Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Výborné herné darčeky pre fanúšikov Marvelu i Final Fantasy

Výborné herné darčeky pre fanúšikov Marvelu i Final Fantasy
Zdroj | Steam
Michal Korec
Výborné herné darčeky pre fanúšikov Marvelu i Final Fantasy
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

December nebýva bežne štedrý na nové áčkové hry, ale tento rok je výnimka. Nielen že sa začiatkom mesiaca mihol najnovší Need for Speed, distribútori sa nebáli priniesť aj dve výborné RPG pre odlišné herné komunity. Na jednej strane si prídu na svoje fanúšikovia Marvelu v úžasnej taktickej RPG, kde je kopa ikonických postáv, výborné boje a desiatky vlastností na použitie na vlastnej koži.

Na druhej strane jedna z najväčších herných legiend všetkých čias rozšírená o výborný prequel, ktorý opráši 15 rokov starú, mimoriadne kvalitnú hru a zároveň ju zasadí do súčasnej línie hier z univerza Final Fantasy VII.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Marvel’s Midnight Suns – ťahovka s hrdinami

Veľmi dobrých hier zo sveta Marvelu nie je veľa. Kedysi vychádzali rýchle sprievodné hry k filmom ako X-Men, kde sa občas zadaril dobrý Spider-Man ešte na PS2. Alebo akčné RPG Marvel Ultimate Alliance, kde ste mali pod palcom viacerých hrdinov. No zatiaľ nikto neskúsil taktickú stratégiu, ktorá by dala všetkým zúčastneným veľké možnosti. Až doteraz.

Marvel Midnight Suns štartuje v celkom dobrom tempe, kedy v tréningovej misii dostanete rovno tri silné postavy: Doctor Strange, Iron Man a Captain Marvel. Najprv sa na neznámom mieste začnete učiť základy. Napríklad esenciálne pravidlá typu koľko kariet môžete použiť za jedno kolo. Alebo aké typy kariet tu máte – útočné, heroické (no tie sú obmedzené počtom heroických bodov), karty na buffy či vlastnosti. Dva razy za kolo si môžete aj nalosovať inú kartu a vymeniť nevyhovujúcu. Hrdinovia majú ukazovatele zdravia, no set kariet funguje vždy spoločne. Príslušná karta sa viaže na hrdinu, t.j. s kým útočíte či kúzlite.

Zdroj | Steam

Počas kola sa toho snažíte stihnúť čo najviac: minút karty ako sa len dá. Využiť lepšiu pozíciu v okolí a efekt kariet. Alebo triky typu, že na prácu s prostredím treba skôr heroické body a neráta sa za kartu. Za polhodinu toho nie je málo a tutoriál má rovno dve bitky – prvú v exteriéri, druhú v útočisku Dr. Strangea, na ktorú útočia noví nepriatelia. Tu štartuje príbeh – šéfka démonov Lilith má veľký zálusk.

Proti nej sa môže postaviť akurát jej syn – postava Hunter drichmala 300 rokov v hrobe, teraz ju dáko oživili a vy si zvolíte pohlavie, typ a začne vaša púť. Na jednej strane je tu kopa hrdinov, akých ste asi pod palcom nemali – trio doplní hneď Blade či Magik. No zatiaľ vám nechcú veriť, lebo bojujú predsa proti vašej mame. Interakcie s Marvel hrdinami pritom tvoria veľkú porciu hry. Po vzore Persona hier sa štúdio rozhodlo veľký kus hrateľnosti sústrediť na lokalitu Abbey, ktorá má rôzne zákutia na objav.

V Abbey môžete viesť konverzácie s postavami ako v adventúre. Dá sa skočiť za Bladom a trénovať. Captain Marvel má skúsenosti so špionážou, Doctor Strange a Iron Man trošku iné vedecké prostredie, no rozhodne sa tu vedia realizovať. A vy s nimi. Dostupné časti Abbey sa postupne rozširujú, sami si volíte koľko času tu strávite a ako. Vďaka tomu nie je hra iba rýdza taktická stratégia, ale dejú dá lepší význam, hoci na konci dňa je to klasický boj proti nemesis.

Zdroj | Steam

Interakcia s postavami je však odmenená v boji – zvyšujú sa vám úrovne priateľstva, vďaka nim sa otvoria nové schopnosti i bonusy. Môžete si dávať darčeky, tráviť spolu čas (rybačka s Ghost Riderom je pecka), získať karty a tie sú dôležité pre boj. Kariet je veľa, takže postupne si musíte vyberať, ktoré sa budú losovať do boja.

