Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako na kamerový systém? Technológie vo vývoji

Ako na kamerový systém? Technológie vo vývoji
Zdroj | Panasonic
Juraj Procházka
Ako na kamerový systém? Technológie vo vývoji
Zdroj | Panasonic
Zdroj | Panasonic

Kedysi sme sa so skratkou CCTV (Closed-Circuit Television) stretli len v podnikoch a inštitúciách, no dnes sú kamery v uzavretých televíznych okruhoch bežnou súčasťou nášho života.

Veľký brat sa pozerá a čoraz viac zaostruje

Monitorujú nás prevádzkovatelia obchodných reťazcov, aj malých obchodíkov, bez povšimnutia kamier nezostane návšteva banky, či mnohých iných inštitúcií. Mestské a obecné kamerové systémy a kamery na štadiónoch prispievajú k zvýšeniu bezpečnosti obyvateľstva.

Pozrite si

Samsung Gear 360 (2017) – nová kamerka konečne aj s podporou 4K Ultra HD

Aj keď, mnohí sa obávajú zneužitia takýchto záznamov, najmä z pozície výkonnej moci. V mestách stále viac platí výstraha o veľkom bratovi, ktorý sa pozerá.

Zdroj | Simple

Istá strata súkromia, aj anonymity, je však daňou za zvýšenú úroveň kontroly a bezpečnosti. Obhajcovia ochrany osobných údajov, vrátane niektorých úradníkov, z toho možno budú mať „kŕče“, ale realita je neúprosná. Dnešné kamerové systémy už dokážu rozoznávať tváre a prostredníctvom databáz môžu vyhľadať, prípadne sledovať konkrétne osoby.

To, že zodpovedné inštitúcie často takéto možnosti nevyužívajú, neznamená, že nie sú k dispozícii.

Možno ste zachytili informáciu, že čínska polícia dokáže rádovo v priebehu minút vypátrať pomocou kamerových záznamov hľadanú osobu, napríklad páchateľa trestného činu. Komplexný kamerový systém nasadený v takejto aplikácii demonštruje vyššie uvedené video. Mimochodom vyhľadávací SW, ktorý to všetko umožňuje, pochádza z dielne čínskej spoločnosti Dahua, ktorá je aj tvorcom štandardu HDCVI. K nemu sa ešte dostaneme.

Zdroj | Dahua

Skutočnosť, že ceny kvalitných kamier s FullHD rozlíšením sú dnes veľmi atraktívne, otvára priestor pre široké nasadzovanie kamerových systémov aj v domácnostiach. Majiteľom nehnuteľností pomôžu ochrániť svoj majetok a zvýšiť bezpečnosť v domoch, aj v bytoch.

Aký kamerový systém by bol vhodný pre domácich používateľov, prípadne firemné aplikácie? Na to sa pokúsime nájsť odpoveď na stránkach TECHBOX-u.

Klasický „analóg“ dosluhuje, koaxiálny kábel tiež

Na kamerové systémy a kamery zvlášť sa môžeme pozerať z viacerých hľadísk. Úroveň krytia proti prachu a vode určuje možnosti ich nasadenia v interiéri, alebo v exteriéri. Platí pritom, že exteriérové kamery môžete použiť aj vo vnútorných priestoroch, ale naopak to neplatí.

Kým v minulosti sa exteriérové kamery tvorili ako skladačka kamery a špeciálneho prídavného krytu s možnosťou prípadného ohrevu, dnes sú aj profesionálne kamery k dispozícii v kompaktnom prevedení.

Zdroj | Dahua

Ďalším kritériom je obrazová technológia. Asi do roku 2010 výrazne dominovali analógové kamery, ktorých rozlíšenie sa pohybovalo na úrovni VGA (640×480 px), neskôr aj o čosi vyššie (700 až 1000 TV riadkov).

Pozrite si

Jablotron vie chrániť váš dom už aj kamerami

Stále to však bolo v prepočte len zhruba 0,3 – 0,5 Mpx. Na prenos videosignálu v norme PAL (prípadne NTSC) takéto kamery používali hlavne koaxiálny kábel a na prenos napájania vyžadovali samostatné vedenie, alebo lokálny napájací zdroj.

Zdroj | Dahua

Kvalita obrazu bola pri analógových kamerách vďaka nízkemu rozlíšeniu nedostatočná a na identifikáciu osôb, alebo čítanie ŠPZ na autách v podstate nepoužiteľná.

S príchodom digitálnych IP kamier sa začal v kamerových systémoch používať namiesto koaxiálneho káblu kábel UTP / FTP. Jeho výhody sa naplno prejavujú v rámci štruktúrovanej kabeláže, keď všetky káble v rozvodoch (počítače, telefóny, kamery atď.) môžu byť toho istého typu (UTP, alebo FTP) a zariadenia sú vzájomne zameniteľné.

Neskôr sa UTP/FTP káble začali paradoxne využívať aj pri analógových kamerách, kde vďaka prevodníkom videosignálu nahradili koaxiálnu kabeláž.

Reinkarnácia analógových kamier?

Klasické analógové kamery dnes z ponuky výrobcov a distribútorov prakticky zmizli, pretože ich nahradili modifikácie analógových technológií umožňujúce snímanie a prenos obrazu vo vysokom rozlíšení. Technológie známe pod skratkami HDCVI (High Definition Composite Video Interface), HDTVI ( (High Definition Transport Video Interface), alebo AHD (Analog High Definition) priniesli HD a FullHD rozlíšenie (teda 1 Mpx a 2 Mpx) za cenu analógových kamier.

