestnancov je už teraz zložený zo 400 ľudí, pričom ich počet by sa mohol zvýšiť až na dvojnásobok.

Prvé vozidlo má byť, ako i v prípade Tesly, drahé a určené pre tých majetnejších, postupne sa ale máme dočkať i dostupných modelov. Všetky elektromobily budú mať základné autonómne funkcie, prvé auto ale samotnej jazdy ešte schopné nebude.

Pozrite si

Dyson ponúka lampy s LED diódami, ktoré vydržia až 37 rokov!

Tento krok Dysona pravdepodobne pramení i z faktu, že britská vláda zakáže od roku 2040 predaj benzínových i naftových automobilov. Miliardár tak hľadí do budúcnosti, kedy túži po prosperite spoločnosti i po jeho odchode.

Zatiaľ nie je isté, kde sa presunie finálna produkcia elektromobilu, Dyson zvažuje Spojené kráľovstvo alebo Áziu. Istá je však nová hala, ktorá bude stáť na pôde bývalej vojenskej základne vo Wiltshire. Tá bude slúžiť ako hlavný mozog projektu.

Zdroj | Dyson
Zdroj