Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

VW Golf vs Ford Model T? Pozrite si, ako sa rokmi menili rozmery áut

VW Golf vs Ford Model T? Pozrite si, ako sa rokmi menili rozmery áut
Zdroj | Volkswagen
Tomáš Šmidák
VW Golf vs Ford Model T? Pozrite si, ako sa rokmi menili rozmery áut
Zdroj | Volkswagen
Zdroj | Volkswagen

Pri výbere nového auta sa okrem výbavy, ceny či dizajnu treba pozerať aj na jeho praktickosť. Ak sa väčšinu času pohybujete v meste, pravdepodobne sa budete pozerať po tých, s ktorými raz-dva zaparkujete takmer kdekoľvek.

Existuje mnoho porovnávačov, ktoré vám poradia s kúpou toho správneho. Jedným z nich je carsized.com, vďaka ktorému si viete porovnať rozmery takmer všetkých dostupných áut. A dokonca aj tých nie úplne dostupných.

Stránka vás na začiatku privíta svojou už pomerne zastaralou grafikou no vďaka tomu je orientácia na nej veľmi jednoduchá. Približne v jej strede sa nachádzajú dve okná, pomocou ktorých si zvolíte modely, ktoré chcete porovnať.

Obsah pokračuje pod reklamou

My sme si na ukážku vybrali najpredávanejšie auto v Eúrope za rok 2022, Peugeot 208 a najpredávanejšie auto v USA za rok 2022, Ford F-150. Vyhľadánie áut je v poradí značka, model, generácia. Následne si môžete zmeniť pohľad na autá alebo ich umiestnenie vedľa seba.

Z nášho porovnania je jasné, že američania majú záľubu v úplne iných vozidlách ako my. Peugeot 208 je malé mestské auto, zatiaľ čo Ford F-150 je plnokrvný pick-up. Na obrázku to vyzerá tak, že 208-čka by sa „dala vložiť“ medzi rozchod kolies F-150-ky. Tá ho má totiž o 114,3 cm dlhší. Zároveň je o 183,5 dlhšia, 28,4 cm širšia a 53,1 cm vyššia.

Nástroj však môžete využiť aj na praktickejšie porovnania. Napríklad aký je rozdiel medzi VW ID.3 a Cuprou Born. Ide o autá postavené na tej istej platforme s takmer totožnými technológiami, no aj tak sú mierne odlišné. Cupra Born je predsalen ladená športovejšie a preto je o 6 cm dlhšia a 1,2 cm nižšia.

Alebo napríklad Škoda Kodiaq vs Mercedes-Benz GLB. Obe veľké rodinné SUV-čka, ktoré sú cenovo nastavené veľmi rozumne. Porovnanie však odhalí, že Škodovka si drží svoju povesť „českej stodoly“ a okrem rázvoru kolies je v každom ohľadne väčšia.

Okrem praktického hľadiska je tu potom aj to zábavné. Do porovnania si totiž viete dať aj autá od značiek, ktoré s ich výrobou už dávno skončili. Napríklad Pontiac, Oldsmobile, Rover, Tatra, Trabant a iné. Absolútnou špičkou však je, že v porovnávači nájdete aj úplne prvé auto na svete, Ford Model T. A ten vyzerá napríklad pri takom Cadillacu Escalade skoro ako detské autíčko.