Pozrite si

AwoX CamLIGHT – kamera ukrytá v žiarovke

Aj tieto kamery sa dodávajú s koaxiálnym BNC konektorom, takže sú určené pre koaxiálny kábel, ale pomocou videoprevodníkov UTP/BNC ich možno pripájať aj na káble UTP/FTP.

Koaxiálny kábel má však napriek svojej dlhoročnej existencii svoje výhody – nízky útlm a teda dlhý diaľkový prenos videa (rádovo stovky metrov) a odolnosť voči rušeniu. Aj preto je možné s výhodou nasadiť HDCVI / HDTVI kamery ako technologický upgrade v starších kamerových systémoch na existujúce rozvody. Zmena sa však nezaobíde bez výmeny videorekordéra.

Zdroj | Dahua

Hoci sú HDCVI, HDTVI, aj AHD analógovými technológiami, oproti systému PAL/NTSC majú podstatné výhody. Tou najväčšou je vysoké rozlíšenie a s ním spojená kvalita obrazu. (Tá pochopiteľne závisí aj od použitého objektívu, obrazového senzora a spracovania videosignálu.) Ďalšou výhodou je súčasný prenos videa, audia, aj riadiacich informácií pre OSD menu medzi rekordérom a kamerou po tom istom vedení. Nekomprimované video bez latencie je už len čerešničkou na torte. Dá sa preto povedať, že analógové kamery vstali z popola vo svojej HD až UltraHD podobe.

Za špičkovú kvalitu si priplatíte

Dnes sú vďaka technologickému progresu (a cenovej regresii) na ústupe aj 1 Mpx HDCVI kamery. Mainstreamom sa stávajú FullHD (2 Mpx) kamery, ale zhruba pred rokom sa objavili aj kamery s rozlíšením 4 Mpx a dnes sú už na trhu aj UltraHD, teda 8 Mpx kamery s rozlíšením 3840 × 2160 px. Kým po nich siahnete, treba však zvážiť aj ekonomiku.

Zdroj | Axis

Kým kompaktnú exteriérovú kameru s rozlíšením 8 Mpx (Dahua HAC-HFW3802EP-Z-VP) kúpite s DPH zhruba za cenu od 500 EUR vyššie, FullHD HDCVI kameru s fixným objektívom a nočným videním môžete mať aj za 37 EUR (Dahua HAC-HFW1220RMP-0280B-S3).

Zdroj | Sony

Kamery s vysokým rozlíšením navyše generujú vysoký dátový tok, čo sa premieta do potrebnej výkonnosti procesora digitálneho videorekordéra (DVR) a veľkosti harddisku, ktorý slúži na záznam. Pri požadovanej 7-dňovej dĺžke záznamu si pri systéme so štyrmi 2 Mpx kamerami vystačíte pokojne s HDD o veľkosti 1 TB, rovnaký systém so štvoricou UltraHD kamier bude potrebovať disk s kapacitou 3 TB.

Kamerový systém sa stáva štandardom

Pri vyššom počte kamier je potrebný nielen DVR s vyšším počtom vstupov – vyrábajú sa v modulárnej rade so 4, 8, 16, alebo 32 vstupmi, ale aj adekvátne väčšia záznamová kapacita. Pre väčšie inštalácie sa využívajú skôr videoservery s podporou špeciálneho softvéru.

V zásade však platí, že kamerový systém so 4 FullHD kamerami, rekordérom a harddiskom, s ktorým dokážete spoľahlivo monitorovať okolie rodinného domu s obdĺžnikovým pôdorysom, dnes kúpite lacnejšie než televízor strednej triedy. Pravda, netreba toto tvrdenie generalizovať. Tak ako u televízorov, či iného spotrebného tovaru, aj tu veľa závisí od značky a konkrétnej technologickej výbavy. Cenový rozptyl môže byť extrémne široký.

Zdroj | Honeywell

Výstup rekordéra ale môžete pripojiť aj na HDMI vstup vášho TV a živý obraz, alebo kamerové záznamy archivované na HDD môžete prezerať v pohodlí svojej obývačky.

K práci s kamerovým systémom na diaľku slúži zas monitorovací SW a aplikácie pre mobilné zariadenia, ktoré mnohí výrobcovia kamier ponúkajú bezplatne.

Pre optimálne výsledky diaľkového monitoringu sa však nezaobídete bez dostatočne výkonného internetového pripojenia. Ak ste odkázaní na pripojenie cez ADSL/ADSL2+ , výsledok nebude zďaleka ideálny. Pri kamerovom systéme ste totiž poskytovateľom multimediálneho obsahu vy (váš rekordér pripojený na sieť), preto je dôležitá rýchlosť uplinku. Tá býva pri ADSL do 1 Mbit/s, čo je na prenos FullHD videostreamu v reálnom čase málo.

Pozrite si

Insta360 Nano S – 360-stupňová 4K UHD kamera pre iPhone

O kamerách s rozlíšením 4 Mpx, či 8 Mpx ani nehovoriac. Na strane mobilu, alebo tabletu je zas potrebná dostatočná rýchlosť downlinku. Ak nie ste pripojení cez Wi-Fi, ideálna je konektivita cez LTE, alebo aspoň cez 3G/HSPA. Dáta v sieti GSM/GPRS/EDGE tečú pre tento typ aplikácie príliš pomaly, obraz by sa preto dal sledovať len v podobe tzv. vedľajšieho streamu v zníženej kvalite.

V ďalšej časti nášho seriálu sa podrobnejšie pozrieme na IP a HDCVI/HDTVI kamery.