Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

VW má prvé elektrické SUV kupé ID.5, vidieť ho môžete v bratislavskom Auparku

VW má prvé elektrické SUV kupé ID.5, vidieť ho môžete v bratislavskom Auparku
Roman Calík
VW má prvé elektrické SUV kupé ID.5, vidieť ho môžete v bratislavskom Auparku

VW má v ponuke ďalší elektromobil. Rodina ID sa rozšírila prvýkrát o karosérsku verziu kupé, z modelu ID.4 totiž výrobca vytvoril štýlové SUV kupé ID.5, ktoré príde na trh aj v športovej verzii ID.5 GTX. Novinku sme si boli pozrieť v Bratislave, vy ju tu môžete vidieť tiež.

Už VW ID.4 a ID.4 GTX pôsobili dynamicky, no ID.5 ide ešte ďalej. Oproti modelu, s ktorým sme brázdili slovenské cesty, ale aj tie chorvátske, je novinka štýlovejšia. A to najmä zozadu. Dynamickejšie tvary nemožno prehliadnuť, pričom športovej línni strechy teraz k výraznejšiemu charakteru pomáha aj nový spojler.

Nové elektrické SUV kupé od Volkswagenu zaujme aj nízkym koeficientom aerodynamického odporu 0,26 (pri verzii GTX – 0,27). Dokonca pre optimálne obtekanie karosérie vzduchom sa elektronicky otvárajú aj „žalúzie“ vpredu. Nechýba pritom ani IQ.Light LED-Matrix osvetlenie s adaptívnymi diaľkovými svetlami, ktoré je pri verzii ID.5 GTX doplnené väčším otvorom na prívod vzduchu v prednom nárazníku.

Pozrite si

VW ID.4 GTX si vás získal, takto to vyzeralo na TECHBOX ID.4 GTX Roadshow!

Napriek tomu, že ide o kúpé verziu elektrického modelu, tešiť sa môžete na pomerne veľký batožinový priestor s objemom 549 litrov. Mimochodom, je to dokonca o 6 litrov viac ako v prípade ID.4! Vzadu by malo byť miesta dosť aj na sedenie, oproti ID.4 je strop nad zadnými sedadlami napriek výrazne štýlovejšej siluete karosérie nižší o 12 mm. Náš Roman s výškom 186 cm vzadu sedel pohodlne, takmer identicky ako pri ID.4-ke.

Rozhodne, čo sa týka dizajnu patrí model ID.5 k elektromobilom, za ktorými sa obzriete. Zadné krídlo pritom športovejšiemu charakteru výrazne pomohlo.

ID.5 sa od ID.4 vo vnútri takmer nelíši. A to je dobre. Interiér je tak rovnako priestranný a ponúka všetky moderné technológie, ktoré dnes môžete v modeloch VW mať. Samozrejmosťou je tak nový infotainment Discover Pro s 12-palcovým dotykovým displejom. Poteší vás aj nový softvér ID.Software 3.0, ktorý ponúka aj over-the-air aktualizácie či lepší hlasový asistent, ktorý vyvoláte pokynom „Hallo ID“. Žiaľ, stále nie je v slovenčine.

Vďaka službám We Connect získate prístup k online službám, kde nechýbajú dopravné informácie v reálnom čase, online aktualizácie máp či informácie o nabíjacích staniciach. Z praxe vieme, že práve navigácie v ID.5 patrí k tým lepším, dokáže vám výborne naplánovať trasu aj so zastávkami na nabíjacích staniciach. Dojazd pritom vyhodnocuje mimoriadne presne.

Samozrejmosťou je aj aplikácia pre vzdialený prístup k autu, kde si môžete kontrolovať aj aktuálny stav nabíjania, či plánovať trasu. Praktickou novinkou je aj komunikácia Car2X, kedy si autá od Volkswagenu vymieňajú signály v okruhu 800 metrov a vedia vás ihneď upozorniť na nebezpečnú situáciu na ceste. Veľmi praktická a vítaná funkcia.

Dojazd novinky by mal byť podľa metodiky WLTP od 438 do 522 km. To platí pre obe ponúkané výkonnostné verzie ID.5 Pro a ID.5 Pro Performance. Pro má pritom výkon 174 koní a Pro Performance 204 koní. Batérie je v oboch prípadoch rovnaká ako pri ID.4, a to s využiteľnou kapacitou 77 kWh. V aute je reálne osadená batéria s kapacitou 82 kWh. Nám na displeji svietil krásny dojazd 498 km, v praxi vieme, že aj pri diaľničných rýchlostiach sa určite dostanete nad 350 km, čo je výborný výsledok.

Verzia ID.5 GTX samozrejme ponúkne vyšší výkon až 299 koní a pohon 4×4. V tomto prípade vám však batéria vydrží na kratšiu trasu, podľa metodiky WLTP by to malo byť 340 – 480 km. Príplatok za ID.5 GTX by mal byť oproti ID.4 GTX na úrovni cca. 1 900 eur. V prípade modelov ID.5 (nie GTX) by tento rozdiel mal byť na úrovni cca. + 3 000 eur. Cenník modelu ID.5 VW zverejní po 18. novembri 2021.

V sériovej výbave ID.5 dostantete už aj výbavu Exterior Style s čiernou strechou, rovnako štandardom bude 12-palcový dotykový displej či 19-palcové disky. Zaujímavosťou je i to, že model ID.5 budete môcť nabíjať výkonom 135 kW, čo je o 10 kW viac ako v prípade modelu ID.4. Poteší aj celá paleta asistenčných systémov, kde nechýba Travel Assist 2.5 so semi-automatizovanou cloudovou službou či Emergency Assist vo verzii 3.0.

Pozrite si

K moru spaľovákom alebo elektromobilom? Nová Škoda Fabia vs. VW ID.4 GTX

Ak si chcete nový Volkswagen ID.5 pozrieť, tak ho už teraz nájdete v bratislavskom Auparku v Moooncity e-mobility store na prízemí. Mal by tu byť vystavený do 28. novembra 2021.