Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

VW vymení na gréckom ostrove všetky automobily za 1 000 elektromobilov

VW vymení na gréckom ostrove všetky automobily za 1 000 elektromobilov
Zdroj | VW
Števo Porubský
VW vymení na gréckom ostrove všetky automobily za 1 000 elektromobilov
Zdroj | VW
Zdroj | VW

Grécky ostrov Astypalea a jeho niekoľko menších ostrovčekov okolo ležia medzi pevninou a slávnym ostrovom Rhodos. Ostrov má dokonca aj svoje malé letisko, no podľa posledného sčítania iba 1 334 obyvateľov. Asi aj práve vďaka tomu sa ideálne hodil do projektu goTOzero nemeckého Volkswagenu, ktorý sa rozhodol ostrov spolu s vládou zelektrifikovať.

Volkswagen Group, pod ktorú patria značky ako Audi, VW, Škoda, Seat a ďalšie, oznámil, že sa s gréckou vládou dohodli na transformácii ostrova Astypalea na bezemisný ostrov. Obe strany už podpísali memorandum o porozumení. Niečo podobné už pred dvomi rokmi oznámil Renault a francúzska vláda. 

Pozrite si

Renault vytvorí prvý „inteligentný ostrov“ aj vo Francúzsku

Všetko na ostrove bude „zelené“, a to nie len automobily, ale aj elektrická energia pre ne a domácnosti na ostrove zo slnka a vetra. Aktuálne je väčšina elektrickej energie vyrábaná naftovými generátormi.

Zdroj | VW

Vznikne tak prvý Smart Green Island (Smart zelený ostrov) v Grécku. Grécka vláda ich plánuje pritom viac, Astypalea bude prvým testovacím. VW Group sa zaviazala, že ostrovu dodá 1 000 elektromobilov, ktoré nahradia aktuálnych 1 494 vozidiel na fosílne palivá. Na ostrove je iba 70 km ciest + 120 km nespevnených ciest.

Aké presné modely VW Group dodá na ostrov nie je zatiaľ známe, v tlačovej správe sa spomínajú modely ID.3 a ID.4, no iba ako informácia o tom, že bola začatá ich výroba. Na ostrove sa ale objavia určite aj iné elektromobily VW Group, veď už dnes ich poznáme niekoľko a viacero ďalších sa chystá.

Okrem vozidiel ale VW Group vybaví ostrov nabíjacími stanicami Elli. Celkovo má byť na ostrove 230 nabíjacích bodov, z nich bude ale väčšina súkromných, práve pre majiteľov elektromobilov.

Zdroj | VW

Okrem toho, VW plánuje na ostrove spustiť aj zdieľanie vozidiel WeShare od UMI Urban Mobility International, čím by sa mal znížiť aj počet vozidiel na ostrove. Zároveň sa tým má vyriešiť aj biedna hromadná doprava na ostrove. Astypalea má vraj len dva autobusy operujúce v malej časti ostrova. Navyše bude zelená.

Pozrite si

VW s jeho zdieľaním elektromobilov WeShare bude už aj v Prahe a Budapešti

https://www.youtube.com/watch?v=Y3eQRIdpaeY

Projekt má fungovať najbližších 6 rokov. Čo bude potom sa zjavne „uvidí“.

Mimochodom, Astypalea nemá prvenstvo iba v tom, že ho VW vybaví elektromobilmi. Zároveň je prvým ostrovom, ktorý je nefajčiarsky. Ešte väčším prekvapením je, že to propaguje spoločnosť vyrábajúca tabakové produkty.

Zdroj