Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vybuduje Tesla fungujúci poisťovací biznis?

Vybuduje Tesla fungujúci poisťovací biznis?
Zdroj | Tesla
Richard Pliešovský
Vybuduje Tesla fungujúci poisťovací biznis?
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Elon Musk oznámil investorom, že Tesla plánuje založenie významnej poisťovacej spoločnosti. V USA má začať fungovať do konca tohto roka. Tesla chce poisťovať portfólio svojich elektromobilov, trúfa si aj na plne autonómne vozidlá. Tie však treba najprv vyvinúť.

Tesla si už poisťovníctvo v malom vyskúšala v Kalifornii. Teraz je vraj v procese budovania „hlavnej poisťovne“ s tým, že do konca roka rozbehne svoju činnosť v niekoľkých štátoch USA. Poistné a sadzby pre vodičov bude získavať vďaka údajom zhromaždenými internými senzormi v automobiloch.

Podľa Business Insider Tesla už minulý rok ponúkala Tesla poistný plán pre vodičov, ktorý bol o 20 % nižší ako konkurencia, čo potvrdilo aj niekoľko vodičov, ktorým sa podarilo takúto poistku uzavrieť. Portál lakonicky konštatuje, že „netreba dodávať, že program netrval dlho“. V skutočnosti to trvalo len niekoľko hodín od spustenia do jeho pozastavenia.

Pozrite si

Tesla je vraj 6 rokov pred ostatnými značkami, tvrdia odborníci

Tesla sa nazdáva, že vďaka množstvu údajov o vodičoch, ktoré získava, môže využiť na poistenie šité na mieru konkrétneho šoféra. Bude zohľadňovať nielen jeho nehodovosť, ako robí konkurencia už teraz, ale aj štýl jazdy (veľa riskuješ, veľa zaplatíš).

Zdroj | Daniel Oberhaus

„Ak sa chceme spojiť s Tesla Insurance, musí byť možné použiť údaje, ktoré sú zachytené v aute, v jazdnom profile osoby v aute,“ vysvetlil Musk, „aby bolo sme vedeli posúdiť korelácie a pravdepodobnosti havárie a dokázať odhadnúť mesačné poistné pre konkrétneho zákazníka.“

Tesla má už niekoľko rokov záujem o poskytovanie lacnejšieho poistného. Vodiči sa jej údajne sťažujú na vysoké náklady, väčšinou pri opravách elektromobilov. Súčasné technológie umožnia poskytovať personalizované poistenie. Otázne je, či nebude pre nezodpovedných vodičov výhodnejšie ostať u tradičných poisťovacích spoločností, ktoré nedisponujú podrobnými údajmi o štýle ich jazdenia.

Pozrite si

Tesla je po 10 rokoch na burze najhodnotnejšou automobilkou sveta!

Elon Musk má v súčasnosti hviezdne obdobie. Z Tesly sa stala najhodnotnejšia automobilka sveta, program SpaceX beží podľa plánov. Prišiel správny čas na ďalší podnikateľský zámer?