Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Všetko zlé je na niečo dobré, čo nám teda priniesla koronakríza?

Všetko zlé je na niečo dobré, čo nám teda priniesla koronakríza?
Zdroj | JBL
Števo Porubský
Všetko zlé je na niečo dobré, čo nám teda priniesla koronakríza?
Zdroj | JBL
Zdroj | JBL

Hoci sa na nás tlačia informácie o druhej vlne ochorenia COVID-19, po tej prvej by bolo určite na mieste povedať, čo dobré nám koronakríza priniesla. Lebo ľudová múdrosť „Všetko zlé je na niečo dobré“ platí vždy a za každých okolností. Čo nám teda koronakríza doniesla v tom dobrom?

Zdroj | JBL

Je určite viac vecí negatívnych ako tých pozitívnych, no nájde sa nemalé množstvo aj tých dobrých. Tak napríklad, naučili sme sa čítať on-line denníky, ich návštevnosť raketovo rástla. Tým pádom by sa dalo povedať, že sme viac žili v on-line priestore, čo je dobré kvôli rozhľadu, no zároveň je nutné dodať, že ešte viac sa začali šíriť hoaxy kvôli nevzdelanosti či dokonca lenivosti mnohých hľadať pravdu na viac ako jednom mieste na internete.

Dočkali sme sa masívnejšieho využívania home-officov, teda práce z domu. Tá má svoje výhody, hlavne v pozíciách, kde je človek platený za odvedenú prácu, nie za presedenie v práci na stoličke.

Zároveň veľké, stredné i malé firmy zistili, že práca z domu je schodná. Rovnako nie sú potrebné nekonečné osobné mítingy a stretnutia, obrovské množstvo vecí je možné vyriešiť telefonicky, e-mailom, alebo pomocou videokonferencie.

Videokonferencie nás naučili si dávať väčší pozor na súkromie. Kauzy, ktoré sa niesli s najvyužívanejším bezplatným systémom Zoom mali čosi do seba.

Aj pre Zoom mnohé nadnárodné tech spoločnosti sprístupnili svoje inak pokročilé služby videokonferencií bezplatne.

Zdroj | Victoria Heath

Bez poplatku, alebo iba s minimálnymi nákladmi mohli firmy (hlavne tie menšie) objaviť možnosti on-line firemnej komunikácie.

Konečne výrobcovia fotoaparátov pochopili, že vyrábajú najlepšie webkamery na svete a pripravili softvérové updaty na to, aby pomocou kábla bolo možné využívať pripojenú zrkadlovku, alebo CSC ako webkameru!

Namiesto písania sme sa naučili diktovať.

Zadarmo, alebo za minimálne poplatky, bolo možné sa učiť aj fotiť.

Bez nároku na poplatok sa slovenskí operátori rozhodli darovať prémiové televízne kanály pre deti i dospelých, aby sa počas ničnerobenia doma nemuseli uchyľovať iba k počítačovým hrám.

Koniec-koncov, dostali sme aj od štúdií a obchodov s aplikáciami stovky hier zadarmo, alebo aspoň s poriadnymi zľavami. Našťastie aj tých, ktoré nás nútili sa hýbať.

Zadarmo sme sa ale dočkali aj zvýšenia rýchlostí či dátových balíčkov od väčšiny našich operátorov.

Zdroj | MakerBot

3D tlačiarne, aj tie domáce, zrazu našli využitie nie len na tlač drobností a ukážkových predmetov.

Zistili sme, že on-line je možné vybaviť všeličo, napríklad nepotrebujete ísť na matriku po narodení dieťaťa, matrike pošle informácie o dieťati nemocnica a matrika pošle rodný list rodičom poštou. 5 minút pracovníčky vs minimálne hodina rodiča je ďalší dobrý argument využívania elektronizácie verejnej správy.

Naučili sme sa viac platiť bezkontaktne.

Naučili sme sa ale aj nakupovať on-line. A to aj tí, ktorí predtým hovorili, že by za žiadnych okolností neklikali na internete na chlieb či mlieko.

Zdroj | Samsung

Kuriéri zrazu vedeli do jedného (možno až na pár zatvrdnutých firiem) prijímať platby aj kartou.

K dverám sa naučili doručovať objednané produkty dokonca aj automobilky!

Viaceré kníhkupectvá darovali e-knihy bez nároku na honorár. Čerešničkou boli čítania z kníh od viacerých slovenských umelcov. Kultúrou sme našťastie mohli žiť aj počas vrcholiacej pandémie.

A to najdôležitejšie, určite mnohí zistili, že digitalizácia školstva je viac ako potrebná vec, bez ktorej ďalšiu vlnu podobnej, ak nie ešte horšej pandémie, školský systém nezvládne.

Zdroj | Microsoft

Uvidíme, ako sme sa poučili a ako zvládneme ďalšie vlny nepríjemného ochorenia. Snáď to už nikdy nebude také ako bolo počas tých najhorších týždňov pandémie. Zabudnúť by sme ale nemali ani na to, že sa blíži iná a omnoho vážnejšia „vlna“, na ktorú vedci upozorňujú už roky. Buďme preto rozumní a to známe „nepokazme si to“ pretvorme na „nepokazme to našim deťom“. Planétu, na ktorej žijeme máme iba jednu.

Zdroj | Graeme MacKay