Plniť môžete príbehové misie naviazané na postup i vedľajšie na skúsenosti. Do boja ide vždy trojica postáv a každá môže mať osem kariet, t.j. vyberáte si z 24ks balíčka. TO nie je málo, no treba ho mať vhodne poskladaný, aby ste vedeli útočiť, brániť i liečiť. Volíte útočné, heroické a iné karty. Pracujete s prostredím – či vo svoj prospech alebo sa vyhýbate prekážkam typu padne vám na hlavu bomba.

Čo vás zaujíma najviac, sú Marvel hrdinovia. V hre ich je dvanásť + váš, tešiť sa môžete aj na Scarlet Witch, Spider-Mana, Captain America, Wolverina, Hulka i Nico Minoru. Proti vám sú rôzni borci ako napríklad prvým bossom je Venom. Postáv je tu veľa, mytológia i pôvod sa rešpektujú a je fajn vidieť ich v inom médiu ako filme, pričom tvorcovia si naštudovali poctivo veľa zošitov.

Zdroj | Steam

Ako správna stratégia je Marvel Midnight Suns rozsiahla záležitosť, rátajte so 40-50 hodinami, dá sa hrať aj na konzole – recenzovaná PS5 verzia mala dobré ovládanie i rýchle načítavanie lokalít. Tie sa menia občas aj počas misie, napríklad ak bojujete dve bitky po sebe alebo aj bossa zdolávate dvakrát. Rozhodne jedno z najväčších prekvapení tohto roka – takto sa pracuje s licenciou!

PLUSY: výborný štart, prepracovaná taktická hrateľnosť, skvele využité vlastnosti a ich postavy, dobre premyslené boje a misie, pobyt na základni medzi misiami má zmysel
MÍNUS: občas zdĺhavé misie

Marvel’s Midnight Suns vyšiel 2. decembra 2022 na PS5, Xbox Series a PC.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Steam

Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion

Crisis Core je takmer zabudnutá hra z Final Fantasy VII univerza. Vyšla totiž na PSP handhelde Sony a doteraz sa nedala hrať inde. Final Fantasy VII však opäť naberá fanúšikov vďaka sérii remakov pôvodnej hry a autori dostali nápad, že ju vložia do tohto engine i konceptu. Nie je to márny nápad, lebo Crisis Core slúži ako tzv. prequel a rozpovie udalosti pred hlavnou hrou.

Navyše má zaujímavého hrdinu – Zack Fair je charakterovo iný týpek ako Cloud Strife. Veselší, veľmi otvorený, cieľavedomý, no zároveň občas prchký. Jeho príbeh má však dobrý vývoj – prejde totiž viacerými zlomovými udalosťami, mení sa jeho vzťah k ostatným, hoci má srdce na správnom mieste či ide o jeho mentora Angaela či dvojicu Genesis-Sephiroth. Samostatnou kapitolou je načrtnutie ľúbostného vzťahu k postave menom Aerith, ktorá je ikonickou súčasťou FFVII.

Zdroj | Steam

Ak chcete hrať Crisis Core kvôli deju, ste tu správne, ale dostanete porciu cca na 15-20 hodín. To nie je až tak veľa vzhľadom na iné Final Fantasy eposy, no je to dané tým, že hra neobsahuje obrovský otvorený svet, ale vzhľadom na pôvod z handheldu (kde je menší výkon ako na väčšej konzole) sa delí na kapitoly, ktoré sa odohrávajú v menších kúskoch sveta. Fakt je, že herné lokality sú nádherné, po 15 rokoch nabrali na atmosfére a je lahoda premávať sa v nich. Na druhej strane vycítite starší dátum vydania v herných systémoch – jednak to, že sa prepíname vždy v súbojoch do samostatnej časti a aj tým, že hra obsahuje starý známy (a sčasti nenávidený) systém náhodne generovaných bojov. Takže idete po lokalite a nikdy neviete, kedy na vás vyskočia nepriatelia. Sú miesta, ktoré sú takto úmyselne aj do herného štýlu, aby ste našli aj skrýše oponentov – inokedy je to trik, ktorým sa neustále bojuje a zvyšujú levely v akcii.

Príbehová náplň je výborná, lebo sa v nej neustále niečo deje, autori posúvajú postavy dopredu v deji a nedajú vám čas vydýchnuť. Aby nahnali veľkú porciu hrateľnosti, využívajú iný trik – pri každom bode na ukladanie hry sa sprístupňujú vedľajšie misie. Tých je spolu 300, ale nedostanete ich naraz. Najprv jednu, potom 8-10 a väčšinou sú prepojené. Ak splníte misiu 4-1-1, sprístupní sa 4-1-2 a pod. Každá misia má inú obtiažnosť podľa počtu hviezdičiek, tak si môžete zvážiť či si na ňu trúfnete alebo odložíte na neskôr. Osobne sa snažím plniť misie vždy, keď sú k dispozícii, no ak dostanem tri razy po hube, radšej sa vrátim neskôr. Niekedy to chce vyšší level, inokedy viac skúseností.

Zdroj | Steam

Teoreticky by ste okrem pár misií nemuseli strácať čas a plniť iba príbeh, ale to sa ukrátite o kopu zábavy. Vedľajšie misie sa odohrávajú na relatívne malých plochách, ktoré sa niekedy opakujú – autori využili mapy najlepšie ako mohli. Ale keď si misie dávkujete, je to ideálny štýl hrania. V tomto smere je cítiť, že Crisis Core je pôvodne handheldová hra, lebo krátke záťahy sa dajú ideálne využiť, ak máte 10-15 minút na hranie. Zapínať kvôli nim PS4 či PS5 si vyžaduje vyhradiť väčší čas – ale počas neho sa vám asi nebude chcieť plniť 10-15 misií v kuse, ktoré sa na seba dosť podobajú. Ide v nich najmä o sériu súbojov a finálneho protivníka plus stanovený počet truhlíc s predmetmi – ale tie získavate radi. Dobrým riešením je hrať na Switch, ktorý sa štýlom najviac podobá na PSP, handheld je handheld…

Takže keď nesledujete animácie, nehltáte príbehové repliky v dobrých animáciách, ostávajú súboje. Sú chytľavou súčasťou hry, lebo autori využili na pomery RPG skôr akčnú náplň. Jedným tlačidlom sa zaháňate mečom, druhým blokujete, tretím uhýbate. Variabilitu však dodáva systém matérií známy z Final Fantasy VII. Tieto farebné guľôčky sú zamerané na mágiu (oheň, ľad, blesk), liečenie, bariéry, ale dokážu vyvolať aj veľkých borcov a pomocníkov. Žerú magické či akčné body, tiež sa levelujú a zlepšujú.

Zdroj | Steam

Súbojový systém navyše obohacuje ruletový systém DMW. Vo vrchnom ľavom rohu si všimnite tri čísla a obrázky, ktoré sa neustále točia. Keď sa zastavia, podobne ako na automate, môžete získať istý bonus. Napríklad neporaziteľnosť na 15 sekúnd. Alebo sa nemíňa mágia či akčný bod. Ste odolní voči fyzickým zásahom a pod. Keď padnú tri čísla, ideálne 777, môže sa vám zvýšiť aj level. Áno, cez systém rulety, nie bežné skúsenosti, čo je celkom vtipný moment. Niekedy sa vám súboj nepodarí ani do polovice načať, inokedy ním hladko prejdete. Podľa toho, čo vám padne. Okrem čísel sú tu tri symboly a keď sú rovnaké, dostanete špeciálne útoky na iné tlačidlo a aj tie sa levelujú nahor. Skrátka, bojovať v tejto hre neznamená iba metať mečom, matérie sú parádny systém a DMW ho ešte rozširuje.

Ak máte teda chuť na parádnu akčnú RPG, ktorá je prepojená s inými hrami resp. japonskou legendou, ste tu správne. Teoreticky si ju môžete dopriať aj samostatne, no to vám ujdú prepojenia, nad ktorými ochkajú iní hráči, ktorí postavy z Final Fantasy VII milujú už 25 rokov.

PLUSY: pútavý dej, dobré postavy, chytľavé súboje a herný štýl, nádherná hudba, fajn rozšírenie série
MÍNUSY: slabé rozlíšenie u pár animácií, vedľajšie misie niekedy veľmi podobné

Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion vyšiel 13. decembra 2022 na PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One, Switch a PC.